Reklama

Reklama

Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře

(TV film)
  • Česko Bůh s námi (více)

Obsahy(1)

23. května 1618 dochází na Pražském hradě k podivné události: představitelé českých protestantských stavů vyhodí z oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Incident, který vejde do dějin jako „pražská defenestrace“, odstartuje třicetiletou válku – nejstrašnější konflikt, jaký Evropa do té doby zažila. Česká televize v koprodukci s rakouskou ORF a francouzsko-německou společností ARTE natočila televizní film, který je věnován čtyřstému výročí této události. Náročné natáčení probíhalo v řadě historických objektů, např. na Pražském hradě,na zámcích Kratochvíle, Telč, na hradě Švihov a dalších atraktivních místech. V režii Zdeňka Jiráského ve filmu uvidíme celou plejádu skvěle ztvárněných historických postav, především vůdce povstání pražských stavů Jindřicha Matyáše Thurna (K. Dobrý), dále oba panovníky té doby, kteří se vystřídali na českém trůnu – Ferdinanda II. Habsburského (O. Malý) nebo Fridricha Falckého (Š. Kozub). Tito tři muži, stojící na počátku našeho příběhu, věří ve stejného Boha. Komu z nich ale bude Bůh nejvíce nakloněn? (Česká televize)

(více)

Recenze (184)

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Že se od televizní tvorby nedočkáme scén alá Statečné srdce bylo snad všem jasné (ač nás trailer lákal na velké věci). Že ale půjde jen o přehlídku dobových rób a brnění, to jsem teda nečekal. Doufal jsem v historický film, který posune mé znalosti dané doby o něco dál. Snad i dál, než byly v hodinách dějepisu na základní škole. Z tohoto pohledu je film ale až brutálně prázdný, a pustit si nějaký historický sitcom nebo nějakou ujetost s černochem v roli rytíře, tak se o historii divák dozví víc. No a hodnocení "filmu"? Od začátku do konce jsem myslel na zpomalené, snové scény v jiných filmech, které mi vždy vadí, protože jsou takovou hluchou vatou v jinak třeba i zajímavém filmu. Tady ale je jen ta vata a je to fakt příšerně příšerný - scénárista by si zasloužil vyhodit z okna! ()

major.warren 

všechny recenze uživatele

Čekal jsem pořádný film. A zase se z toho vyklubal jen umělý a naprosto nesmyslný snímek s nepochopitelným dějem, umělými kostýmy, herci a jejich dialogy, hloupým scénářem a prakticky beze všeho. Jedna hvězda za Sandevu a druhá za snahu. Můj bože, to opravdu neumíme točit? A ještě když nás k tomu Francie a Rakousko finančně podpoří? Je to smutné, ale takhle přesně se u nás dneska až na pár výjimek točí historické filmy. Ta umělost z toho úplně syčí. U mě škaredé dvě hvězdičky s odřenýma ušima a 35-40%. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Jsem rád, že čeští filmaři konečně opět sáhli po nějaké historické látce, protože tento žánr je u nás značně zanedbávaný, avšak očekával jsem výsledek mnohem lepší, takový, aby si zasloužil alespoň 60%. Bůh s námi mě de facto nezaujal kromě kamery a kostýmů ničím, tudíž hodně přivírám oči a dávám 3* za snahu. ()

Kamas 

všechny recenze uživatele

Podle upoutávek jsem čekala trochu něco jiného. Za nádherné kostýmy a lokace tedy dávám dvě hvězdy, ale jinak to působilo hodně unyle a monotónně, hlavně vnitřní hlas Alžběty Thurnové "trochu života do toho umírání" a její herecký projev (kdybychom měli čekat než umyje Matyášovi i záda, možná bychom tu seděli dodnes). Uvítala bych i podrobnější popis postav, kdy jsem občas tápala, kdo je kdo. Film jako takový, by mohl najít uplatnění, kdyby se pouštěl beze zvuku jako kulisa někde na středověkých hradech a tvrzích nebo v čekárně u zubaře ( kde by rovnocenně nahradil ty vlnky moře osvícené letním sluncem s ambientní muzikou..) ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tradici českých historických filmů a televizních inscenací chápu, že současný historický televizní film si teprve musí najít své příznivce. Historický žánr byl vždycky otázkou peněz nebo oficiální politiky. Byli jsme zvyklí na velkofilmy z produkce Státního filmu s více či méně skrytou propagandou a na laciné inscenace se skvělými dialogy a nulovými rozpočty. Bůh s námi - od defenestrace k Bílé hoře představuje nový průsečík, na televizní poměry je to film nebývalé produkce, a stejně tak na televizní poměry je to film nebývale dobrého scénáře. Styl je nový, téma je dodnes palčivé a televizní divák se necítí jistý v tom, co sleduje. Nerozumí, čekal něco jiného. Ale tak už to s průkopníky bývá. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (3)

  • Při natáčení popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí byla použita stejná latexová hlava herce a zejména kaskadéra Antonína Hausknechta, jako v seriálu Labyrint (od r. 2015), kde ztvárnil představitele rytířského řádu, pana Vitolda, kterému hlavu setne postava Jana Brudera v podání Viktora Preisse. Ve snímku Bůh s námi si naopak zahrála hlavu jednoho z popravených měšťanů (taktéž v podání Antonína Hausknechta), akorát jí byly přidělány bílé vousy. (RadimHavl)
  • Současně s filmem vznikla také jeho dokumentární mutace pod jménem Defenestrace 1618. V ní, kromě hraných pasáží, vystupují i historici, kteří dané téma zpracovávají. Dokumentární verze obsahuje 74 archiválií od 17 institucí z ČR a ze zahraničí a projevy 4 historiků z České republiky, Rakouska, Velké Británie a Francie. (Cheeter)
  • Film byl natáčen na Pražském hradě, na zámcích Kratochvíle a Telč, na hradě Švihov a dalších místech. (Amneris)

Reklama

Reklama