Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Michael Collins, muž a film, se nemusí hrbit. Muž je hrdina, jehož taktika boje se stala vzorem pro ostatní zápasy 20 století, státník, který sjednal odtržení Irska od Velké Británie, politický mučedník, zavražděný pro velký cíl, za nějž žil a dýchal. Film je epický triumf, „stejně odvážný a upřímný jako Statečné srdce“ (Jack Mathews, Newsday)... (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (101)

Sir-Filip 

všechny recenze uživatele

Velmi silné 4 frčky! Opravdu velmi dobře zpracovaný zrod irského státu a pro mne osobně velké překvapení. Nedokázal jsem si vůbec představit, že by mě mohl snímek až tak neskutečně bavit, ale stalo se. Už tak silný zážitek byl u mne navíc ještě podpořen mou neznalostí daného historického problému. Rickman si střihl sice jen vedlejší roli, ale přesto byl zase skvělý a ani J. Roberts, kterou jinak vůbec nemusím, tady nezahrála svou roli vůbec špatně, o čemž svědčí fakt, že jsem ji první půlku vůbec nepoznal. A co napsat závěrem - pro všechny milovníky zeleného ostrova by mělo být shlédnutí "Michaela Collinse" milou poviností! "ENJOY IT!!!" ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Irsko a irskou hudbu mám ráda, tak proč se neponořit trochu i do její historie. V tomhle případě do doby, kdy byla založena IRA Michaelem Collinsem. Zrovna tak jak je Irsko drsná zem, tak i takovým způsobem bojovala za svou nezávislost. Chvílemi až moc kruté drama se skvělým výkonem Liama Neesona i když věkově mě do této role moc nesednul, tady vypadal o dost starší (ale zřejmě splňoval všechny atributy této role) a s vynikajícími herci ve vedlejších rolích to byla velmi poutavá podívaná do minulého století. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Výborné drama o počátcích IRA a jejím zakladateli Michaelu Collinsovi. Ačkoliv z ústřední čtveřice herců nemusím Robertsovou, Quinna ani Neesona, tak tady mi ani jeden z nich vůbec nevadil a Neeson podal skvělý živelný a pravděpodobně i životní výkon. Společně s Ve jménu otce nejlepší film zabývající se problematikou IRA. 90% ()

oli.G 

všechny recenze uživatele

Neil Jordan u mňa počas LFŠ 2005 jednoznačne bodoval, síce som od neho zhliadol len dva filmy, no u oboch ma svrbela ruka na plné hodnotenie. MICHAEL COLLINS má všetko, čo potrebujete uprostred maratónu viac či menej "festivalových" a (pseudo)artových filmov - hviezdne obsadenie, vašej pozornosti hodný príbeh a hlavne skvelú réžiu (zvlášť scény zachytávajúce vykonávanie "špinavej práce" mi aj vďaka výraznému soundtracku privodili príjemné zimomriavky). Len vám neodporúčam čo len na minútku rezignovať od diania na plátne, môže sa vám to nepekne vypomstiť. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

"Urobím z vás armádu, aj keby ma to malo stáť život", povedal Michael Collins a jeho prianie sa osudu stalo rozkazom. A aj v tom, že až história posúdi jeho prínos, je pravdou. Prešlo sto rokov a jeho odkaz nebol naplnený, pretože časť ostrova stále okupujú tí, čo im tam radi priniesli hladomor, útrapy a pre svet vymysleli aj koncentračné tábory. Angláni nemali nikdy s nikým zľutovanie a ich história je celá o ponižovaní národov, ktoré oni považujú za menejcenné, to znamená skoro všetky. Pritom prídeš na ich ostrov a vidíš, že na vidieku je to komplet od koreňov zincestované. V každom prípade film je historickou skôr fikciou, ktorá sa drží pevných základov pravdivých osobností, udalostí a dátumov, no niektoré fakty si zdramatizoval alebo prispôsobil. No ako historické kino spred skoro 30 rokov to je kvalitka. ()

Galerie (68)

Zajímavosti (30)

  • Vo filme je to Michael Collins (Liam Neeson), ktorý vedie írsku delegáciu vyslanú do Londýna rokovať o írsko-britskej zmluve. V skutočnosti viedol delegáciu Arthur Griffith (Owen Roe) a Collins bol iba členom írskeho tímu. (Arsenal83)
  • Neil Jordan k postave de Valeru (Alan Rickman) povedal, že nikdy nemal v úmysle naznačiť, že de Valera mal podiel na atentáte a sám označil zobrazenie de Valeru vo filme ako „nespravodlivé“. (Arsenal83)
  • Hoci inde sa film vysielal od 15 rokov, v Írsku urobili výnimku a schválili ho od 12 rokov, a to kvôli historickému významu. Cenzor sám uviedol, že film je medzníkom v írskej kinematografii a že „vzhľadom na tému by rodičia mali mať možnosť rozhodnúť sa, či ich deti film uvidia alebo nie“. (Arsenal83)

Reklama

Reklama