Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Erupce podmořské sopky málem potopí irskou loď. Kapitán Joe Ryan, který společně s prvním důstojníkem Samem Sladem zkoumá zdejší mořské hlubiny, v nichž hledá ztracené poklady, se rozhodne opravit loď v přístavu ostrova Nara. Zde se muži setkávají s archeologem McCartinem, zabývajícím se zkoumáním mořské prehistorie. Ukazuje se, že za všemi problémy rybářů v místní oblasti stojí podmořské monstrum – přibližně osmnáctimetrový ještěr. Joe Ryan nebezpečné zvíře odchytne a prodá do londýnského cirkusu v Battersea Park, kde se ještěr pojmenovaný jako Gorgo ihned stává obrovskou atrakcí. Vědci však přispěchají se zjištěním, že Gorgo je teprve mládě… (dopitak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Godzilla, v tomto případě Gorgo, s dějovou předlohou z King Konga v britské produkci. A to je v podstatě vše. Děj je samozřejmě v určitých detailech vhodně upraven, takže jde jen o další takovou malou učebnici starého dobrého mýtu o ztraceném světě. Gorgo, který má být derivátem některých řeckých mýtů, přinesl do světa monster filmů jednu určitou novinku. Matku a její mládě. A právě v tom spočívá rozdíl v motivu řádění monstra, v tomto případě v Londýně. Samotný závěr se tedy od King Konga liší. Na to, že se jedná o britský trikový film z počátku šedesátých let, se od předchozích japonských přídavků nijak nezměnil. Postava Gorga vykračuje v gumovém kostýmu mezi malými modely budov, aut a lodí, do kterých mlátí a kope. Na svou dobu laciné, ale zábavné. Děj je přímočarý, rychle se dostává k pointě a napětí poněkud opadá, jak se tempo zrychluje. V námětu je však ekologický podtext a metaforická analogie o chamtivosti a lidské povaze. Těžko však říct, zda je to vůbec patrné. V rámci filmové klasiky má však i tento monster film své místo, ničím nevyčnívá, nijak se neodlišuje a jen skromně doplňuje rozsáhlou sérii „kaiju“ filmů. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Nikdy mě moc nebrali filmy o přerostlých ještěrech viz Godzilla, Gappa, atd. Když jsem narazil na snímek Gorgo tak jsem si řekl, že by ale možná nebylo od věci dát mu šanci a rozšířit si tak v tomhle směru obzory. Co bych k tomu dodal. Film mě nenudil, podívat se na to určitě dalo a kupodivu to nepůsobilo ani tak směšně. Na druhou stranu já asi nejsem z těch nejpovolanějších kdo by takový filmy měl hodnotit tudíž moje hodnocení není nikterak relevantní a je potřeba ho brát s určitou rezervou. 3hvězdy ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

„Gorgo“ je snímkem, který vyniká nejen v trikových scénách, ale také ve scénách davových a hlavně ve scénách na vodě s loďmi a také případně pod vodou s potápěči. I když je to samozřejmě snaha nějakým způsobem odpovědět na úspěch japonských kaiju filmů a amerických předělávek, případně i předchozích britských snímků, jsou zde prvky, které vynikají a hlavně kvůli nim stojí za to na snímek kouknout. Není to převrat v podobných filmech, ale je to alespoň kvalita. ()

Kmotr76 

všechny recenze uživatele

O třídu horší než The Beast From 20 000 Fathoms a o dvě třídy horší než Godzilla. Britové postrádají americký rozpočet a um Japonců budovat napětí, zobrazovat hysterii lidí a (často nechtěně) bavit vzhledem a chováním monstra. Snímek ale má své kvality, za triky se tvůrci stydět nemusí, samotná nestvůra nevypadá vůbec špatně, byť se od Godzilly moc neliší, a v mnoha ohledech je dílo poctivější než většina monster movies té doby (Například místo modýlku jsou ve filmu skutečné lodě a tanky. Podle mě je to ale zbytečná vymoženost a film to nijak nezlepšuje). Závěrečný souboj v Londýně za pozornost určitě stojí, ale chybí mu šťáva, napětí. Proč je sakra bez hudby?! Jednou větou: Film sráží několik maličkostí, nedotažeností, které kvalitu celého snímku zbytečně sráží. Škoda. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Plakátové.info: NEDÁ SE PŘIROVNAT K NIČEMU, CO JSTE DOPOSUD VIDĚLI!!!___A za sebe dodávám, nepodceňujte hněv matek, nebo vás srovnají do latě, jako to učinila Gorgo, srovnajíc Londýn se zemí :o) Více než solidní reakce britských filmařů na úspěch japonské Godzilly a spřízněných monster vzešlých z Hollywoodu, s režisérskou výpomocí dokonce ´hammerovské´ legendy Terence Fishera. Dějově se nic originálního nekoná – monstrum je chyceno u dalekého ostrova a následně dovezeno do londýnského cirkusu (taky tam vidíte toho King Konga?) – ale přesto se v některých ohledech vyhnul jistému klišé a přidal jeden nový prvek. Jednak se tu nekoná žádná, pro Hollywood i většinu děl studia TOHO typická milostná linie (osvědčený model „dcera profesora se zamiluje do mladého pohledného vědce“), vlastně tady žádná ženská role vůbec není a tím novým prvkem je skutečnost, že si pro chycené mládě (o kterém se původně domnívali, že je dospělým jedincem) jde cca desetkrát větší a nesrovnatelně nebezpečnější jeho matka (tenhle koncept pak s úspěchem zopakovali Japonci v českých kinech tak známé Gappě). Pokud jde o výpravu a triky, můžou se Britové hrdě postavit vedle Japonců a dokonce je i v některých ohledech převyšují o hlavu. Za celý film jsem si – s výjimkou jedné podmořské scéně s batyskafem – nikdy neřekl „Jé, to vypadá blbě.“. Žádné do očí bijící modýlky armádní techniky, žádné neumělé zadní/přední projekce, pouze poctivé modely a pyrotechnické efekty. Posledních 30 minut jsou pak doslova demoliční orgií, s perfektně natočenými davovými scénami, z nichž hysterie lidí jenom čiší a které by jim Hollywood mohl závidět. V tomhle žánru už mám leccos nakoukáno a za sebe říkám „Fajná práce, kluci britští!“ ()

Galerie (28)

Zajímavosti (12)

  • Z britské letadlové lodě Royal Oak vzlétají vstříc Gorgovi palubní stíhačky Grumman F9F „Panther“ s americkými výsostnými znaky, aby se hned v dalším záběru zázračně proměnily v britské Hawker Huntery. Letouny mají mj. úplně jiný tvar. Zpět na lodi pak přistávají opět Panthery. (Stejšn)
  • Scény v exteriéru odehrávající se v Irsku byly natočeny v Bulloch Harbour a Coliemore Harbour nedaleko Dublinu, další scény byly natočeny v MGM-British Studios v Borehamwoodu. (Zdroj: en.wikipedia.org) (Kmotr76)
  • V roce 1961, kdy byla uskutečněná premiéra byl uveden stejnojmenný román a následující roky vycházely komiksy na motivy filmu. (Zdroj: en.wikipedia.org)
    (Kmotr76)

Reklama

Reklama