Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladý princ (I. Palúch) opouští po smrti rodičů osamělou tvrz a vydává se do světa na zkušenou. V lese a v hospodě ho přepadne Černý princ (F. Velecký), podaří se mu utéct jen díky mluvícímu koníkovi, kterého se před Černým princem zastal. Ten ho odnese až k zámeckému parku, kde pozná krásnou dívku, je jí princezna Slavěna (M. Vášáryová). Princ vstoupí na radu koníka do služeb krále jako němý zahradník, který vyráží jen zvuky Ba a Ja. Dostane proto přezdívku Bajaja a stane se věrným přítelem princezny. Když oslavuje Slavěna své osmnácté narozeniny, přihlásí se tři ženichové, je mezi nimi i Černý princ. Nečekaně se ozve i ženich čtvrtý – strašlivý tříhlavý drak. Bajaja v rytířské zbroji se jako jediný s věrným koníkem pustí do boje s drakem… Antonín Kachlík se pokusil nahradit pohádkovou baladičnost životní realitou a zlidštit pohádková schémata dobra, zla, krásy, vypočítavosti a falše. Jeho Bajaja je ve skutečnosti hodný chlapec a princezna Slavěna má celou řadu rysů prosté zamilované dívenky. Černý rytíř není v podstatě nikdo jiný než loupeživý lapka a pan král ustaraný otec, hledající pro dceru vhodného ženicha, který by ho současně zbavil jeho královských starostí. (Česká televize)

(více)

Recenze (192)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Jako malé dítě jsem si u téhle pohádky málem ucvrnkl strachy, když se měl na scéně objevit drak. Raději jsem zavřel oči, abych jej neviděl. Když jsem pak pohádku viděl o mnoho a mnoho let později znovu, tak jsem zase zavíral oči hrůzou, ale ta hrůza pramenila z toho, že figura draka byla opravdu jen úděsná loutka, nic víc. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Citlivě adaptované pohádce ze sbírky Boženy Němcové chybí vhodné obsazení. Přesvědčivý je jen moudrý bělouš, jehož výstižné a laskavé vedení sebestředností pokoušeného prince poskytlo i životní hereckou příležitost Martinu Štěpánkovi, jenž jí neoslyšel, a tak tento jeho dabing zastiňuje snad vše, co kdy ve filmu vytvořil. ()

Reklama

jatamansi 

všechny recenze uživatele

Není to má oblíbená pohádka, navíc przněná dabingem u slovenských herců, jak bylo tehdy moderní. Jestli si to dobře pamatuji, tak Palúcha daboval Petr Štěpánek a bylo to děsné. Vašáryovou jsem v pohádkách nikdy nemusela, výjimkou je Radúz a Mahulena, a to vlastně není čistá pohádka, mám ji raději v dramatických rolích. Navíc tíhnu k záporákům, a tak jsem nezbožňovala přeplavého Bajaju, ale temného Fera Veleckého. No, a nemohu zapomenout na mého oblíbence Gustava Opočenského, to byl chlap! ()

topi 

všechny recenze uživatele

Neprávem nepříliš často reprízovaná pohádka. Vymyká se těm klasičtějším, protože je spíše temná a drsná (svrhnutí Černého prince a jeho kumpánů ze skály do hluboké rokle je natočeno opravdu až hororově a brutálně). Drak a jeho vizáž sice není nejstrašidelnější, ale oceňuji práci výtvarníka Bohumila Bednáře, který draka vytvaroval do celkové velikosti 36 metrů! A to je to pravé kouzlo, bez počítače, bez efektů, pouze obrovská rozpohybovaná loutka. Navíc namluvena/naskučena odborníkem na zvířecí hlasy Strýčkem Jedličkou. Nadabováni byli i Bajaja (Ivan Palúch) a jeho věrný kůň Petrem Štěpánkem a Černý princ (František Velecký) Petrem Čepkem. Oko potěší krása Magdy Vášáryové (princezna Slavěna) a exteriéry zámku Hruba Skála, hradu Pirkštejn a Valdštejn, Českého ráje a jeho okolí. Uchu zase polahodí dramatická hudba Vladimíra Sommera. ()

rublik05 

všechny recenze uživatele

Děj je sice pořád to samé dokola, přesto povedená a zábavná pohádka, která má příjemnou, místy i vážnou atmosféru. Herecky slabší obsazení, které se projeví zejména na kvalitním projevu a výkonech herců. Efekty raději moc komentovat nebudu, protože vyvrcholení pohádky souboj s drakem je spíše vrchol filmařského diletantství a trapnosti. Není to sice žádný vrchol české kinematografie, ale mám pohádku celkem rád. 5/10. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (24)

  • V titulcích je uvedena jako autorka scénáře Eva Košlerová. Ta ale pouze kryla skutečné autorství zakázanému Františku Pavlíčkovi. (jenik71)
  • Pohádka se natáčela převážně v Českém ráji, zejména v okolí a na zámku Hrubá Skála, zřícenina hradu se jmenuje Pirkštejn a nachází se v obci Rataje nad Sázavou. Natáčelo se i u rybníku Věžák, který známe z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny (1978). (Stocki)
  • Na zámku Hrubá Skála se točila hostina a rytířské klání, posléze i bitva s družinou Černého prince. Odjezd princezny Slavěny do dračí sluje byl realizován na mostu u hradu Valdštejn. (Robbi)

Reklama

Reklama