Příběh snímku je situován na začátek minulého století, do chudého podhorského kraje, kde v mlčenlivém odříkání i snaze vyvzdorovat si právo alespoň na kousek spokojenosti a štěstí, žijí naši hrdinové. Oba přišli do venkovského prostředí zvenčí, ani jeden není plně srostlý se světem starousedlíků, dědících svůj těžký úděl z generace na generaci… Adam (R. Holub) je zasmušilý nemluva, zjevně mající potíže s běžnou mezilidskou komunikací, straní se lidí a odmítá vystoupit ze své samoty. Nevyčítá těžce nemocné matce (V. Zawadská), kdysi žijící nevázaným životem a v neuspořádaném soukromí, že vlastně její vinou nese cejch parchanta. Beze slova odvede prodat jediný cennější majetek – krávu – aby měl na zaplacení tišících léků pro matku. Róza (A. Mihulová) je mladá, družná, touží nalézt aspoň trochu spřízněnou duši, a tak se Adamovi poněkud vyzývavě vnucuje do domu. Zpočátku ji hrubě vyhání, ale postupně se sbližují. Róza čeká dítě a jejich soužití požehná i farář. Ale jak říká staré přísloví, neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech… (Česká televize)

baron156

Úplně ukázkový film o životě z vesnického prostředí. Výborně vybraní herci, Hapkova hudba, velký kus surovosti, ale i přesto všechno tak dojemný příběh. ()

Ljud#4

Smekám pane Kachyňo. Geniální snímek s neuvěřitelně věrohodným vylíčením tvrdého života na venkově v dobách minulých. Citlivost, s jakou jste to pane Režisére natočil, budu navždy obdivovat. ()

sicc0m

Povedený český filmek o vesnickém životě, kdy se žilo o hodně hůř než v naší době. Kráva byla v té době bohatstvím a budovat ornou půdu byla věc která měla taktéž svou hodnotu. Film se mi velice líbil a mile mě překvapil. 90% ()

bedihost

Obecně na co sáhl Karel Kachyňa to mělo poezí, myšlenku a úroveň. Neznám jeho špatný film. Syrovost prostředí, ve kterém se odehrává film Kráva realisticky až naturalisticky vystihuje drsný život na horském venkově. Nejvíce mi to připomíná kopanice na Valašsku nebo v Bílých Karpatech. Radek Holub jako Adam a Viktorie Knotková podali úžasný výkon. Alena Mihulová byla o třídu horší, ale ještě dobrý dojem. Dobré zamyšlení nad hodnotovým žebříkem života. Perfektní lokace. Na tento film úrovní a žánrem asi navázal o jedenáct let později Ondřej Trojan s filmem Želary. Pět hvězdiček ()

nudel

Zajímavý film, melancholický Adam a jeho trampoty. Místy se nachází hluchá místa, která by se dala vyplnit. Příjemné přiblížení doby nedávné. ()

nemkatuli

Krávu jsem neviděla poprvé, ale vždycky mi z ní jako vzpomínka zůstal pocit něčeho krutého, nespravedlivého a jaká si hořkost nad těžkým životem hlavního hrdiny. Až nedávno kdy jsem ho viděla po letech znovu a musím říct, že vše mělo svůj smysl. Tento krásný a ničím přikrášlený příběh vypovídá o obětavosti, čisté lásce a těžkém životě lidí na úpatí hor. Pan režisér Kachyňa dával všem svým filmům jasně zřetelný rukopis. Nádherný film.. ()

Udet

Skvostně natočený, i když hodně smutný příběh z drsného života beskydských horalů. .. Vysilující, nekonečná dřina, bída, ponižování jako každodenní životní nápln mladého muže bez rodičů. Musím se přiznat že nebýt tohoto snímku tak bych možná o Radkovi Holubovi ani nevěděl.. ..ale jeho Adam, sirotek ze samoty, málomluvný, podivínský- mě prostě zasáhl.. ..člověk žijící si svůj osamělý život, nikomu stéblo nepřeloživší přes cestu, přesto okolím nepřijímaný- prostě ,,divný'.. Hořký, hodně hořký příběh. Přesto se kdykoliv rád podívám znovu, je to snímek který má rozhodně hodně co říct... ()

StaryMech

Surovinu, která by v rukou menšího režiséra skončila v regálu tuctových, nadbytečných odkazů k literární tradici (v našem případě k naturalismu), Kachyňa vytvaroval do malé televizní perly. Takhle se tedy živořívalo... Procházkovu předlohu jsem nečetl, ale divil bych se, kdyby mu nešlo o to vyjádřit se zároveň k dnešku. ()

honza.kuzel

[spoiler_alert]S nadsázkou a větší dávkou černého humoru by se dalo říct, že se jde o příběh z minulosti o člověku, který prodal zbytečně dvě krávy. Já ale raději řeknu, že jde o příbě z minulosti o člověku a jeho běžném, jednoduchém a přesto složitém, životě.[/spoiler_alert] ()

horskejvlk

Sociální Drama ze života domkaře na pasekách na Valašsku. ještě že ho nenatočil za dramaturga ČST Tomana, to by z toho byla marxistická agitka která ospravedlňuje vedoucí úlohu KSČ ve státě. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016