sportovec

Od výrazných sportovních knižních reportáží (DUKLA MEZI MRAKODRAPY) se Ota Pavel v druhé polovině šedesátých let posouval do pomyslných pater "vysokého umění". Půvab "Poberounčí" české "Medvědí řeky" mu učaroval již jako chlapci a jako kdysi Božena Němcová se i on v tušeném čase blížící se předčasné smrti se do tohoto svého "lusthauzu srdce" vracel, aby tu čerpal sílu pro vedení svého beznadějného boje. Vstoupil přitom - mimoděk a určitě neúmyslně - na nejvyšší piedestal české literatury a z údolí Berounky učinil další nesmrtelný kraj českého duchovního Panteonu. Filmové ztvárnění (Ota Pavel byl s Kachyňou spoluscénáristou filmu) to všechno dokázalo uchovat a navíc zživotnit prostřednictvím dvou velikánů české Thálie. Psát o jejich výkonech a snažit se postihnout jejich kvalitu unaví - také dělostřelba všech myslitelných superlativů dokáže vyčerpat posluchačovu či divákovu pozornost. Svět mládí, jeho nepomíjející svěžesti a čerstvosti postřehů z postupného objevování krás světa, je tu uchován ve svém dalším neopakovatelném ztvárnění. Zdá se, že nejen pro dobu svého vzniku. Je nepochopitelné, že jistý tip série např. NOSTALGIE zůstává doposud mimo zájem tvůrců DVD našeho národního hraného filmu. ()

fleker

nedavno sem se sesel se dvema dnes uz pany v jedné putyce a zaposlouchal se do jejich vyprávění....: -------L------no a pomatujes jak sem tehdá na tý diskotéce sbalil tu blondýnu? ani se nevozvala mrcha... -------K-----ty ze si sbalil nakou blondynu? to si nepomatuju, no ale tak to se z ni musel nakonec vyklubat chlap ne? -------L-----no právě že né, taky sem se divil --------K------navic ja s tebou jaktěživ na diskotece nebyl --------L------ale to sme teda byli. dyt ja si to pomatuju do detailů, a fleker tam byl taky zejo flekere? --------F------to me teda promin ale ja mam z jasne blikajicich barevnecjh svetel fóbii, ja bych na ceho podobnyho zaboha nevlez... ---K----jo,navic fleker ma na diskoteky zakaz.....vod toho incidentu s mesíční chůzí..... ----L----jměsíční chůze? tak vo tom nic nevim, povidej ,----K----,,no teknkrát sme se vraceli z nakyho trampu a v praze na nádru si ho vodchyt, takovej amík...prej ze je jako nakej pribuznej majkla jacksona a ze ho bude zalovat...... ----F----a přitom já si šel jen koupit koblihu....... ----K----no, nakonec se z nej nastesti vyklubal taky posuk, tak si s flekerem podali ruce a jeli sme dal ----L-----ale pokud sme teda nebyli na zadny diskotece, tak....? ...ALE ja si jasne pomatuju, jak sem se znazil preřvat tu hlasitou hudbu, a ta kocka za barem na me uplne visela....a pak si ukazovala na ucho jako ze telefon,,,,no a pak si ten mobil prece taky vyndala z kapsy a zapsala si moje cislo, no a pak sme asi zaplatili, zasly světla a šlo se domu ----K-----jo a kdy to jako melo bejt? ----L----no loni v srpnu v ředicích ----K---- tak kamaráde, na to si náhodou moc dobře pomatuju, ale meli bysme asi zacít vod zacátku vid flekere? ----F----noale jestli to bude dlouha historka, tak bys me to meli nejak pojemnovat? -----K---Dobrá, tak tedy zacneme: DEN, KDY FLEKER POCITAL ÚHOŘE: tak teda ten den o kterým si mluvil, sme byli vsichni tři v redicích v jedný hospode,,,,po pár hodinách, kdyz uz sme meli docela vypito, vymyslel fleker něco co nazval ELEKTRICKEJ ÚHOŘ -----F-----já oponuji, já to nevymyslel, jen pojmenoval a dopočítal zbylé neznámé ----K----Nevyrušuj pořád, to je nepodstatný. Prostě někdo přišel s tím, že vod někoho slyšel, že když seženeš dostatečnej počet lidí s potícíma se rukama, lidi který dou dobře uzemnit, je možný vytvořit hada a připojit se téměř bez následků na elektrický obvod,a protože fleker je úchyl na čísla, pověřili sme ho aby vypočítal potřebný hodnoty, když známe proud, napětí v zásuvce a víme jaká hodnota proudu zabíjí.... no, a tím se vlastně dostáváme k tobě...vid flekere? -----F-----byla to jen malá nepozornost v desetinné čárce,,,,triviální záležitost,,,,,není třeba to zveličovat a hledat za koždou cenu viníky, každej udělá chybu... a těma se prej člověk nejlíp učí.......navíc nutit člověka do algebry po dvanácti kouskách taky není zrovna etický -----K------tys byl taky koukám nametenej kamaráde,,,,,ty si totiž žádnou chybu ve výpočtech neudělal víš? ------F------né tak to sem teda borec... ------K-------nó, to jo, a pořádnej,,,,zapojil ses totiž do řetězu hned tady za tvýho kamaráda po pravici a ..... -------F-------(abyste pochopili co bylo dál, dovolil bych si ted ocitovat kousek z jedné slohové práce, na téma PRAZDNINY která mi byla posléze předložena, jedná se konkrétně o úryvek z třetího odstavce: ".... ALE JAK VŠICHNI ZNÁME FLEKERA, TAK JAK SE UMÍ PRO KDEJAKOU ZHOVADILOST VELICE RYCHLE NADCHNOUT TAK O TO RYCHLEJI HO TAKOVÁ SPOLEČENSKÁ HRA TAKÉ OMRZÍ, DOBYTKA JEDNOHO!") -------K------a po dvou minutách po zapojení řetězu do elektrického obvodu si zařval NUDAAAAAA, odpojil ses a šel si pro pivo --------L------no dobře dobře, to je sice pěkná příhoda ale co to má společnýho s tou slečnou z diskotéky --------K-------k tomu se dostanem, a už sem tiu přece jednou řikal, že na žadný diskotéce sme nebyli, a ted dobře poslouchej,,,,jakmile se tady náš matematik začal nudit a vypojil se z řady, proud kterej předtím procházel řetězem patnácti osob se nyní rozdělil do tebe a dalších asi čtyř vožralejch volů, protože ten první cvok se nehodlal pustit...chvili na to vypadly pojistky v cely hospodě a byla tma....zajmavy je, že se skoro nikomu nic nestalo...a teď to hlavní,,,ta blondýna si povídal ze si ukazovala na ucho s tím ze jako chce tvuj telefon, tak ve skutecnosti neukazovala na svoje ucho, ale na tvoje, protože se ti snažila říct, že ti teče z uší krev ty kasanovo,,,,a proto si taky neslyšel co říkala,,,houby tancovačka ---------L--------a co jak si ukládala mý číslo do.... ----------K--------volala záchranku hovado a, zaslo se jenom utebe, protože si vomdlel.... domů se nešlo ještě dlouho potom, většina si tě ještě fotila na památku ---------L-------FLEKEREEEEE?!!!... ---------F-------.............. zlatí úhoři! () (méně) (více)

gogo76

"Za chyby se platí..." Kachyňa je proste klasik. Týmto filmom urobil z obyčajnej rybačky hotový koncert, vďaka ktorému dostanete úžasnú chuť vyraziť niekam k vode a zachytať si. Páčila sa mi hlavne prvá polovica, v ktorej Menšík dáva synovi školenie a fantasticky som sa pobavil na spoločnej nevydarenej rybačke, kde Menšík svojho filmového syna povzbudzoval : "Choď, choď, ješte dva-tři krúčky...Vždyť si múj syn , si po mňe..." Celkom šikovne a nenásilne sa Kachyňovi podarilo film skĺbiť s vojnovou tématikou a Lidicami. Komparz, ktorý navliekli do nemeckých uniforiem nebol veľmi presvedčivý, pripadalo mi to akoby obliekli dobrovoľníkov zo zemiakovej brigády, inak malý - skvelý film. 80%. ()

rakovnik

První Kachyňovo zpracování námětu Oty Pavla. Poetika Pavlových povídek je citlivě a se srdcem zpracována ve filmu. Určitě za to může taktéž skvělé herecké obsazení. Zde si neodpostím jedno ale...druhý Kachyňův film podle Oty Pavla - Smrt krásných srnců - je podle mého názoru lepší a to díky Karlu Heřmánkovi. Ačkoliv si myslím, že Menšík je lepší herec než Heřmánek, tak druhý jmenovaný dal do natáčení více sebe, více srdce. Také mi neseděl v manželském páru k Slávce Špánkové. Ovšem Rudof Hrušínský jako převozník Prošek, to je prostě geniální spojení, i když v tomto filmu mi připadal nevrlý více, než bych ho rád viděl. Poznámka na konec: Berounka je stále krásná a stále má to kouzlo, které je zde už navždy zachyceno obrazem, jeďte se přesvědčit, stojí za to :-) ()

progression

Ota Pavel patří již dlouhá léta k mým nejoblíbenějším autorům. A jeho nezapomenutelným poetickým i realistickým způsobem popsané příhody jeho mládí (podobně jako u "Smrti krásných srnců") dovede nesmírně poutavou formou převést do filmové podoby právě jen Karel Kachyňa. A spolu s perfektním výběrem ústředních hereckých postav a hlavně nezapomenutelných hereckých výkonů (Hrušínského, Menšíka, Mikoláše ("Prdelky") i dalších) vzniklo dílo, které oprávněně patří ke klenotům tehdy československé kinematografie stejně jako dílo Oty Pavla patří ke klenotům československé literatury. Přesto, že Heřmánkův tatínek a Vančurové maminka ve "Smrti krásných srnců" jsou rovněž nezapomenutelní, u mne těsně na body celkově vede toto komornější televizní zpracování Pavlovy předlohy. Sportovní terminologií (Ota Pavel měl sport také nesmírně rád) možná v technické hodnotě (příběh) vedou "Srnci" ale v uměleckém dojmu a celkově pro mne "Zlatí úhoři". ()

• Bronislav Poloczek, který zde hraje pana Oplta, si zahrál později i v příbuzném filmu Smrt krásných srnců, kde tentokrát ztvárnil roli Janoucha, kterého zde představuje herec Zdeněk Martínek. (Ganglion)
  • V závěrečných titulcích můžeme vidět chybu ve jménu Jiří Cízler. Správně má být Jiří Císler. (soukyd33)