Reklama

Reklama

Operace Rudé moře

  • Čína Hung hai xing dong (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

19. eskortní skupina Námořnictva Čínské lidové republiky operující proti somálským pirátům dostane úkol evakuovat čínské občany z republiky Yewaira, kde došlo k státnímu převratu a občanské válce. Fregata Lin-i je vyčleněna, aby zakotvila v přístavu Al-Hafed a zahájila evakuaci. Úkolem je pověřen i osmičlenný tým speciálních sil námořnictva pod vedením kapitána Yanga Ruie. Situace se však komplikuje. Kromě milic povstaleckého generála Šarafa operuje v oblasti i teroristická organizace Zaka a pašeráci uranu. (Ampi)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (87)

Trustme 

všechny recenze uživatele

Jak se liší moderní čínský vojenský/armádní film od amerického? V čínském vypadají všichni vojáci a vojačky stejně. Jinak vždy půjde o vlastenectví, odhodlané hrdinství, reklamu na sílu armády a připravenost jednotek, potažmo ukázku výzbroje a vlající vlajky. Čínský military film je také přímočařejší (akčnější), může si víc dovolit sem tam nekorektní filmové postupy oproti hollywoodskému kodexu. Operation Red Sea patří k nové vlně velkorozpočtových akčních filmů o čínské armádě, která někde mimo Ameriku a Evropu zachraňuje své občany. Není to úplně óda na nesmrtelné bojovníky, neboť díky režii pekelného Danteho se zde velmi nepěkně přichází o kusy masa a končetin. Časem lze i identifikovat hlavní postavy jednotky a to díky jejich zbrojní výbavě (sniper, heavy support, demolition, žena). Samozřejmě je to film více přikloněn k žánru action movie, než instruktážní vojenské video, takže generálové v řadách ČSFD a hráči Call of Duty jistě naleznou spousty nesrovnalostí jako je průstřel skrze zdi, ranivý účinek granátu či výpočet dráhy střely při termodynamické deformaci. A jelikož mám rád tyhle military a je mi fuk, jestli je to o ruské, čínské, americké a nebo o marťanské armádě, hlavně když je to natočeno žánrově perfektně a to tenhle film je. ()

maty39 

všechny recenze uživatele

Operation Red Sea nabízí dvě hodiny a něco profesionálně natočené válečné vřavy v čínském podání. To je asi nejvýstižnější popis tohoto čínského kinohitu. Víc nečekejte a pravděpodobně nebudete zklamaní. Čínské filmy obecně mají jiné tempo vyprávění, což pro některé neznalé může být rušivé. Zdánlivě uspěchanější bez jakékoliv mezihry. Nečekejte žádné hypnotické záběry provázené epickým soundtrackem, žádné vysvětlující rozhovory, také postavy a vztahy jsou charakterizované hektičtějším způsobem a občas problýskne typická afektovanost čínské a hong kongské kinematografie. Schéma je jednoduché. Přestřelka, dialogová scéna která pošle hrdiny do další přestřelky, dialogová scéna, přestřelka, ještě delší přestřelka a konec. Tím jsem pokryl rozdíly mezi hollywoodským spektáklem a tímto čínským příspěvkem. Akce se ve všem vyrovná západní konkurenci a dle mého názoru je místy strhující a fenomenálně natočená (netvrdím, že realisticky) nejen na poměry asijské produkce. Pokud porovnám tento film s mým oblíbeným Black Hawk Down, tak to je až překvapivě velmi důstojná prohra o pověstná prsa (v tomto případě) čínské běžkyně. Black Hawk Down je strhující atmosferický zážitek. Operation Red Sea je strhující zážitek. Vlastně mě napadá ještě jeden podstatný rozdíl. Operation Red Sea je extrémně brutální. Kamera moc neuhybá a nabízí občas až znepokojivé záběry na následky výbuchů na lidské tělo. Operation Red Sea je jeden z těch lepších filmů co čínská továrna na sny vyprodukovala za posledních pár let. ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Výborná akční jízda z Hongkongu od skvělého režiséra Dante Lama, který mě zatím nezklamal ( Kapka Krve, Neporazitelní, Demon Cop, Operace Mekong, Viral Factor vše se mi líbilo). Tentokrát však sehnal solidní rozpočet 70 milionů a natočil jeden z nejlepších akčních filmů roku, ale né na dlouho, protože Mission Impossible je za rohem. Příběhově mě ten film až tak nestrhnul a v úvodu i lehce nudil, víceméně čínské speciální komando má za úkol zachránit rukojmí, které drží rebelové a teroristé, ale jak už to bývá nic nejde podle plánu. Film má fenomenální akční scény, možná jedny z nejlepších, co jsem kdy viděl. Finále trvá snad hodinu! a zaměřuje se na 8 členů speciálního komanda bojující proti 150 rebelům a je to masakr! Z akce je zde téměř vše. Nechybí souboj dvou profesionálních sniperů, kteří si jdou po krku celý film a především jsem si vzpomněl na legendárního Zajceva, přestřelky všech různých zbraní od samopalů, raketomatů, granátů a nechybí i drony!! Strategický souboj tanků, exploze na každém rohu, že by i Bay záviděl, no úplně čirá akční radost, jediné, co mi chybělo byli souboje na blízku. Velkým plusem je násilí, které je ve filmu prezentováno ( Amíci mohou závidět) Jsou zde scény jako popálené těla, výbuch autobusu s civilisty a následný záběr na odtržené končetiny, dokonce hlavy! Voják, kterému granát utrhne celou ruku a pořád bojuje o život, všichni jsou zde od krve a divák věří v krutou a drsnou válečnou zónu, kterou tam všichni prožívají. Celé to působí realisticky a profesionálně, bez patosu a cheesy scén, takže za mne hodně velká spokojenost.Jeden z nejlepších Military akčních filmů, co jsem viděl. 85% ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Dante Lam od revitalizace tradičních hongkonských subžánrů definitivně přešel k stále velkolepějším spektáklům sázejícím spíše na globální než lokální poetiku. Operation Red Sea nutně svádí k přirovnání k americkým military akčňákům jako jsou Slzy slunce, filmy Michaela Baye (přirozeně hlavně 13 hodin), nebo Černý jestřáb sestřelen. Nepřipomíná je jen velkolepostí a špičkovým řemeslným provedením, ale také zaměřením na prezentaci armády jako party oddaných profíků, která nadto disponuje špičkovou výbavou (ostatně stačí porovnat složité vybavení čínských vojáků s příslušníky jednoduše vybavené fiktivní arabské armády). Ideologickým vyzněním má přitom Rudé moře nejblíže právě Černému jestřábovi, neboť jednoznačnost náborové agitace narušuje explicitně brutálním ztvárněním válečného utrpení (gore na úrovni CAT III,v pevninské kinematografií dosud nevídané, ovšem můžeme vnímat i jako jako krok vstříc globálnímu fandomu akčních filmů, který krvavé pojetí akce oceňuje). _______ Díky tomu, že nepřátelé se rekrutují z řad muslimské teroristické organizace zjevně vymyšlené podle modelu Islámského státu, může film hladce naskočit na narativ "války proti teroru" a prezentovat Čínu jako zástupce "civilizovaného světa", který je hrází proti bezpráví a barbarství - jedna scéna dokonce přímo naznačuje, že Čína přebírá žezlo "spasitele světa", které dosud třímaly USA. Zároveň se ovšem film skrze scény s přátelskou armádou a trpícími, bezbrannými civilisty snaží vyhýbat (na amerických filmech často kritizované) xenofobní dehumanizaci nepřátel. _______ Ačkoli si Operation Red Sea v samotném závěru neodpustí vyslat jasné varování ohledně konfliktní oblasti Jihočínského moře, celkově jí hřmotný nacionalismus cloumá mnohem méně než Wolf Warriorem 2, od nějž se film odlišuje i více seriózním tónem a absencí zaměření na jednoho individuálního hrdinu. Zároveň je ale i méně zábavná, neboť krom bombastických scén bojů nenabízí nic jiného, čím by diváka mohla upoutat. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Souhlas s Lacikem a Ouwenem a v krátké době druhý filmový zklamání z Asie a to říkám i přesto, že tyhle military, neserte se do Číny akčňáky mám opravdu rád. Třeba takoví Vlčí válečníci 2 byla luxusní záležitost, ale tam byl nezničitelný a Charizmatický Jacky Wu který to celé táhnul. Tady je jenom komando nezajímavých zapomenutelných ksichtů kteří navíc, jak tu bylo trefně napsáno vypadají stejně, takže se v nich nevyznáte a hlavně jim nefandíte. No a ta všemi proklamovaná super akce mi zase až tak super nepřišla. Zpomalovačky měly asi působit cool, ale mě rušily. Navíc přestřelky byť jsou krvavé a dynamicky natočené, tak mi přišly dost fádní a nenápadité. Čína to rozhodně umí líp. O tom nemůže být sporu. Tak snad příště.30% ()

Galerie (103)

Zajímavosti (8)

  • Snímek vznikl i jako dárek k 90. výročí založení Čínské lidové osvobozenecké armády a patřil ve své zemi k nejnavštěvovanějším titulům. [Zdroj: Cinema 8/2018]. (ČSFD)
  • Ve chvíli, kdy reportérka zmiňuje, že její muž a dítě byli zabiti při teroristickém útoku v roce 2005 v Londýně, je ukázána fotografie ze skutečného teroristického útoku na patrový autobus v Londýně z roku 2005 na ulici Tavistock Square. (Swifft)
  • Film je založen na skutečné události. (Rominator)

Reklama

Reklama