Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Jedna z vln normalizační zábavní produkce. Další počin z doby, kdy produkce zavedeného filmařského týmu pro kriminální velkovýrobu rychle přerostla v rutinní obživu a nedosahuje úrovně Tajemství zlatého Buddhy z předchozího roku, i když poctivý technický základ si udržuje. Režijní nedotaženosti jen podporují schematickou strnulost scénáře. Publicisticky dokumentární zpracování případu tajemného muže z let cca 2005 pro mě ovšem bylo fascinujícím příběhem. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Zajímavé téma a solidně odvedená práce charakterizují tento v populárně-dokumentárním stylu natočený snímek. Patrné normalizační směřování se pochopitelně nezapře, ale přece jenom se v mezích možností přistupuje k samotnému příběhu jako k příběhu a k jednotlivým osobám jako k životným postavám z masa a kostí. Samotní herci nezklamali, aniž bychom je však mohli nějak zvlášť pochválit. Dnes asi už úsměvně působí nejspíš pouze imaginární landmanschaftské "špionážní" aktivity a vůbec postava pravého německého "Böhmea", který je svým způsobem vlastně taky vlastencem, i když třídní otázka mu naprosto nic neříká. ()

Reklama

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé krimi notně nasáklé normalizační stylizací. Ústřední postavu údajného pašeráka, ihned po zatčení vydávajícího se za hluchoněmého, jenž sveřepě skrývá svou minulost, ztvárnil J. Vašek. Zástupci ramena zákona (a divák též) se během celého snímku snaží odkrýt tajemství okolo tohoto muže podezřelého z vraždy. Citové selhání a projevení náklonnosti k L. Švormové donutilo J. Vaška nebýt hluchoněmý a tento neuvážený čin vede ke konečnému odhalení pravdy. V rolích strážců zákona se představili major J. Moučka s věšteckými sklony a jeho asistent V. Mareš. Film hodnotím lehce podprůměrně, neboť hlavní postava mě herecky příliš nezaujala a ani ostatní herecké výkony nebyly zrovna výjimečně působivé, navíc zbytečná rozvláčnost a těžká nedramatičnost snímku spolu s normalizační omáčkou po důkladném zvážení tento dojem potvrdily. ()

moriero 

všechny recenze uživatele

Nevím, proč tady většina uživatelů nadává na komoušskou agitku. Ono je fajn být hrdým Čechem, ale taky to může znamenat, že jste nádherná sexy zpěvačka s podmanivým hlasem a pak za totáče lepíte sáčky. Holt kdo chtěl v té době temna točit/zpívat/hrát, musel jít do komoušské agitky. Tohle bylo zajímavě podané téma takového československého Jasona Bourna, které se navíc fakt stalo. Jen začátek a konec si soudruzi vybájili. Skutečný "Karel Novák" zemřel za daleko záhadnějších okolností. Za mě 70%. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Nakonec jsem ubral jednu hvězdičku. Detektivka by to byla dobrá, ale neseděla mi tam jedna věc. Jak kriminalisté už od počátku spojili přistání Josefa Somra (resp. onoho neznámého muže, který přistál na smrku) se zdánlivě hluchoněmým Vaškem, tedy Karlem Neumanem, který byl chycen na hranicích s Polskem. A pak ta cirkusačka, která měla umožnit spojení Neumana-Vacka se svým sluhou, ve skutečnosti agentem. Z ideového hlediska ovšem bez závad, tyhle věci se v padesátých letech stávaly, pochopitelně změna pojetí dějin udělala z lumpů vyznamenané. Polský žid, kterému se podařilo uprchnout z Osvětimi, se dostal do spárů banderovců, kteří z něho udělali svého člověka. Po válce se mu podařilo uprchnout na Západ - a ostatní ukazuje samotný film. Július Vašek byl skvělý herec, zajímavá byla postava jeho matky vytvořená Zitou Kabátovou, která - hleďme - vůbec neměla zakázáno "za komunistů" hrát. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (14)

  • Na začátku filmu v úvodním slovu je pravopisná chyba. Píše se tam "vyjímečných" místo správných "výjimečných". (velkyvezir)
  • Scéna, kdy málem dojde k usmrcení Karla Neumanna (Július Vašek) nákladním vozem, si vyžádala smrt kaskadéra Jiřího Plachého. Scéna se točila v pískovně Provodín, kousek od stejnojmenné železniční zastávky směrem na Staré Splavy. Pískovna je dodnes v provozu, přibylo tam i koupaliště. (sator)
  • Scéna, kdy spojka, která čeká na diverzanta (Július Vašek), který přistane s balónem, na konkrétním místě, je nereálná. Balón umí stoupat a klesat, ale jinak je vydán na pospas větru, který fouká. Diverzant navíc zvolil období dne, kdy by byl velmi brzo spatřen. (sator)

Reklama

Reklama