Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román M. Viewegha Výchova dívek v Čechách je vlastně prvním porevolučním (a po revoluci i napsaným) původním českým literárním bestsellerem. V jeho textu se umně slučuje humor, politika, sex, autorská sebereflexe i existenciální metafyzika. Stal se předlohou ke stejnojmennému filmu, který vypráví příběh Oskara, českého učitele a začínajícího spisovatele (O. Pavelka). Oskar dostane od místního zbohatlíka (M. Lasica) nabídku a těžko jí dokáže odolat: za peníze, několikanásobně převyšující jeho měsíční plat, má v kurzu tvůrčího psaní doučovat milionářovu dceru (A. Geislerová), která s ním zpočátku naprosto odmítá komunikovat. Do tvrdohlavé dívky se posléze zamiluje, nedokáže však kvůli ní opustit svou ženu a dceru a už jen zpovzdálí sleduje svou vyprahlou lásku, jak se řítí k neodvratnému konci… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (123)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Viewegha nečtu, takže jsem nemohl porovnávat film a jeho knižní předlohu, ale myslím, že by se mi do toho ani nechtělo. Po druhém shlédnutí jsem musel ubrat hvězdičku, protože jsem usoudil, že jsem se minule s těmi dvěma kousky až příliš odvázal. Příběh byl v podstatě nicneříkající, v závěru až zoufalý, Ondřej Pavelka nemá šanci dostat se mezi herce, na jejichž účinkování bych se těšil, takže jsem rád, že jsem film okomentoval, protože už na něj mohu zapomenout. ()

Brtniik 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděl v kině a ze začátku jsem pekelně trpěl. Téměř dočtená knížka se ani z daleka neshodovala s tím, co jsem viděl na plátně. Manželku pana spisovatele jsem si ani při nejlepší vůli nepředstavoval jako V.Cibulkovou – namísto milující chytré partnerky podezíravá, jízlivá dračice (obecně tento typ nemusím). Pan Pavelka mne vyloženě štval, stejně jako jindy a v čemkoli. Do této role by se dle mého úsudku daleko lépe hodil třeba pan Jan Jiráň. Jde přece o životopisný film a jmenovaný by mistra docela připomínal! Když jsem si na aktéry konečně zvykl, musel jsem uznat, že film naprosto dokonalé zobrazil jak tehdejší ranní kapitalismus, tak nevyzpytatelná hnutí lidské duše. Ty neustálé mimikry a vzrušení..., ne nepodobné dobré detektivce... A citáty? Ano! Alespoň je nemusím hledat, a kdo se nechce poučit (či alespoň pobavit) je nejspíš pěkný morous... Aňa Geislerová se mi obvykle líbí ve všem a zde neméně báječně ztvárnila (od oka počítáno) tři naprosto odlišné polohy (postavy). Kristýna Nováková-Fuitová byla (i zde) dokonalá. Pan Michal Viewegh psával dosti zajímavé knihy a svého času jsem je všechny měl a četl. I mnohé zfilmování se povedlo, „Výchova“ k nim určitě patří. Spolu s filmem Ženy v pokušení (oba jsou o lásce) se mohou spolehlivě zařadit mezi to lepší, co lze vidět. Se vztahem k ženám a osobními postoji MV (určitě před nemocí) se nemohu ztotožnit, ale snad se mistr polepší a můžeme se těšit na další zajímavé příběhy. ()

Reklama

MarkHoppus 

všechny recenze uživatele

Anna Geislerová už za svoji hereckou karíéru jasně dokázala, že patří mezi nejlepší české herečky. Ve Výchově dívek v čechách předvedla dobrý výkon a výborně tak doplnila sympatického Pavelku. Film má poměrně dobrý děj, i když se z velké části skládá z milostných pasáží dvou hlavních postav. Možná že kdyby jich tam bylo o trochu méně, filmu by to rozhodně neuškodilo. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Šlo to skvěle. Mám si políbit prdel." Kdyby mě nějakej bohatej mafián požádal, abych doučoval jeho nafrněnou dcerku, tak by měl smůlu. Já mám totiž charakter a ten se koupit nedá. Ale v rámci zachování mejch životních funkcí bych to možná vzal. Takže jsem tam, kde je spisovatel Oskar a mám takovej dojem, že kdybych měl funkční rodinu, tak mě ani nenapadne zasouvat tam, kde je z toho problém. No prostě v tomhle jsem Oskarovi nerozuměl, tu posedlost jsem mu nevěřil a dost mě tím štval. Jenže pak tu byly citáty. Mraky citátů a vesměs skvělejch citátů. Ty to dost zachránily, což je velkej paradox. Z knihy o ničem totiž udělaly citáty jiných autorů celkem zábavný dílo. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Vieweghovy adaptace se dělí na dvě skupiny. Jedny filmy jsou milé, pěkné, zábavné a člověk se na ně vždycky rád podívá, jako například Báječná léta pod psa či Účastníci zájezdu, které mám moc rád, a pak ten zbytek, který za mnoho nestojí. A tím nehaním samotného spisovatele. Neboť jeho knihy jsem, bohužel, nečetl, takže nemohu ani posoudit, nakolik je tento film špatný sám o sobě nebo prostě proto, že je tak napsaný. Předpokládám ale, že zvětší části jede podle knihy, neboť už samotná hlavní role spisovatele se trochu stylizuje do autora, tedy...myslím. Já jsem na tomto snímku mnoho zajímavého nenašel. Kromě několika erotických scén a nahé Aňi Geislerové se tam toho zase tolik neděje. Navíc je to všechno jen smyšlenka spisovatele a nikdy se to de facto nestane. Jestli je film pasován do romantické komedie, pak bych měl jít s hodnocením ještě níže. Nezasmál jsem se prakticky vůbec a romantika? Tak to jsem ji asi přehlédl nebo mají autoři o romantice trochu jiné představy. Já neříkám, Pavelka, Lasica, Geislerová či Cibulková jsou kvalitní herci, ale na to, aby divák chtěl vidět snímek více než jednou...je to zkrátka málo. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Milionářská vila je na adrese Hejnická 311, Raspenava. Točilo se také v Chorvatsku v Umagu. Lom se jmenuje Kujalův a nachází se v Hřiměždicích. (sator)

Reklama

Reklama