Reklama

Reklama

Princip domina

  • Československo Domino (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vietnamský veterán Roy byl nevině odsouzen za vraždu. Jedhono dne se ve vězení objeví mysteriózní osoba - Tagge - a navrhne mu obchod: Roy má vyřídit příkaz tajné organizace a za to dostane svobodu. Spolupracuje tedy s nimi, když však zjistí, že má odstranit špičkového politika, odmítne. Jenomže organizace má dlouhé prsty... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (49)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

,,Myslíte si, že jste se sami rozhodli zajít na tenhle film?" Po vyslovení úvodní věty jsem spochybněl, zda opravdu ano. Neočekával jsem od nevalně hodnoceného thrilleru 70. let nic převratného, ale úplně mne dostal už úvodní dokumentárně laděný filosofický vstup. No kdepak, Stanley Kramer netočil žádné béčko, tohle je slušný "kafkovský" nervák moderního střihu o lidských i systémových manipulacích, o stavu společnosti, kde někdy ,,už je skoro nemožné myslet nebo konat sám za sebe". Po vlažnějším začátku se rozbíhají šílené manipaluce na člověku-vězni, který je při své touze po opětovné svobodě ochoten podstoupit všem rizikám lákavého obchodu bez předem známého úkolu. Místy až tísnivě bezvýchodiskovou a paranoidní atmosféru skvěle podtrhují neustále jízdy po krajině, přesuny z auta do jiného auta, z druhého auta do helikoptery, do letadla, a pořád dokola se stupňujícím se tempem směrem k skličujícímu závěru. Celkově zafungoval i netradiční kontrast nádherného zámořského prostředí plného slnka, moře a exotických stepí k příběhu uvnitř dost temnému. Tak si říkám, stálo to za to panu Tuckerovi pro tu dočasnou relativní svobodu, pro těch pár krásných romantických okamžiků? Byla to skutečně svobodná volba? Stálo tohle za to vůbec těm manipulátorům? Ti obvykle představují v společnosti ty silnější, jenomže stačí krok vedle, domino se rozpadává a tragické následky vyústí do obou stran. ,,Říkal jsem vám, že nikdy nesázíme pouze na jednoho koně!" Neobjasněná vina ve věci dávné vraždy zůstává nakonec nepříliš důležitá, onen výrok budí spíše zamýšlení, kolik takových zmanipulovaných osudů bylo součástí onoho domina, z něhož jsme pouze jeden jediný příběh právě sledovali? Film, u kterého lze hlouběji přemýšlet nebo taky pouze být prostě zabrán napínavým příběhem a současně si vychutnávat herecké výkony na čele s charismatickým Genem Hackmanem. 90% (poprvé viděno v rámci Challenge Tour "30 dnů se světovou kinematografií" – 2018) ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Slušný triler, ktorého podstatná a najzaujímavejšia časť sa začne odohrávať až polhodinu pred koncom. Dovtedy je to trochu naťahované, vrátane zbytočného konšpiračného úvodu, a nad vodou to držia hlavne Hackman a vždy perfektný Widmark, ktorého si v záporných či kontroverzných polohách vychutnávam. "Murphy Brownová" s debilnou parochňou na hlave je len do počtu. Zápletka začne vrcholiť ako som spomínal až pred koncom a hoci pomaly eskaluje a atmosféra je tiež dobrá, odpovede na mnohé otázniky divák nedostane. Akú rolu vlastne v tomto hrá hlavný hrdina? Ani to, kto ťahá za nitky. Na odbachnutie významného človeka postačí tajomnej a početnej organizácii ktokoľvek z ich ľudí. Niektoré veci nedávajú dostatočný zmysel, čo je na škodu inak schopného old-school trileru. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Takový potenciál to mělo, celou dobu bych tomu dal čtyři hvězdy, ale konec mne hodně zklamal. V podstatě se z toho nakonec vyklubalo takové americké Tři muži na zabití, a přitom to slibovalo daleko víc, už jen tím sugestivním úvodem - jak víme, že to, co děláme, děláme ze své vůle, nebo nás někdo (média, mínění, situace a lidé kolem nás) zmanipuloval? Škoda, že se autoři nakonec svého konceptu nedrží, protože kdyby šli do detailů, jela by v tom celou dobu i ta ženská, která klidně mohla být kápo, a mělo by to zas jinou šťávu. Na každý pád to má atmosféru dobrou, napínavou, škoda jen, že o některých věcech se jen mluví, místo abychom je viděli (třeba v závěru toho spoluvězně). Spousta drobných linek je rozehraná, ale nedohraná, což je při tomto komorním pojetí, kdy by na to byl čas i prostor, škoda. A Gene Hackman má sice jisté charisma, ale herecky má ořád jeden a ten samý výraz, jak zde, tak v jiných filmech. Ani se mu nedaří dát najevo city ke své partnerce. Jinak se příběh dělí na tři dějství (vězení a útěk - pohodička - nutnost akce) plus předpokládatelné doznění (popravdě si myslím, že původně bylo ve scénáři, že vybuchne v závěru už to letadlo, protože ten konec je hodně nastavovaná a zbytečná kaše. Škoda, o tajných nitkách "těch nejvýš nahoře" to nakonec nebylo. A tam, kde tenhle film končí, tam by třeba John Wick teprve začínal. ()

Kangax 

všechny recenze uživatele

Slabšie chvilky (milostné scénky zaľúbencov) nepokazia inak veľmi mrazivý a nepríjemný pocit paranoie, ktorá prechádza celým filmom. Na dnešné pomery je tam veľmi málo akcie,plynie to pomaly ale presne to som čakal.. Nepríjemný thriller so starej školy, kde hlavní hrdinovia sú psychologicky oveľa lepšie vykreslení než tý dnes, a s očakávaným zlým koncom. Ten je skvele symbolický... ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Nebýt G. Hackmana asi bych tento film zařadil mezi ty podprůměrné. Příběh je to sice zajímavý a do jisté míry i „pravdivý“ - protože věřím, že podobné svinstva se dějí ve světě neustále – skupina lidí tahá za pro vázky po celém světě, ale já jsem postrádal hlavně pořádnou atmosféru. Začátek odehrávající se ve vězení byl dobrý a dramatičnost se postupně stupňovala, ale potom se polovinu filmu nic moc zajímavého neděje (akčnost ustoupila do pozadí) a teprve ve chvíli, kdy se vzlétne helikoptérou to zase dostalo jiskru. Očekával jsem však pořádnou vendetu – bohužel velkolepé finále se nekonalo a vše bylo odbyto jen několika scénami (při kterých byla i ta umělá krev dost nevěrohodná). Hackman ovšem podal solidní výkon a za ten si zaslouží 50%. ()

Galerie (71)

Zajímavosti (3)

  • Úryvky z deníku Stanleyho Kramera, které popisují obtížné chování Gena Hackmana (Tucker) při natáčení filmu, byly později zveřejněny v novinách. Když se na ně Gene Hackman později v rozhovoru zeptal, přiznal, že je z úryvků v rozpacích, ale potvrdil, že jsou pravdivé. Hackman řekl: „Pravdou je, že jsem věděl, že jsme se při natáčení dostali do problémů a dostal jsem strach.“ Hackman také uvedl, že k němu na ulici přistupovali lidé a říkali mu, že se jim film buď nelíbí, nebo mu nerozumí. Hackman přiznal, že ani on filmu nerozuměl. Ex post nahlíženo jde o alibistické prohlášení, protože poselství filmu je jasné – „pokud se systému znelíbíte, stanete se jeho lovnou zvěří“. (sator)
  • Vězeňské scény filmu byly natočeny ve státní věznici San Quentin v Kalifornii. (sator)
  • Film byl natočen a uveden do kin asi osmnáct měsíců poté, co byl v roce 1975 poprvé publikován stejnojmenný zdrojový román od Adama Kennedyho. Kennedy byl bývalý herec, který také napsal scénář k tomuto filmu. (sator)

Reklama

Reklama