Reklama

Reklama

Hrdinství je jako dobré víno: dlouho nevydrží. To ví každý obyvatel italské horské vesnice Santa Vittoria. Když padne Mussolini, nevyvolá to zde žádnou velkou pozornost. Stane se jen to, že místní radní z obav před mstou obyvatel narychlo dosadí za starostu největšího místního ochlastu jménem Italo Bombolini. Ten si neumí zjednat úctu ani u své ženy Rosy a dcery Angely, natož u celého městečka. Jenže do Santa Vittorie záhy přijede německá okupační jednotka. Jejím úkolem je převzít veškerou kontrolu nad zdejším děním - a hlavně zabavit zdejší zásoby vína. Nic horšího se venkovanům nemohlo stát. Jejich víno je totiž ta nejvzácnější tekutina, kterou znají. Krev je teprve druhá na řadě. Dvojnásob to platí pro Bomboliniho, kterému v žilách většinou koluje jedno i druhé. A tak se v Santa Vittorii rozběhne velká akce, jejímž cílem je ukrýt před ozbrojenými okupanty milion lahví lahodného moku... Americká komedie Stanleyho Kramera vznikla podle stejnojmenného románu Roberta Crichtona, který vyšel i u nás. V hlavních rolích excelují Anthony Quinn a Anna Magnaniová. Film byl nominován na dva Oscary (za střih a za hudbu) a získal Zlatý glóbus jako nejlepší film v kategorii muzikál/komedie. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (45)

danecek24

všechny recenze uživatele

27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (1) - *Nejlepší film (komedie / muzikál) + nominace (5) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Anna Magnani, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Anthony Quinn, Nejlepší režie - Stanley Kramer, Nejlepší hudba - Ernest Gold, Nejlepší filmová píseň - "Stay" - Hudba Ernest Gold, text Norman Gimbel ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelný, jak poslední čtvrthodina dokáže zamíchat s celkovým vyznění filmu. Opravdu působivý momenty, který byly víc než jen součástí jednoho příběhového celku. Taky mě dostala scéna s přesunováním vína, to byla vskutku geniální práce s davem. Docela rád bych se někdy zajel do tý vesničky, kde se film natáčel kouknout, jestli je to i v realu taková typická Itálie jako se to podařilo vecpat do filmečku. ()

Reklama

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Tajemství Santa Vittorie je válečná komedie, odehrávající se v městě, které vzdáleně připomíná český Kocourkov... Bodrý opilec Bombolini se stane starostou malého vinařského městečka a s pomocí své Velké rady (plné ministrů všeho možného) se snaží čelit všemocným německým okupantům a předvádí nám ukázkouvou hru na schovávanou. Stanley Kramer mistrně míchá komediální žánr s dramatickými situacemi, kterých bohužel válka přináši více než dostatek. Film je plný skvělých vtipných momentů (stěhování miliónu lahví vína), ale rozhodně také hereckých výkonů, především Anthony Quinn v roli Itala Bomboliniho. ()

Faustka 

všechny recenze uživatele

Rozverně i vážně rozpoutali vášně. Jak jsem si užila živelnou Annu Magnani: "To chceš abych líbala takovejhle ksicht!" i všeho schopného Bomboliniho (il mio rispetto Anthony Quinn) kterému nekoluje v těle pouze krev, ale taky soudržnost, důvtipnost a hlavně láska k vínu i rodné hroudě. "Co jste to tady za lidi!?" Nechtěj to vědět německý oficíre, nebo tam budeš chtít zůstat. Mám to stejně! ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Snímek, který se nemůže rozhodnout, jestli se vydá po cestě ztřeštěné italské komedie, odlehčeně vtipného společenského příběhu, nebo silného válečného dramatu. To je trochu na škodu, protože silný dokáže být ve všech pozicích, ale sladit dohromady je nedokáže. Scény, kdy rozverný Bombolini jedná s německými vojáky, vyznívají zvláštně. Sám jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo zůstat napnut. Ač Anthony Quinn dokazuje své perfektní herectví i tady, přesvědčit mě úplně nedokázal. Na vině, je ale hůře napsaná postava Bomboliniho. Film by také zasloužil prostříhat a zhruba o půl hodiny zkrátit. Některé záběry se zbytečně natahují a podobné sekvence se často opakují. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo od 17. června do 15. října 1968 v Itálii v regionu Lazio a ve studiích Cinecittá v Římě. Točilo se v obcích Anticoli Corrado nedaleko Říma, Capranica Prenestina, Tivoli (římská jeskyně) a Pisoniano (hřbitov). (Anoli)

Reklama

Reklama