Dvě povídky (…z druhé kapsy) Karla Čapka zfilmoval v roce 1964 režisér Jiří Krejčík. V první z nich, Čintamani a ptáci, jsme svědky sběratelské posedlosti lékaře MUDr. Vitáska, který ve vetešnictví objeví světově unikátní perský koberec. Cesta za jeho získáním je více než strastiplná. Majitelka vetešnictví paní Severýnová nemá o hodnotě koberce tušení, a tak jej používá jako pelíšek pro svou fenku Aminu. Majitelka koberce, vdova Zanelliová, má kus u paní Severýnové jen v úschově, a protože jde o rodinnou památku, nechce ani slyšet o jeho prodeji. Noblesní doktor Vitásek se kvůli své vášni nakonec spaktuje s lupičem… V povídce Příběhy sňatkového podvodníka pátrá inspektor Holub po dosud neznámém a nepolapitelném elegánovi, který na starších osamělých ženách vylákal desetitisíce korun. Jaké je jeho překvapení, když po nějaké době vypátrá známou firmu, bývalého podvodníka s losy pana Plichtu. Ten si po pobytu ve vězení musel opatřit pět zlatých zubů, čímž pro starosvětské paničky začal působit přitažlivě a důvěryhodně. A tak začal svou nově nabytou schopnost patřičně využívat. A nedokáže s tím přestat ani po svém zatčení, cestou na policejní stanici… Obě povídky poskytly řadě populárních českých herců příležitost k vynikajícím kreacím. V úsměvných prvorepublikových historkách zazářili mj. Vladimír Šmeral, František Filipovský, Olga Scheinpflugová, Vlastimil Brodský, Jiří Sovák a řada dalších. (Česká televize)

Tiiso

O kvalitu příběhu se postaral již pan Čapek a tedy záleželo již jen na tom jak se námět podaří přetavit do rychle se míhajícíh filmových políček. A rovnou řkám, že dobře. Valstně velmi dobře. Nejen díky pečlivé režii J. Krejčíka le hlavně díky pánům Šmerala a Jiřího Sováka. Oba totiž své role tak dobře zahráli až je radost na ně pohledět. Samozřejmě že jim v tom dobře pomáhají i ostatní aktéři v povídkách se objevujících. Je sice kolikrát na zamyšlenou jestli se takové knižní předlohy (v tomto případě Čapkovi detektivní povídky) mají vůbec přenášet na filmová plátna či na obrazovky TV. Výsledek totiž není nikdy jistý a kolikrát dobře napsaný příběh nemusí chytit v obrazové verzi dobře za srdce. A musím právě podoknout, že u čtení jsem se emočně bavil lépe; ale nejsem zde proto abych srovnával takto odlišná umění. Čistě z hlediska filmového povídky nedopadly vůbec špatně, jsou řemeslně odvedeny dobře a herci výborně zahrány. Ale co se týče celkového dojmu příběhu, jeví se mě tak nějak ploše. Bez většího záběru na poli emocí. Proto ty čtyři hvězdičky. ()

krokodlak

Skvělá adaptace Čapkových povídek je výstižnou ukázkou Krejčíkovy mistrovské režie, vedení herců je velmi autentické a vše má velký spád. Dobová atmosféra je silná, nesklouzává do idealizace a dobře jí napomáhá i Liškova hudba. Herci jsou všichni výborní, ovšem nejmilejším překvapením je Šmeralova jemná tragikomická poloha, jež mu opravdu sedla. Myslím, že by Čapek měl z filmu radost, navíc je tu výborná Scheinpflugová, kterou jinak film dlouho opomíjel. ()

Pulper

Vladimír Šmeral je známý jako Boblig z Kladiva na čarodějnice. Já ho mám raději tady. Skvostný herecký výkon. ()

pOne

První povídka - ***. Druhá povídka - ***** (především díky naprosto skvělému panu Sovákovi! Recidivista v jeho podání nemá chybu.). ()

honzic

Zatímco první příběh herecky ani dějově moc nezaujme, hezký psík a vše okolo je sice fajn, ale herecký výkon Brodského i Sováka v druhém příběhu je natolik fenomenální, že první příběh překoná na plné čáře. Nebýt těchto herců, nedostane zdaleka tolik. Hodnocení: 75 % ()

Danulinda

Hodnocení po první povídce: nuda, nuda a nic než nuda - žádný děj, nulový spád, rozvláčné, takže nechápu, za co těch celkových 80%. Kdyby to bylo hráno dnešními tzv. herci, bylo by to na odpad. Uvidíme, o kolik bude lepší druhá povídka s Jirkou Sovákem. Po shlédnutí druhé povídky přidávám k celkovému hodnocení dvě hvězdičky navíc za sice scénáristicky taktéž průměrnou, avšak panem Sovákem (i Brodským) skvěle zahranou povídku. Jirka opět nezklamal :-) . ()

Pitryx

Tak především POZOR, pro všechny, doktor Vitásek nechodí k paní Sever//ý//nové nýbrž k paní Severinové. To měkké i je zcela zřetelně vidět na ceduli nad jejím krámem. Tak to jen tak na okraj. K filmu jako takovému, je to výborná komedie a to dva krát. Oba příběhy jsou pojaty velmi dobře, má to vynikající herecké obsazení a rozhodně to stojí za podívání. Paní Bohdalová jako stydlivka je tu prostě kouzelná. //////*** a půl////////////// ()

ostravak30

Už jenom obsazení samo o sobě svědčí o tom, že se bude jednat o zábavu. A taky že jo. Druhá povídka byla za mě o dost lepší. Nejen kvůli Vlastimilu Brodskému a Jiřímu Sovákovi. Patálie s kobercem přestaly být po chvíli zajímavé. Každopádně loupež sama o sobě byla zajímavá. Druhá povídka ale podstatně zlepšila kredit filmu. Byla humorná sama o sobě a navíc s vtipnou pointou. Čapek bezesporu patří k našim nejlepším spisovatelům historie. Byl totiž neuvěřitelně všestranný. Nejenže psal zajímavé a humorné povídky, které z velké části odrážely dobu, ale svým způsobem jsou i nadčasové, stejně dobře psal i pohádky a velké romány. ()

PTuranyi

Štandardne kvalitná československá poviedková veselohra. Produkcia je dobrá, ale prvá poviedka s tepichom ma až tak nenadchla, možno preto že Vladimír Šmeral nie je komik a šťavu príbehu dá až príchod machra Josefa Hlinomaza. Ale aspoň som zistil, čo je čintamani (a oblaky to nie sú). V druhej poviedke zohraný tandem Vlastimil Brodský, Jiří Sovák rozohrajú výbornú gentlemanskú partiu medzi policajtom a podvodníkom. 65% ()

Triginal

Nj, tak tohle je luxus. Tady je prostě vidět, když se pracuje s kvalitní předlohou (Čapek) a samozřejmě se skvělými hereckými osobnostmi, o režisérovi nemluvě! Poňouklo mě to a začla jsem Povídky z druhé kapsy hned číst, a pak nakonec poslouchat jako audioknihu. Musím ale říct, že mně překvapilo, že skoro v každé někdo umřel... To je furt Dášeňka sem a tam, ale on byl ten pan Čapek docela ehm jak to říct, tak racionálně morbidní...  (bez urážky) ()

Sa.sa

Opravdu milé povídky u kterých srdce zaplesá... Krásně natočené, plné hvězd i super děje... Ať žije sběratel co by pro koberec udělal vše 😀😀😀 Njn sňatkový podvodník ze staré školy, který to bral sportovně a měl vše spočítané do halíře... Ten konec byl opravdu úžasný, hlavně když potkal svůj protiklad v ženské podobě... 😎😎😎😎 ()

hostivít

Úžasný český, trošku zapomenutý, film. První povídka je výborně napsaná, napínavá a vtáhne vás do děje od počátku. Navíc zde skvěle hrají Šmeral, Kronbauerová, Hlinomaz a především Scheinpflugová. Druhý příběh není dějově tak zajímavý ani napínavý, ale mnohokrát ho povyšují herecká esa Brodský a především Sovák, který opět nezklamal. Scény v lese s Bohdalovou jsou úžasné. Vcelku tedy první povídka vyhrává v žánrovosti, druhá pak v komediálnosti. Celkově hodnotím nejvýše, jak mohu. ()

SimonM

Skvělí film, nádherná scéna je vloupačka v podání Vladimíra Šmelara a Josefa Hlinomaze asi nejlepší loupež v dějinách českého filmu. ()

Mishelen

Asi nejlepší zpracování povídek Karla Čapka. Řekl bych, že jsou ještě zajímavější než samotné psané povídky. Výkony herců skvostné, zejména Olga Scheinpflugová v první povídce vykresluje postavu tak civilně, že jí musíte věřit každé slovo. Taky jedna z nejkrásnějších rolí pro J. Sováka a V. Šmerala, který je spíš známý postavou Bobliga z Kladiva na čerodějnice, ale postava Vitáska je dle mého názoru nejzdařilejší. Nad těmi všemi ale stojí J. Hlinomaz se svoji pitoreksní figurkou a jeho roztomilým "profesionálním" lupičstvím. K tomu ještě nádherná epizodní role V. Menšíka. Nejlepší film J. Krejčíka, na který se vždycky rád podívám. U mě patří mezi desítku toho nejlepšího v české kinematografii. Doporučuji všem milovníkům K. Čapka a českých komedií, protože tomuto filmu asi není co vytknout. ()