Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

F.man

Snímek několika rovin v nádherném prostředí, který oslňuje snad každým svým prvkem... Viddy well, little brother. Viddy well. ()

PauloZ

Stanley Kubrick je určitě kvalitní a velice osobitý řežisér, ale tenhle film nepatří dle mého mezi jeho nejlepší. První polovina sází hlavně na velice výstřelkovitý futuristický vizuál filmu, ale bohužel dějově je film roztrhaný a hlavně z velké části nudný. Mě tenhle film začal alespoň trochu bavit v části kdy hlavní "hrdina" nastoupil do vězení, ale konec je opět vcelku slabý a nudný. Na takhle vysoko hodnocený film jsem čekal jiné točky. ()

Astaroth12

Začiatočná zoznamka sa ináč nedá vyjadriť, len slovkom ultra šialene. Čakal som, že to bude bizarnosť a šialenosť, ale čo mi naservíroval Kubrick bolo o čosi šialenejšie. Film plný násilia, agresie, skazenosti a tvrdých dialógov. Začiatok ma nebavil, hlavne tá prostoduchá forma natočenia, potom sa , ale ukludnil, zvoľnil a šialenú formu zamenil za formu posolstva a oľutovanie svojich činov. Celé sa to nesie v takej nadnesenej forme, ale ktorá mi celkom nesedela. Ale aspoň som zistil, že život je naozaj kurva... Film ma prepracovaný príbeh zo solídne hrajúcimi hercami, ale celá štruktúra natočenia ma nebavila. A tých náhôd čo tu bolo a to hlavne v druhej polovici mi tiež moc nevoňali. Ale prestavba z človeka čo facku dáva na fackovacieho panáka bola dokonalá, znázornenie bolo svojské ale zaujímavé.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. ()

Cimr

Na ČT Mechanický pomeranč uváděli jako ,,film, kterému se nikdo neodvážil dát jedinou cenu". Tak to je hodně přesné. Jde totiž o film, který si zasloužil celou nůši cen, ale natolik předběhl svou dobu, že se radši nikdo neodvážil označit ho za opravdu dobrý. Jenomže on je. Co víc, je přímo geniální! Nevím, jak to Kubrick udělal, ale celé to působí tak neskutečně zvráceně a úchylně, že slabší povahy možná budou jen těžko rozdýchávat. Film hýří barvami, pokřivenými obrazy, je plný brutálního násilí, nespoutaného sexu a paradoxně vážné hudby, plný nezapomenutelných zrychlených a zpomalených scén, podivných postav, mluvících ještě podivnější řečí, zvráceně barevných prostředí, úchylných vynálezů budoucnosti a fetišisticky působících předmětů jako například obrovský bílý kývací porcelánový mužský úd. Film, který zkrátka NEMŮŽE být natočený dvakrát. A nakonec jeden paradox - diváci byli tak zhnuseni násilím ve filmu, že psali Kubrickovi výhružné dopisy v tom smyslu, že si ho a jeho rodinu najdou a zabijou je obzvláště krutou smrtí. To je v podstatě jenom potvrzení hlavní myšlenky celého filmu. A sice, že násilí plodí zase jen násilí. ()

LINKIN

Je to hodně zvláštně natočeno. Stanleyho Kubricka uznávám, jako Pana režiséra, ale pomeranč mě minul snad kilometrovým obloukem. Pro mě opravdu nic víc, než dvě hodiny plné násilí a sexu. Ale Malcolm McDowell předvádí herecký koncert, to se musí uznat. [Update 7. 3. 2011]: Hodnocení neměním ani po velmi obohacující projekci česko-ruské verze tohohle filmu, samozřejmě s Tokajskou lahvinkou a trochou THC :o) ()

Korbitch

Hodně kontroverzní dílko. Násilí mě opravdu šokovalo, ale film u mě svůj účel splnil. Od té doby se na ulici vyhýbám i mravencům. Líbilo se mi, jak Kubrick dokázal nadčasově pojmout společnost, ke které se tak nevědomky blížíme. Samozřejmě stylizace projektu nemůže sednou každému a i napodruhé je projekce tuze náročná, ale kdo má v hlavě víc, než za niklák, musí z toho vymáčknout minimálně tři shurikeny. ()

frashmaker

Umělecky vypiplaný skvost světové kinematografie, kterým se u mě Kubrick jednoznačně zařadil mezi TOP 1 mých nejoblíbenějších režisérů. ()

Rosana

Další klenot od Kubrika - v jeho tvorbě jsem nennašla žádné 2 filmy, které by se podobaly. Mechanický pomeranč je asi nejdrsnější a nejkrutější jeho dílo. ()

Z0oMb3E

Kubrickovo veľdielo, ktoré sa zapísalo zlatými písmenami nielen do veľkej knihy kinematografie, ale hlboko zasiahlo aj do hudobného sveta. Asi najmarkantnejší príklad je na britskej punkovej kapele The Adicts (mimochodom ich logo mám ako avatar). Film je prístupnejší pre omnoho väčšie publikum, ako to bolo pri Vesmírnej odysey. Film plný násilia, znásilnení, sexu, ale i kontroverznej nápravy, či zrady priateľstva a rodiny. Viem, že Kubrick bol, čo sa tíka hudobného doprovodu striktný, a aj do tohto filmu naordinoval klasiku, no jej použitie sa mi zdalo skôr silené (nefungovalo to ako pri vesmírnych lodiach). Malcolm McDowell so zvýrazneným pravým obočím spievajúc a kopajúc do spisovateľa u mňa No1. Kubrickov najlepší film. Povinná jazda pre fanúšika The Adicts-u, Major Accident-u či im podobným bandom Odporučiť sa to dá však každému, sklamaný nebude nik. ()

SaNcHeZ_cz

Mistrovská kniha o násilníkovi Alexovi převedená do lehce upravené avšak podobně působivé formy vystihující atmosféru původního díla. ()

LV.Helter

Priručka filmového nasilia alebo ako prekonať hranice kontroverznosti a urobiť geniálny film - najlepší nárez mistra Kubricka.100% ()

Terter

Společně s Dr. Strangelove můj nejoblíbenější Kubrickův film. Stručně se dá charakterizovat slovy hlavního hrdiny: "Ó, jaká nádhera a nádhernost." ()

Tayen

Film, který si nebere žádné servítky, ale dá vám pod nos dárek v originálním balení: násilí je opravdu násilí se vším všudy a pokud si myslíte, že vaši pubertální sousedé jsou hajzlíci, po shlédnutí tohodle filmu změnité názor a za své sousedy budete vděční. Drastické a surové scény a v pozadí hraje elektronická podoba Beethovenovy symfonie - děsivé a mrazivé jako listopadové ráno, do kterého musíte vyjít. Při koukání na tenhle film se u mne střídal šok, znechucení, zvědavost, obdiv, stud a husí kůže...a tak to má být. ()

Asgy

Tento film se mi dlouho "vyhýbal", takže jsem se dost těšil, až ho uvidím. A netěšil jsem se zbytečně. Kubrick svou myšlenku dokázal podat jako vždy dokonale. Počáteční ultranásilí asi moc nepotěší slabší povahy, ale zpracováno je výborně, jako ostatně celý zbytek filmu. ()

katasta

Tak do poloviny filmu jsem si říkala, co je todle za úchylárnu...pak se to začalo vrbit trochu lépe, a pravdou je, že sem byla k obrazovce doslova připoutána pohledem, jen sem zírala na další a další záběry....Bohužel to nebylo kvůli tomu, že by to bylo tak skvělý a záživný, ale spíš proto, jak je to celý divný a totálně ujetý. Prostě to není šálek mého čaje a znova už bych se na to nekoukla. Film pro zábavu a odreagování to taky rozhodně není. Takže jestli máte špatnou náladu a chcete si jí nějakým filmem zlepšit, Mechanický pomeranč není správná volba. Je to takový podivný snímek, nad kterým se člověk musí pozastavovat a přemýšlet... ()

MartinezZ

Kubrickova oslava úchylnosti. Bohužel pro film natolik originální, že moje přízemní já, očekávající od filmu něco víc, cokoliv!, bylo velmi zklamané. - V překladu: Co je moc, to je moc. ()

Lukrecie

Nechápu, proč jsou všichni z tohoto filmu tak paf. Já jsem byla absolutně znechucená brutalitou a film jsem nedokoukala ani do půlky. Nesnáším násilí. ()

Laxik

Jo jo, Kubrickův styl je nezaměnitelný a táhne z tohohle filmu stejně jako doutníkový smrad z Fidela. Ten chlap to má v oku, taková estetická citlivost se objeví jednou za tisíc let. Jenže já mu tyhle jeho šílenosti prostě nežeru. Po hippiesácké Vesmírné Odysseji přichází první hipsterský film všech dob, a i když mě tahle sociální pohádka svým vizuálem a hereckými projevy přikovala do křesla a udělala ze mě na moment katatonika, stejně tak mě tyhle dvě přemrštěné složky vytrhávaly z koncentrace. Všechny ty "Co to kur..." a "To snad nemůžou myslet vážně..." momenty mi tam vadily, a to bez ohledu na to, že tam byly právě kvůli tomu. Možná jsem nenáročný divák, ale nemám moc rád, když je se mnou vyjebáváno, nota bene, když mi je podsouvána laciná příhodnost nebo doslovnost, která u snímku opravdu zamrzí. Vážně, když už se dívám na něco takového, poslední, co chci, je doslovné vyjádření úplně všeho, které někdo zabalil do jakože symbolické undergroundové omáčky. Přemýšlel jsem o tomhle filmu, ne že ne, přemýšlel, ale nedopátral se skryté pravdy, ničeho nového ani hluboké myšlenky. Došel jsem jen k tomu, že je pořád lepší někoho tólčokovat a vyžívat se v tom, než aby mi někdo to tólčokování k zeblití znechutil a tím i znemožnil zvolit si mezi A a B. Taky se vám to zdá na film takového kalibru málo? ()

JJ.Gibson

Určitě nejbizardnější věc, co jsem kdy viděl! Sice dávám 4*, ale stejně nevím, jestli se mi to líbilo nebo ne?! Je pravda, že od prvních chvil jsem byl připoutaný k obrazovce a hltal scény jednu za druhou. Nicméně po hodině a půl se dostavila otrava. Jelikož mi to přišlo zbytečně prodlužováné a vytratila se dynamičnost příběhu. Ehm, stejně je to divnej film :) ()

Jillen

Každopádně je to hodně brutální film, ovšem jeho pojetí se mi líbí čím dál tím více. Kubrick je mistrem svého řemesla a dokáže člověka upoutat, naprosto rozebrat, ohromit i znechutit zároveň. Dokonalý film. Dávám 95% ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse