Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

Chipsonator

Včera jsem dočetl knihu (mimochodem další úžasný kousek pana Kinga) a dneska jsem se vrhnul na film. No a abych řekl pravdu, dle mého mohl Kubrick s látkou naložit mnohem lépe. Ve filmu je hodně věcí pozměněno oproti knize, což chápu, jelikož film by musel mít aspoň čtyři hodiny aby se tam vešlo většiny knihy a ani tak by to nebylo dost. Avšak co vidím jako problém je to, že se Kubrick naprosto vysral na psychologii postav, na Jackovu proměnu a pokud bych nečetl knihu, ta by mi byla mnohdy jejich motivace a činy co provádí záhadou (například tu není vůbec vysvětleno proč se Hallorann rozhodl vrátit do Overlooku, a proto jeho následná cesta do ze slunného Miami do hotelu působí zmateně). Co se pak týče obsazení filmu, tak Jack Nicholson je božský i přesto že je bláznem víceméně od začátku, Scatman Crothers pak v roli Halloranna ujde, naopak Danny Lloyd a Shelley Duvall mi ve svých rolí vůbec neseděli. Potěšila mě hudba, které je perfektní a pomáhá vytvářen atmosféru stejně tak jako je perfektní kamera. Navíc byl od Kubricka dobrý nápad využít dvě holčičky ale zase naopak se dalo rozhodně mnohem lépe naložit s Tonym a duchy Overlooku celkově. Filmové osvícení je rozhdoně solidním filmem který táhne především Jack Nicholson, hudba a perfektní kamera ale na knižní předlohu nemá ani zdaleka. 65% ()

Torimmer

Kubrick je mistr vyprávění, to bez pochyb. Ale obrovskou součást téhle stísněné a depresivní atmosféry vykouzlila Wendy Carlos, která i s obrazově klidného dění, dokázala svými hororovými tóny dávat předtuše, že tady se bude dít něco drsného. Ono se toho ale většinu času, ani moc neděje a rovněž mi tolik nepřišlo, že by se Nicholsonův Torrance měl postupně transformovat do strašidelného vraždícího blázna. Co přesto z filmu dělá takovou zahleditelnou podívanou je ale právě Nicholson a jeho herecký koncert. Stejně jsem tomu ale nějak nezalezl pod kůži. Zase si ovšem myslím, že se takovéhle napínáky už netočí. ()

adam9

Wat? Co na tom lidi vidíte? Jednu hvězdičku dávám za šílené grimasy Nicholsona a druhou za místy solidně dramatickou hudbu. Vážně nevím, jak tohle může být jeden z nejlepších hororů všech dob. Asi holt je, když to má taková hodnocení, mě to ale teda minulo velkým obloukem. Vůbec jsem se do té atmosféry nevtáhl, obrovská nuda po celé dvě a půl hodiny. UPDATE: Po přečtení knížky, která byla místy hodně čtivá přišlo repete a mám daleko lepší pocity. Akorát se nemohu zbavit dojmu, že druhá půlka byla zbytečně natahovaná. ()

KoRner

Typický King, filmy asi nemôžu vyjadriť to, čo knihy, bez toho, aby to nebolo príliš dlhé. Réžia je super, aj Nicholsonov prejav, hoci všetci už 80-tom museli vedieť na začiatku filmu, že s jeho postavou nie je niečo v poriadku. A mám pocit, že celý ten duchársky kontext bol úplne zbytočný a mohli to zviesť radšej na jeho alkoholizmus. Ale byť zatvorený v jednom hotely s takou škaredou ženskou, ako je Shelley Duvall asi by sa zbláznil každý. ()

Sipora

FIlm, kde při každém zhlédnutí objeví divák něco nového. SPOILER!!! REDRUM není samozřejmě pouze MURDER, ale také fonetická podoba RED ROOM. "All work and no play makes Jack a dull boy" je první částí přísloví, jejímž pokračováním je: "All play and no work makes Jack a mere toy." (Nepracuj příliš mnoho a nehraj si příliš mnoho!) ()

Zagros

Od trojice King+Kubrick+Nicholson jsem si sliboval mnohem více. Možná filmu uškodila má vysoká očekávání, i když se od nich snažím oprostit. Mám docela dost výhrad. Atmosférický horor by mě neměl rozesmát, což se tady v některých scénách bohužel stalo. Nesedlo mi samotné „budování“ napětí. Občas to šlo mimo (nejvíce se člověk vyleká přitom, když skočí nápis tuesday) a občas to bylo tak přepjaté, že už to bylo za hranou. Výhrady bych měl i k hlavním postavám. Nicholson je „šílený“ už na první pohled a jeho grimasy to několikrát překlopily snad až do parodie. Nicholsna mám velmi rád, ale jeho obsazení filmu spíše uškodilo. Také představitelka ženské postavy to nezvládla. Její neherectví vás opět spíše rozesměje, občas tam vlála jak zfetovaná divoženka (když pobíhala s nožem). Kubricka a jeho film mám také rád, bohužel Osvícení patří k jeho nejslabším. Přesto nejde vyloženě o slabý film, zkrátka není tak skvělý, jak většina píše. Tři hvězdy jsou podle mě akorát. ()

iXtr3m3

Kubrick, Nicholson. Diabolské duo v diabolskom filme. Jeden z naj filmov od Kubricka a Nicholsonov fantastický psychopat. Takto sa robí história. ()

bruceman7

No, atmosféra dobrá, to se musí nechat. A JN umí šílet na jedničku, ten nahnat dokáže. Jinak mě to ale nějak víc neoslovilo. 6/10 ()

JamesSi

Osvícení je pro mě dokonalý film. Každá scéna má smysl, je děsivá a pomáhá atmosféře. Před znovu zhlédnutím jsem téměř zapomněl, jak jsou všechny dialogy důležité. Rozhodně se tu neplýtvá slovy jako u Doktora Spánka. Scénář se přepisoval prý neustále během stavění kulis. Nejde o film, který odhalí, co všechno to strašení znamená a ani s nejlepším příběhem - ale je to zážitek jako žádný jiný. Jack Nickolson jako Jack Torrence se nedá zapomenout. Není divu, že je King naštvaný - jelikož z jeho knihy bylo uděláno mistrovské dílo, které ji ve spoustě věcí upravilo. Skvělý soundtrack, jako u každého Kubricka. Skvělé gradování, kdy titulek ukazuje stále kratší a kratší vzdálenost od přechozí scény. Film o tom, že každé místo má temnou minulost, které se nejde zbavit. Genocida původních obyvatel Ameriky či Německo (s vy víte čím). Nejde o konkrétní duchy, ale spíše o stíny špatných činů. PS.: Naprosto nepochopitelně nominovaný na Zlatou malinu, což dokazuje, jak je tato anti-cena neuvěřitelně hloupá. ()

Milano33

The Shining je psychologický horror / thriller podľa knižnej predlohy svetoznámeho spisovateľa Stephena Kinga. Hneď na úvod sa musím priznať, že som knižnú predlohu nečítal, a dodnes som nemal tú česť so žiadnou Kingovkou, takže porovnávať film a knižnú predlohu je v mojom prípade úplne zbytočné a neadekvátne. Síce King poskytol predlohu, aj tak však hlavné slovo zostávalo na Kubrickovi a iba na ňom stálo, ako knihu uchopí a zadaptuje. Naratívna štruktúra filmu sa mi mimoriadne páčila, príbeh bol totiž chronologicky rozkúskovaný do jednotlivých dejstiev - časových rovín podľa toho, ako idú za sebou. Čo snáď nikto nemôže filmu The Shining uprieť je to, že minimálne po audiovizuálnej stránke vyzerá naozaj skvostne. Paleta farieb je skutočne pestrá a ich kombinácia vskutku dychberúca. Toto mal Kubrick naozaj dobre premyslené a každá farba skvelo evokovala inú náladu, psychické rozpoloženie a emócie. Hotelové izby okrem pôsobivej kolorizácie ponúkali aj mnoho iného, predovšetkým psychotické výjavy a pocit stiesnenie a obmedzenia. Je skutočne pozoruhodné, aké divy dokáže Kubrick vyčarovať s tou jeho typickou klaustrofobickou kamerou. To s akou blízkosťou sníma jednotlivé scény, ten jeho klaustrofóbiu naháňajúci prístup, je niečo neuveriteľné. Nedivím sa, že sa v tomto horskom hotely tak ľahko dalo prísť o rozum. Psychológia postáv a proces, ako postupne strácali príčetnosť a začali šalieť, bolo velice ťažko stráviteľné. Sledovať psychický rozpad osobnosti bolo vážne deprimujúce a hrôzu naháňajúce. Tie psychopatické stavy má desili asi zo všetkého najviac. Každopádne, tu aj spočíva moja hlavná výhrada k tomuto snímku, ten prerod bol spravený strašne narýchlo, nútene a nasilu. Aj keď na druhú stranu to chápem, keďže samotná stopáž už je aj tak dosť natiahla a vážne by som nechcel, aby bola prepálená. I napätie si solídnym spôsobom brúsilo cestu naprieč celým snímkom a atmosféra bola zase klaustrofobická, ťaživá a dusivá. A chodby, objemné či stiesnené priestory hotela, boli proste mrazivé. Plne chápem, prečo sa zo snímku stal taký obrovský kult, avšak mňa to až tak neohúrilo. ()

Hopper

Jeden z najlepších hororov aké kedy vznikli. Nicholson je absolútne démonický a Kubrickove dielo pripomína mozaiku, kde všetko zapadá tam kde má. Obraz, hudba - proste perfekcionizmus maximalis. Ápropos: kde našli Shelley, to by ma naozaj zaujímalo, aký bol casting, pretože ona sama o sebe je dosť hrôzostrašná aspoň čo sa vizážou týka. (Prosím o prepáčenie.) ()

cold

To není King, ale Nicholson!___ Miluju knihy od Kinga a filmy s Nicholsnem. Škoda, že se to neskloubilo dohromady. Byl by to určitě špičkový film. Hodnocení 3 dávám jen za výkon Jacka a depresivní hudbu, jinak nic moc. Předloha je vynikájící. Návštěva pokoje 217 je prostě hrůza, ale ve filmu to je spíše k smíchu. Já vím, že kniha bude vždy jiná než film, ale Kubrick to podle mě mohl zvládnout o dost lépe. Ale i přesto se na tento film zase docela rád kouknu. (No možná bych dal 3 a 3/4* , ale 4 si nezaslouží) ()

MareT.

Když jsem to viděl poprvé, těsně po tom, co jsem dočetl knihu, byl jsem naprosto zklamán a dal bych 2*! Jenže pak jsem to náhodou viděl podruhé a byl jsem naprosto uchvácen jak atmosférou, tak i hereckými výkony...To, že se to liší od knížky mi celkem vadí, ale když toto překousnu, tak se vlastně dívám na vynikající horor! ()

Revolver

Scénář: Stephen King(novela), Stenley Kubrick(adaptace), Diane Johnson(adaptace), Produkce: Stanley Kubrick, Hudba:Wendy Carlos, Rachel Elkind.....Geniální horor od legendy Kubricka, který po právu zdobí první příčku jeho filmografie. No a Nicholson ukázal, že je Ďábel s hercem v těle. ()

wosho

Na poprvé mě tento Kubrick moc neoslovil a pomyslel jsem si, že Osvícení je jeho nejméně podařený film. Po roce jsem si ho pustil v telce, v deset večer s úplně sám v bytě (před tím jsem jej viděl v narvaném kině Art) a můj názor je úplně opačný. Dokonalý horor, kde zlo a hrůza vychází z nás lidí, žádné uslinatané bestie z Marsu. Jen otec, izolace, sekyra a Nicholsonův kukuč a smích. Bravůrní kamera a režie dělá z obyč pokojů a chodeb vlastně hlavní postavu. Přímo ze stěn a nábytku sálá napětí a pouhá úvodní jízda autem horami a ozvučena tísnivou hudbou je ještě atmosféričtější než příchod studentů k chatě v Evil dead1. Kubrickovi snad jen zazlívám jeho závěr, ta poslední fotografie mě stále nedá spát. O každém jeho filmu mám svůj názor a vysvětlení, krom Osvícení. Bylo to o šílenství, o nadpřirozenu, napadá mě spíše varianta s peklem a očistcem Jacka Torrance a všech správců Overlocku. Ale nemám žádné pádné argumenty jak u Odyseii (to když někomu vysvětluji a říkám o ní svůj názor tak je to na takovou půlhodinu). ()

zbysik

No nevim, je to sice velmi dobre zahrane, dobre natocene, ale proste me to nijak neuchvatilo, spis misty nudilo. Jako zfilmovana jednicka podle knihy Stephana Kinga je pro me zde podstatne hureji hodnoceny Hrbitov domacich zviratek. ()

TheDude

Kubrick + Nicholson = toto = dokonalost.V malém soukromém souboji poráží dokonce i Psycho....pardon pane Hitchcocku :)...10/10 ()

Honzick

Vzhledem k tomu ze Kubricka moc rad nemam tak toto dilo za nejak zvlast prelomove nepovazuji ale rozhodne nemuzu poprit ze jsem sem bal a to je u psychologickeho hororu cil takze ctyri hvezdy:-) ()

khue

Pro mě osobně je to nejdesivější film, který sem kdy viděl. Naprosto brilantni herecký výkon především Jacka Nicholsona. Ovšem i zbytek je skvělý. Mnoho scén dělá děsivých hlavně ta hudba. U tohohle snímku jsem se vážně zapotil. Naprosto zasloužených 5*.... All work and no play makes Jack a dull boy:) ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)