Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

bublajsa

Jedna z mála filmových adaptací, která se může hrdě postavit vedle knižní předlohy. Nejlepší horor, kterej jsem zatím viděla. Ani na chvíli jsem nemohla odtrhnout zrak od obrazovky, i když jsem měla několikrát tendenci si zakrýt oči. Naprosto šílená hudba můj pocit úzkosti ještě víc zvýrazňuje, až jsem měla párkrát nutkání vypnout zvuk. Dlouhý a nesnesitelný záběry. Úžasný výkony Nicholsona, Lloyda a Kubricka. TAKHLE se točí ryzí horor. ()

ladko

Prvú musím spomenúť hudbu, ktorá je príjemná asi ako výter z penisu(nie, našťastie s touto procedúrou nemám osobné skúsenosti) a chcel by som vidieť toho masochistu, ktorý by dobrovoľne počúval soundtrack z tohto filmu. Samozrejme nemožno opomenúť skvelý herecký výkon Nicholsona - scéna, keď si jeho manželka prečíta, čo za ten čas všetko napísal a následný dialóg, keď Torrance napodobňuje jej repliky, je úžasná. Ale tá jeho manželka bola zase neuveriteľne otravná a ku koncu filmu až neznesiteľná. Film ako taký má pár skľúčujúcich scén, ale dosť scén sa aj míňalo svojmu účinku. A to ešte nehovorím o zbytočne dlhej stopáži. Ale ako horor v porovnaní s dnešnou trápnou produkciou výborné. A človek sa akosi vie stotožniť s hlavným hrdinom - ruku na srdce - kto kedy nemal chuť zobrať sekeru do ruky a vyvraždiť polovicu profesorov v škole, či aspoň šéfa v robote...(prosím neodsudzujte ma, to bol len taký zvrátený pokus o vtip). ()

fcreading

"Nikdy by som ti neublížil." Šialený Jack Nicholson, ktorý sa nikdy nezastaví, aby zabil svoju ženu a syna. Raz som u Simpsonovcov narazil na odkaz na tento film, tam to ale bolo sparodizované, najviac ma pobavil Homer, proste všetko do absolútneho detailu odkopírované a pridané s velkým množstvom vtipu. Tu je to ale ináč, predsa film pôsobí intenzívnejšie, zaujímavo, Kubrick vyťažil maximum a dokázal že je pánom tej najlepšej súčasnej kinematografii. Snímku nemám čo vytknúť, možno som čakal viac brutality ale oto tu nejde, dočkal som sa perfektného výkonu Nicholsona 100 percent. ()

NinonL

Film jsem viděla jenom jednou a jsem trochu (hodně) na rozpacích. Jack Nicolson mi přišel šílený už od samého počátku a jeho přerod v hotelovém prostředí se nekonal. Shelley Duvall jsem nevěřila její hrůzu a děs. Možná je to tím, že mám strach z úplně jiných věcí, než je mrtvola vstávající z vany. Nejsem ale hororový fanda, proto uznávám, že můj vkus je někdy zvláštní. Jinak snad tomuto filmu není co vytknout, atmosféra, zvuk i prostředí, za to dávám průměr. ()

Krissty

Z tohoto filmu mám hodně smíšené pocity. Na jednu stranu jsem okouzlená Jackem Nicholsonem a jeho dokonalým hereckým koncertem, na druhou stranu to bylo dost dlouhé a ta "hudba" mě občas spíše otravovala, než aby mi navodila nějaké to napětí. V závěru se ale jedná o hodně kvalitní horor s perfektním hereckým obsazením, atmosférou i kamerou, se kterým se může rovnat jen málokterý dnešní kousek. ()

zdepapepa

Legendy nejsou legendy bezdůvodně. (Alespoň ne všechny.) A The Shining je legenda, jak jsem si potvrdil nyní, když jsem ho konečně viděl, necelé dva týdny od 40. výročí jeho premiéry v kinech. Vzpomněl jsem si u sledování na o dva roky mladší Věc, na kterou jsem se před nedávnem (znovu) podíval - režisér kombinuje více děsivých elementů najednou a nedovolí divákovi vydechnout téměř nikdy. Navíc kde Věc byla více sci-fi, zde se příběh drží při zemi co do realističnosti (hádal bych, že téměř každý byl někdy na výletě na horách v hotelu, určitě více lidí než těch, kteří byli na výzkumné stanici za polárním kruhem), což v některých chvílích o to přidává na děsivosti. Příjemným překvapením také bylo to, jak málo atmosféře ublížila všudypřítomnost parodií některých scén v populární kultuře. Vypíchnul bych tři věci, které mě na filmu zaujaly nejvíce 1. místo Zvuk a score Důkaz mé teorie, že hudební doprovod hororů by neměl být líbivý, ani klidně nemusí mít moc společného s hudbou a zde je to hezky znát. 2. místo Herecké výkony Všichni mluví o Nicholsonovi, já bych určitě zmínil i paní Duvallovou (asi nikdy nepochopím, jak někoho mohlo napadnout ji za tento film nominovat na Zlatou malinu). 3. místo Kamera Nejvíce jsem pocítil mrazivou atmosféru díky mistrně zvolenému umístění shot-reverse shot při slavné "pálkové" scéně, která údajně vydala na 127 záběrů. A to rozhodně stojí za zmínku. Je zajímavé přemýšlet, co bylo poselstvím filmu, ale nevidím to jako cíl sledování. ()

verbst

Radši si znova přečtu knížku (vy byste měli taky). Tohleä slátanina je proti ní ubohost ! ! ! Sorry Stanley ()

frashmaker

Výtečné herecké obsazení výtečné prostředí natáčení filmu, výtečný Kubrick. S Vymýtačem ďábla je tohle pro mě ten nejkvalitnější horor co jsem kdy viděl a ač jsem se zase tolik nebál tak musím říct, že občas jsem film musel zastavit a jít se ven nadýchat čistého vzduchu abych byl vůbec schopen to duševně utáhnout a vstřebat. ()

SaNcHeZ_cz

Kubrickova klasika anebo cesta do hlubin mysli jednoho spisovatele. Perfekcionistický Kubrick natočil jeho nejdrásavější film kariéry a i přes fakt, že autorovy předlohy film leží v žaludku, filmová adaptace Osvícení je rozhodně právoplatně mezi nejlepšími filmy historie. Vynikající Jack Nicholson a tuhá atmosféra tvoří klasiku, která neztrácí nic ze svého kouzla i po tolika letech od premiéry. ()

Korbitch

Z psychopaticky se tvářícího Jacka šla "hrůza" tak napůl, ženská přehrává jak 6. orgasmus a malý kluk mě teda svým hereckým "výkonem" taky nijak nedostal. ()

Wysch

Už to nikdy nechci vidět. Dneska v noci jsem se u toho bez obalu posral. Už tenhle skvělej a brilantní horor nechci nikdy vidět, a Jacka Nicholsona už vůbec ne. Fuj. ()

Z0oMb3E

Kubrick točí ťažké filmy. Ťažké natoľko, že niektoré obrazy pre mňa ostávajú nepochopené. Shining je moje tretie stretnutie s týmto pánom Režisérom. Po tom, a možno je to tým, ako mi bol film odporúčaný z každej strany musím povedať, že mu niečo k dokonalosti chýba. Možno je to moja nesympatia k Shelly Duvall, na ktorú som si nedokázal zvyknúť počas celého filmu, či stopáž z ktorej by sa dalo vypustiť pár nezáživných scén z počiatku filmu, neviem. Čo však funguje na 110% je psychedelická hudba, ktorá dáva aj tak skvelo natočeným scénam až mystický náboj. Jackova premena z konzervatívneho učiteľa na krívajúceho maniaka so sekerou je ukážkou jeho vynikajúcich hereckých schopností. Taktiež musím vyzdvihnúť mladého Lloyda. Chápem prečo sa pre mnohých ľudí stal film kultom, no moja nechuť k žánru horor mi nedovolí film ohodnotiť plným počtom. ()

Rosana

Výborný Kubrickův film, který se věrně drží Kingovy knihy. Mrzí mě, že King nebyl s filmem spokojen, skutečně se povedl a Nicholson byl naprosto jedničkový. ()

kobejn

Kubrick nenatočil adaptaci Kinga, ale vlastní verzi Osvícení Kingem pouze inspirovanou. Takže obě jednotky nemá smysl srovnávat, ale Osvícení JE dobrá kniha a King UMÍ psát i horor. Jeho kniha je ale víc než horor spíše psychologická studie, jeho hlavní zásluha u této knihy spočívá v nahlédnutí do mysli Jacka Torrance a na vylíčení schopnosti malého Dannyho. Rovněž dokázal zdařile ukázat Jackův boj s hrozbou alkoholu a jeho postupný duševní rozklad. Všechny tyto přednosti nabízí kniha. Film naproti tomu nemá na prvním místě možnost nahlédnout do mysli svých postav a musí volit jinou cestu. Kubrick vytvořil především po vizuální stránce úchvatné dílo, od Kinga přejal jen některé důležité scény, rozhovor s Loydem či Gradym. Některé scény pozměnil, místo roquové palice dal do ruky Jackovi "hororovější" sekyru, scénu s ženou v koupelně si také pozměnil. Tato scéna je ve filmu jedna z nejvydařenějších. Výborné je také finále v bludišti, které se u Kinga nevyskytuje, a Kubrick jím nahrazuje oživlá zvířata u Kinga. Zkrátka změn oproti románu je tam příliš hodně na to, aby se film dal považovat za věrnou adaptaci. Jak knížka, tak film je každý zcela osobitý a originální, a já to vidim na remízu, obě díla jsou špičková. ()

havLord

Filmové dílo dosud nepřekonaný a už tomu tak bude, že až navěky nepřekonaný zůstane a to nejen v rámci tvorby Kubricka a Nicholsona, ale i kinematografie jako takový? ()

mysiak

Je to riadna divočina..však je to Kubrick, ktorého nie som veľký fanda...ale tento film je skvostom, Jack Nicholson asi vo svojej životnej roli...aj Shelley Duvall exceluje...tento film nemá žiadnu chybu..nestratil nič...skvelá desivá jazda... ()

Vxxx

Konečně jsem film dokoukala. Už asi 4x jsem začala a vždy jsem usnula. A teď jestli je to tím, že jsem byl unavená, a nebo mě nudil ten film... Ale asi to bylo mnou. Já totiž nemám ráda tenhle typ filmů. Mám ráda filmy kde se neustále něco děje, a tady, když třeba 5 minut nikdo nepromluví... to není nic pro mě. Ale naprosto nezaujatě musím hodnotit velmi pozitivně, protože přeci jenom... je to Kubrick... 4* ()

Laxik

Zpomalený horor. Prostě typický Kubrick, od něj bych automobilovou honičku vidět nechtěl. Ale nekritizujme jen tohohle pána, a jak mnozí říkají, génia, a jeho, jak mnozí přitakávají, majstrštyk. Shining je sice zpomalené a přecpané motivy, které tam bůhvíproč někdo nazdařbůh rozházel a nechal je volně proplouvat prostorem až do úplného vyšumění, ale pořád je to napínačka až do poslední chvíle. Docela děsivá napínačka, ale spíš než k novým kšandám - u kterých je to pnutí dané pružností materiálu - bych ho přirovnal ke kšandám po pradědovi. Kalhoty vám udrží na svém místě, i když si do nich několikrát samou nervozitou pořádně naserete, ale napětí pramení spíš z očekávání jejich prasknutí. Pořád čekáte, kdy se něco pokazí a vám spadnou katě až na podlahu. Čekáte, jste napjatí, ale nic. Obrazově dokonalé, herecky tak nějak očekávatelné, ale vlastně docela blbé a přeplácané. A to tvrdím i přes to, že jsem včera viděl Machete Kills - asi nejpřeplácanější film poslední dekády. // Po šesti letech viděno podruhé. A i když jsem si o filmu leccos načetl a nadíval, bavil mě snad ještě míň než minule. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)