Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

NIRO

Otec byl toho večera poněkud neklidný, že. Nemůžu si pomoct, ale ten obdiv, kterým hororoví fajnšmekři film už desítky let zasypávají, úplně nesdílím. Spíš než strach nebo hutnou atmosféru jsem cítil spíš lehce intošské nutkání rozebírat jak je to všechno pěkně natočené a promyšlené a jak herci hrají všemi barvami... ale celé to probíhalo tak nějak "emocionálně zpovzdálí". ()

N.Strauber

Co dodat...? Vynikající film, skvěle vykreslená atmosféra... - Kubrick to ani jinak neumí. A Velký Jack neuvěřitelný jako vždy (ale tady se snažil opravdu hodně). :-) Ale přesto se to panu Kingovi nelíbilo, stejně jako zfilmovaný Přelet nad kukaččím hnízdem panu Keseymu... Ale to mě netrápí, já dávám 5* a doporučuje všem, kteří to náhodou ještě neviděli. ()

jerry12

90%. Používá-li se pro atmosféru v Hitchcockových filmech pojem "hitchcockovská atmosféra", pak by se stejně tak měl používat pojem "kubrickovská atmosféra", která je jiná, než hitchcockovská, ale úplně stejně specifická a úplně stejně dechberoucí. ()

seale

Úchvatná a kvalitní filmařina. Brilantně zpracované zpodobnění fungování lidského podvědomí, ať už ve zvrácené podobě šílenství, nebo v zajímavé podobě šestého smyslu a intuice. ()

Jansen

Byly časy, kdy jsem hltal každou knihu Stephena Kinga, a už tehdy bylo Osvícení mou nejoblíbenější. King sice s postupem času vyklidil své místo v mém literárním žebříčku oblíbenosti jiným, ale silný zážitek mi zůstal doteď. Film mě hned na začátku uchvátil dech beroucími záběry na hory a okolní otevřenou přírodu (jakoby Kubrick hned v úvodu chtěl poskytnout vhodný kontrast k hlavnímu místu děje). Stanley Kubrick ve svém díle nejenom dokonale převedl tento horor do filmové podoby, ale přidal i něco, co lze vyjádřit jen na stříbrném plátně. Jsou to především herecké výkony, kde jasně dominuje ďábelský Jack Nicholson, ale nezapomenutelná je i Shelley Duvall, jejíž panikou zkřivený obličej, doladěný dlouhým nožem v její ruce, z hlavy nikdy nedostanu. Dokonalý pocit klaustrofobie, který je předem předurčený osamělým hotelem s tragickou minulostí a metry sněhu, které ho dostatečně oddělují od okolního světa, umocňují ostré úhly kamery, tíživě se rozléhající zvuky a nenápadná hudba. Možná by pocit klaustrofobie dosáhl ještě větších rozměrů vypuštěním, z mého pohledu pro film rušivé, postavy spasitele a záchranáře v podání Scatmana Crotherse. Osvícení je mistrovský horor, který plně naplňuje moji představu o tomto žánru, kde převládá více napětí a atmosféra než litry krve a kilogramy vnitřností. ()

ScarPoul

Osvietenie predstavuje jeden z najdokonalejších a najlepších hororov aké boli kedy natočené a jediné s čím si vystačí je všetko sledujúca kamera, zimomriavková hudba a šialený jack nicholson. som veľmi rád, že som sa po naozaj dlhom čase k tomuto filmu dopracoval a nechal sa uniesť jeho genialitou a jeho atmosférou a opäť som sa po dlhom čase cítil ako pri sledovaný carpenterovej veci - aj keď priznám sa zážitok s tohoto filmu bol omnoho lepší. Kubrick to jednoducho vie. Nikde sa neponáhľa, presúva nám scénu za scénou a my si stále nie sme istý, čo vlastne prinúti Jacka Torrancea zavraždiť svoju rodinu. Jedna z najlepších Kingových adaptácií, čo sa na poli jeho hororových kníh týka. Veľká pochvala patrí aj pre Shelley Duvall, ktorej scény boli neskutočne silné a Danny Lloyd vďaka ktorému decké herectvo v hororovom filme dostáva úplne iný rozmer. po všetkých stránkach dokonalý film - fantastické scény ako finále v bludisku alebo scéna v bare len krásne vytvárajú hutnú atmosféru za ktorou ako taká špecifická bodka - slúži prekvapivý koniec . masterpeace, ktoré je dnes už kultové a to preto, že ani po skoro 30 rokoch od svojho vzniku ani jedna scéna nepôsobí samoúčelne, alebo hlúpo. ()

Pepy

Již dlouhou dobu jsem čekal na nějaký kultovní snímek a tak jsem si nechal poradit. Byl mi doporučen právě tento. Zážitek je velký, moc skvělý pocit. Díky Kubrickovi se můžeme plně vžít do děje, jako kdybychom tam doopravdy byli. Na každém kroku nás doprovází zdrcující hudba, která dodá filmu hořkou příchuť. Je vidět, že si se vším vyhrál, do sebemenších detailů a navíc úžasná kamera. No a na plátně se nám opět objevuje Jack Nicholson jak ho známe. Klobouk dolů všem! ()

ALIENka_

Upřímně fakt nevim, jak tenhle film hodnotit. V osmdesátkách to musel bejt pokrokovej horor plnej originálních věcí, ale když jsem na to koukala v roce 2019, tak mi tak nějak přišlo, že aspoň polovina hororů okopírovala jeho styl a scény jako tyhle jsem viděla už tolikrát, že mě někdy i nudily, což mě ale neskutečně sere, protože tenhle film s tím přišel jako první. No každopádně Jack je skvělej. Jeho žena, tak ta mi vůbec nesedla a koukat se na ní 2 hodiny bylo někdy fakt na umření. Atmosféra byla ovšem skvělá a scéna v labyrintu no to byla lahůdka. Konec předvídatelnej, ale což, tak je to u většiny hororů. :D Hodnocení: 8/10 ()

Lacike

Jeden z tých filmov ktoré na mňa vôbec nefungujú. Dej strašne riedky. Nič poriadne sa tam nedeje. Atmosféra a napätie o ktorom tu každý v komentároch píše, som tam nepocítil ani na sekundu. Mám pocit, že ľudia sú z toho posratí lebo to najskôr videli ako deti. Fakt si nedokážem predstaviť, čoho sa tam môže báť dospelý človek. Nicholson tam je celý čas zmätený a nakoniec keď mu už definitívne rupne v hlave, tak je komický jak Jim Carrey. Za niečo na filme stojí len vizuál na ktorom si Kubrick dával záležať. 3/10. ()

HateBreeder

Fascinující!! Nikdy bych nevěřil, že zrovna Stanley Kubrick natočí tak výborný horor. O tomto filmu jsem slyšel hotové legendy, navíc sem na něj viděl takovou "upoutávku" v katastrofickém filmu Twister a od té doby jsem na něj neustále myslel. Knižní předlohu Stephena Kinga jsem nečetl, což je dobře, neboť pak by můj názor na film mohl být zkreslený, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu a mě přeci víc zajímá film. Již začátek - Jackova cesta na pracovní pohovor do hotelu skrze Coloradskou přírodu působí dosti tajemně a i přes nádhernou scenérii kolem má divák dosti nepříjemný pocit, který podtrhuje výstižná hudba. Naprosto geniálni je tu práce s kamerou - tady se Kubrick vyřádil. Jednotlivé záběry jsou nasnímány tak, aby vynikla velikost a rozlehlost hotelových chodeb, zároveň nicotnost opuštěného chlapce, který je tak ještě menší a záběr z jeho pohledu na konec chodby ve scéně s dvojčaty je úchvatný. Vůbec kulisy hotelu jsou perfektní - hotel je na první pohled luxusní a poklidné odpočinkové místo - ideální na dovolenou, ale jakmile se v něm hrdinové ocitnou sami, mění se k nepoznání a nevím kdo by měl nervy vydržet tam přes zimu. Jack Nicholson se pomaličku proměňuje ve stále většího psychopata a Wendy začíná mít čím dál větší strach o sebe a svého syna. Perfektní herecké výkony jen dotvářejí temnou atmosféru filmu a Jackova Hlava ve dveřích mluví za vše. Tento film jsem toužil vidět už hodně dlouho a proto bylo mé očekávání veliké. No nezklamal mě!!! 90% ()

rawen

Hů, Kubrickův horror působí i na poněkolikáté - takové smrtící střihy na názvy dnů v týdnu Vám nikdo jiný nenabídne .) Skvělí herci, skvělá atmosféra - King musí mít radost (četl jsem i román). 4* dávám za to, že je to přece jen film "lehčího" rázu. 8/10 ()

Gwaihir

Asi nejlepší film Stanleyho Kubricka. Velice zajímavý psychologický až hororový příběh s vynikajícími hereckými výkony všech tří hlavních postav, zejména Jacka Nicholsona, který ztvárnil svoji postavu, zejména její přerod, naprosto brilantním způsobem. Stísněná atmosféra je navíc téměř dokonale umocněna tajemnou Carlosovou hudbou. 90 % ()

maseer2

smekám před Kubrickem, smekám před Nicholsonem.. skvělý horor, který by bez jednoho z nich nebyl ani z poloviny tak dobrý.. ()

BoPo

Z Kubrickových filmov by som tento dal na druhé miesto. Atmosféra filmu Vás pekne vtiahne, uzavrie a pustí von až so záverečným vyústením. Jack Nicholson v top forme. Aj keď miestami dosť prehráva. Ale nerobí to v každom filme, ktorý za niečo stál? Po všetkých stránkach vysokokvalitný film nedokázal vzbudiť to najdôležitejšie, a to strach. Užívate si skvelo zachytenú atmosféru neobyčajného miesta. Užívate si stupňované vyšinutie Jacka Nicholsona. Ale aby som vyhlásil, že je to jeden z najlepších hororov čo bol kedy natočený? To nie. Skôr horor, ktorý dostal nesmiernu dávku péče a bol doňho vložený talent nemalého množstva talentovaných ľudí. ()

Litsarch

I po 30ti letech naprostý skvost, se kterým se může rovnat z té doby máloco. Napadá mě z hlavy například Exorcista. Brilantní Kubrick, parádní atmosféra a fenomenální Jack Nicholson! King prostě umí psát dobré horory a když je někdo takto převede na filmové plátno, tak to je radost se na to koukat. Ještě nyní mě mrazí v zádech, když si na tento film, jeho atmosféru a scény, vzpomenu. ()

Dale

Takto by malo vyzerať kvalitné prevedenie skvelej knižnej predlohy na filmové plátno. Aj keď samotný Stephen King s výsledným produktom nebol vôbec spokojný (a o niekoľko rokov už osobne dohliadal na televízne spracovanie), Kubrick veľmi dobre vedel, že nie všetko, čo perfektne funguje v knihe, musí tak isto fungovať aj vo filme a pozmenil viacero vecí, vrátane konca, čím vzniklo dokonalé dielo nielen v rámci žánru, ale kinematografie vôbec. Veľkú zásluhu na tom má aj Jack Nicholson, ktorého výkon považujem za najlepší, aký kedy nejaký herec predviedol. Z mimiky tváre a z očí mu srší číre šialenstvo a niečo také môže dokázať buď fantastický herec, alebo naozajstný šialenec. Jeho výkonom sa zrejme nechala strhnúť aj Shelley Duvall, no je vidieť, že nie sú s Jackom rovnaká liga a keď sa dá nejaký herecký výkon považovať za prehrávanie, je to práve ten jej. Keď je nejaký film, ktorý by som sa bál pustiť si v noci, je to práve The Shining. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)