Nízkorozpočtový snímek z produkce stanice Netlix byl natočen podle skutečných událostí. Ukazuje příběh jednotky irských vojenských "paniců" v čele s Patem Quinlanem (Jamie Dornan), kteří jsou v době studené války vysláni pod záštitou OSN do Afriky a mají po místním vojenském převratu jediný úkol, udržet mír v místě zvaném Jadotville. Z mírové mise se ve finále vyklube boj o holý život, když se vlivem zákulisních taktik, boje o moc a další tajné zpackané operace OSN na místě, stanou obětními beránky, od kterých všichni dají ruce pryč a nechají je napospas osudu. Skupinka 150 nováčků, kteří nikdy nezažili skutečnou válku a vyděsí je i had v trávě, je tak postavena před rozhodnutí, jestli tváří v tvář obrovské přesile najatých žoldáků budou kapitulovat, nebo bojovat do poslední vystřelené kulky a zemřou jako hrdinové. Paradoxně tato událost byla zametena pod koberec, jako by se nikdy nestala, a o jednotce se dlouho mluvilo jako o zbabělcích irské armády. Uznání se dočkali až po letech v roce 2005, kdy byli irskou vládou konečně oceněni. (pavcas)

Streeper

Solidní válečný film se skvělým Jamiem Dornanem. Jsem ráda, že se dostal ze stínu pana Graye, trochu jsem se o jeho kariéru bála, ale jak je vidět snaží se objevovat i v jiných žánrech a filmech a jsem si jistá, že se romantickým žánrům bude vyhýbat opravdu dlouho. Film je dobrý, přiměřeně dlouhý, spousta střílení a akce, která je skvěle natočená. Já bych tam brala ale více vysvětlení, proč se to všechno děje. Ano, ze začátku máme několik vysvětlivek, stejně tak na konci, ale v průběhu filmu skoro nic, takže jsem si z toho vzala jen, že Irové bránili jakousi základnu před zlým francouzem a to vše v Africe. Nebylo to tam dostatečně vysvětleno a také mi tam chybělo trochu emocí. ()

misterz

Až na ten úvod a pár záverečných minút veľmi intenzívny akčný zážitok, pri ktorom lietajú guľky a granáty vzduchom ako splašené. Z tohto pohľadu naozaj nie je čo snímku vytknúť. Jediné čo je trocha na škodu je mierne opomenutie drámy a málo dramatických situácií, vyplývajúcich zo samotných postáv a vzťahov medzi nimi. Skrátka mohlo sa trocha viac pritlačiť na emócie a pocitovú stránku. Ale inak veľká spokojnosť. 80/100 ()

tron

Možno obsahuje spoilery. Prvých 30 minút je strašných, ale akonáhle dôjde k prvému pokusu o dobytie základne, chytá netflixovská snímka dych a ponúka nenápaditú, ale zručne nakrútenú akciu. Potešila ma zápletka o skupinke vojakov, čeliacich niekoľkonásobnej presile, ale tak zas nejaký veľký zázrak to nebol. Hoci sa kasting plus mínus vydaril, ku koncu už to iba vyčerpane dychčí a čaká na vyslobodzujúce titulky. Nepomohol ani scenár, ktorý je alebo blbý alebo len mal tú smolu, že sa aj v skutočnosti také blbosti stali. Keď im mohli poslať vrtuľník na odvoz ranených, prečo ho poslali prázdny? Prečo ho nenapratali muníciou a posilami? Prečo nepriatelia muničák neodpálili hneď? Prečo keď mali takú gigantickú presilu, tam proste rovno nevleteli, ale radšej to tam komplikovane desiatky a desiatky hodín dobíjali a pri prvej príležitosti sa sťahovali? Tiež som nepochopil, koľko ich tam vlastne bolo. Mužný Jamie Dornan čosi hláškuje o 150. chlapoch, ale ja som ich tam videl 20. Plus ma výrazne otravovali všetky scény bez vojakov (politické a kvázi diplomatické riešenia). „Nemáte právo prijať moju kapituláciu. Nič-menej ja tu vašu prijmem rád.“ ()

Lischai

Jako kluk jsem viděl vtip od Renčína, kde se filmový režisér na place válečného filmu naklání k asistentce a ptá: "Maruško, skočte se zeptat poradců, jak dlouho asi tak mohla německá tanková divize odolávat soustředěnému útoku dvou partyzánů." Tady je to stejné. Parta veselých Irů, co nikdy nebyla v ostrém střetu, brání strategicky nevýhodnou pozici na rovině proti lépe vyzbrojené přesile 1:20 vedené elitními žoldáky z Cizinecké legie -- jsem v půlce filmu a už legionáři dostali od Irčanů potřetí naklepáno. ()

Shakers

Tento film je ako blesk s čistého neba. Nečakane prekvapenie s výbornou akciou. Jamie Dornan našťastie potvrdzuje, že ma naviac ako len hrať v nejakých odtieňoch. O tomto konflikte som veľa toho nevedel, ako sa ukázalo vo filme, nikto moc o ňom nevedel, o to viac ma to zaujalo. Napätie a atmosféra sa tu zlieva v jeden výborný celok a samotné prekvapenie je aj výborná akcia ako som už spomínal, ktorá vás dokáže posadiť na zadok. 85% - 4* ()

• Napriek tomu, že ide o televízny film, v obmedzenom rozsahu bol premietaný v írskych kinách. (Jello Biafra)
  • Natáčelo se v Jihoafrické republice. (BMW12)
  • Režisér Richie Smyth, pre ktorého šlo o režijný debut, od hercov požadoval, aby sa zúčastnili náročného vojenského tréningu v Južnej Afrike. (MikaelSVK)