Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

wito

scenár á la holywood production, snaha bola, ale nestačilo to ani na slzy na konci...akčná stránka filmu bola ale bombastická, len škoda, že na ňu bolo treba čakať asi hodinu a pol. nič to, ale bay by sa podobným blockbasterom mal vyhnúť širokým oblúkom a vrhnúť sa skôr na čistokrvnú akciu. ()

bond77

Co si budeme nalhávat, Pearl Harbor je dobrý válečný film. Skvělé efekty a skvělá kamera. Jen sem mi v tomto filmu nelíbila romantika. Přišla až moc diležitá a tím trochu znehodnotila film. ()

IronRocky odpad!

Od tohohle filmu jsem hodně očekával, ale nastalo strašlivé sklamání. Je to vcelku taková romantická ptákovina. Jediný co je na filmu dobré je závěrečný utok na Pearl Harbor a to je všechno. ()

MRPitivier

Milostný trojúhelník na válečném pozadí! Originalita se hned vytratí po první větě! Herecké výkony, především hezouna Bena Afflecka a nevýrazného Joshe Harnetta, jsou doopravdy tragické! Délka filmu je také protáhlá a občas se zdá až nastavovaná! A tentokrát chudák Tom Sizemore, který střílí proti letadlu, ale vůbec do dálky brokovnicí, no páni v osazenstvu, co to má být! To jest kritika! Co kladného vidím na tomto filmu je, že Američané dokáží podat svou národní katastrofu tak patrioticky! Ano, je to klad, pro mnoho Vás je to spíše zápor, ale myslím si, že to byli především jejich jatka a dát čest tímto filmem jejich promarněným životům je zadostiučinění! Dále vysoká kvalita akčních scén tento film posunuli na vyšší úroveň a režisér Bay si vyhrál v explozích při bombardování Ford Islandu a okolí! Herecký výkon Jon Voighta je jeden z malá, který stojí za zmínění, v roli prezidenta Roosevelt exceluje!...Nakonec srovnání s dalšími filmy o japonském útoku na americkou flotilu vychází Pearl Harbor (2001) jako jednoznačně nejhorší, následován skvělým snímkem Odtud až na věčnost (1953) s Frankem Sinatrou a jako nejlepší se umístí Tora! Tora! Tora! (1970), kde spolupráce japonsko- americké režie vyprodukovala realistický skvost bez milostné zápletky, film se drží přímé linie faktů! Film Pearl Harbor doporučuji všem divákům, kteří si rádi zabrečí, když jejich krásný hrdina umírá, ale pro válečně laděné diváky je tento film nepříliš kvalitní! ()

qVitek

Tolik klíše, že je to na blití. Ale hezké efekty, kvůli nim 3 hvězdy.Dal bych tomu 2 hvězdy, kdyby nevznikl Svěrákův film tmavomodrý svět, který je o dost úrovní níže. Prostě typický film natočený pro davy normálních američanů. ()

Rodin

Nemám vlastně žádné hodnocení, protože tohle byl z hlediska možného využití šance na natočení fakt historického bijáku dost propadák. Inu, Michael Bay, jako vyšitý. Kdysi v mládí jsem četl knižně vydané záznamy Gramotingltanglů Jiřího Suchého z šedesátých let, kde pronesl památnou větu: "Zatímco sci-fi filmy nám ukazují, jak to zaručeně nebude vypadat v budoucnosti, historické filmy ukazují, jak to zaručeně nevypadalo v minulosti". To je myslím úplně trefné. Z pohledu příběhu a scénáře slátanina, že jí není rovno, ovšem vyvažují to efekty a kamera (ne už tolik příšerně patetická muzika). Tohle se opravdu povedlo tak maximálně na 50%. Hlavně že si Američani dělali legraci z v tomtéž roce na Oscara nominovaného Tmavomodrého světa. Oproti tomuto kusu šlo o nezapomenutelné veledílo. ()

iKosser

Škoda toho posledního útoku na Japonce, kdyby to nechal být tak by to byl bezvadnej film...ke konci jsem už pomalu usínal, a pak ten trochu useknutý konec... škoda toho, ale i tak mě to pobavilo. 70% ()

Izz

Špatně skoro všechno.Herci,režie,uchopení námětu,jako celek mimořádně znechucující znehodnocení události. ()

Smerfetka88

Mám z tohoto díla stejný pocit jako z Titanicu - přeceněný film, ve kterém je love story upřednostněna před katastrofou, o které by to mělo být. Když pominu přeslazené tvářičky, kvůli kterým se na to už asi nepodívám znova, tak mi vadí především technické chyby. Když už je to stálo toliko peněz, tak by je nezabilo půjčit si ještě něco málo na makety letadlových lodí a letadel, které tam měly být. Nejsem až takový odborník na tuto tématiku, ale znalec musí zaplakat, když se ve filmu objeví letadlová loď a palubou podobnou letadlové lodi třídy Nimitz, která byla vyráběna cca v 70.letech. Mám zkrátka nepříjemný pocit z toho, že se tu hvězdy dávají, protože někdo někdy řekl, že to je bomba film! Není.... ()

alldo.raine

Roztomilé. Bay je vlastenec každým coulem. Jen mu to trochu pokulhává, když to má vše skloubit ještě s milostným trojúhelníkem. ()

haffen

Útok tak za hviezdu a pol (možno by som dal aj viac). Zvyšok je presladený blábol a vata. Najlepšie by sa to dalo nazvať "vojnový film pre ženy". Netuším o čo Bayovi šlo keď to zliepal dokopy. ()

hero_bk

Po značně nepovedeném pokusu o space akčňák Armageddon přišel Bay s podezřele stravitelným Pearl Harborem. Shrňme si to: Všude je válka. Amíkům je to fuk. Ošetřovatelka se zamiluje do vojáka. Voják umře. Ošetřovatelka se zamiluje do jinýho vojáka. Ten první voják se vrátí. Ošetřovatelka má schizma. Po dvou hodinách filmu přiletí Japonci. Ošetřovatelka ošetřuje. Vojáci vojákujou. Pak jedou vojáci vojákovat jinam a ošetřovatelka už neošetřuje, ale předstírá, že je zapisovatelka. Pak vojáci přivojákujou zpět. Ošetřovatelka už nemá schizma. A kupodivu je ta zápletka plně funkční, film je syrový a baví celé tři hodiny. A kdyby nebylo amerického patosu kapajícího z obrazovky, nemusel bych ubírat ani tu pátou hvězdičku. Škoda že Bay dneska točí filmy pro retardovaný teenagery, kde se mění auta v roboty, a nenatočí zas něco jako tohle nebo Ostrov. V tom chlapovi přece jen něco je, akorát to dost často vybuchuje (jako věci v jeho filmech). Co dodat? Daniel Landa (předtím než se zbláznil a stalo se z něj Žito) napsal krásnou písničku Walter, Ute, Tommy a Mary. Je o tom, jak se vzájemně ostřelují letci britské a německé armády, ačkoli jsou to oba jenom kluci, na které čeká dole nějaká ta ošetřovatelka, a kteří byli do války zataženi kvůli idejím jejich politiků. A tato písnička vystihne vše. K čemu je válka dobrá? Mohl bych tu vést napsat dlouhý článek o ekonomických dopadech války na všechno a všechny, ale to už by stejně nikdo nečetl :) ()

Spectateur

Kdyby jen bylo zůstalo u bitevních záběrů a oslavy hrdinných amerických námořníků a letců! Ale ouha! Všude musí být nějaká sladká bezstarostná chvíle. Proč jen je Pearl Harbor romantickým filmem?! ()

Lelka

Napínavý príbeh z prostredia druhej svetovej vojny. Celý čas som bola v napätí, ako to dopadne ak žena miluje dvoch chalanov naraz, ktorí sú ešte ktomu aj najlepší kamatáti a nevie sa rozhodnúť a nakoniec sa osud rozhodne za ňu. Veľmi dobre spracovaný originílny príbeh s nečakanými zvratmi. Aj ked bol film miestami až príliš zdlhavý, hlavne v časti, kde Japonci napadnú Pearl Harbor, stálo to zato pozerať film až dokonca, lebo vtedy je ten najhlavnejší zvrat, ktorý bol tak dojemný, že som až plakala. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)