Reklama

Reklama

Most přes řeku Kwai

  • Velká Británie The Bridge on the River Kwai (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? ... Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců. Vyčerpávající dřina, podvýživa, tropické klima, malárie, úplavice, beri beri – to vše si vybíralo svou krutou daň… Po celé její délce byly desítky zajateckých táborů. Ten, jemuž velí plukovník Saito, je však ze všech nejdůležitější. Neboť tady má vzniknout most, bez něhož železnice nemůže fungovat. Most, který mu postaví nový kontingent britských zajatců. Saito ovšem netuší, že jejich velitelem, jediným, jehož Angličané jako svého velitele uznávají, je plukovník Nicholson. A plukovník Nicholson má o existenci svých mužů v táboře velmi jasnou představu, která se ovšem značně liší od toho, co od nich očekává Saito… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (468)

HoneyBunny 

všechny recenze uživatele

Moje očekávání byla o něco větší, tím ale neříkám, že Most přes řeku Kwai není skvělý film. Až na hudbu a český dabing je to filmařsky vyvážený starosvětský film. David Lean má úžasný smysl pro krásu - východy slunce nad džunglí, samotný most atd. Hvězdou filmu je bezesporu svělý Alec Guinnes, tudíž nechápu, proč není v titulcích na prvním místě. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Asi to nejhodnotnější, čeho se mezi válečnými filmy můžeme vůbec dobrat. Plukovník Nicholson jako muž, který ví, co to znamená kázeň, morálka a hlavně dobře odvedená práce. Muž, který ví, že není důležité, za koho bojujeme, nýbrž to, zda a jak bojujeme. Byl by to můj nejoblíbenější film (plukovník Nicholson je také jednou z mých nejmilovanějších postav) - jen kdyby!! Proč Lean proti originálu tak strašně změnil závěr filmu, čímž úplně převrátil misky vah? Proč? Vždyť Lawrence jasně říká, jak Lean uvažoval a co vyznával! ()

Reklama

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"My si tady jako hrobníci neodpočineme.." ;) Vůbec ne leaný režisér David Lean dokázal převést úžasnou Boulleho předlohu i přes pár zásadních změn do filmové podoby způsobem, z něhož si já osobně zas a znova rád sednu na prdel, a stvořil tak jeden z nejúchvatnějších válečných snímků a rozhodně i jeden z nejlepších vůbec, bez ohledu na žánr.. Leanův oscarový velkofilm, který dává rčení bejt v troubě zcela nový rozměr, vypráví o šílenství války, cti a o principech, co ho však činí atypickým a paradoxně vzdor své epičnosti ozvláštňujícím, je jednak skutečnost, že se nepřidává na tu či onu stranu, ani nestuduje křivdy a utrení z obecného hlediska, ale zaměřuje se na jednotlivce.. A právě tyto psychologické drobnokresby jej zdobí, s tou vztahovou chemií mezi plukovníky Saitem a Nicholsonem výtečných Hayakawy s Guinessem na čele.. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Asi jsem úchyl, ale tahle Leanova roztažená psychologickoválečná sonda do hlubin důstojnické duše mi opravdu tak skvělá nepřišla. Čapkova Matka je mi daleko bližší, ale osobní prožitek nemůže přebít nesporné kvality takového díla jakým je Most Přes Řeku Kwai. Nesdílím všeobecné nadšení, ale pod 70% nejdu. To by byla urážka těch jediných dvou (skvělých) herců, kteří mi utkvěli v paměti. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Na pomerne jednoduchom príbehu solídne vyskladaná, vojnová zábava, ktorá sa občas nesie vo vážnom duchu, inokedy zas na odľahčenej vlne, pričom samotný záver je len akousi kombináciou týchto dvoch dejových nádychov. Človek vlastne ani nevie, či to mal brať úplne vážne pri tých občasných, teatrálnych situáciách, ktoré tak nejak (zrejme úmyselne) vyčarili úsmev na tvári. No a na prekvapenie musím skonštatovať, že sa to tomuto snímku z rebríčka 200 najlepších, najobľúbenejších filmov, celkom hodilo A to obzvlášť teda v úplnom závere. Zostáva 6 počinov. ()

Galerie (115)

Zajímavosti (46)

  • William Holden (Shears) si prosadil podíl ze zisku ve výši 50 tisíc amerických dolarů ročně. Po jeho smrti je vyplácen Williamovým dědicům. (Kulmon)
  • Autor původní povídky Pierre Boulle byl sice uveden i jako scénárista, přestože neuměl vůbec anglicky. Stalo se tak pouze proto, že skuteční tvůrci Carl Foreman a Michael Wilson byli toho času zapsaní na černé listině. Oscar za scénář tak byl dvojici přiznán až zpětně roku 1984. Bohužel Wilson už nebyl mezi živými a Foreman zemřel následujícího dne po udělení. (JayZak)

Související novinky

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (více)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (více)

Reklama

Reklama