Fantazie

Nadčasové veledílo z dílny Walta Disneyho je báječnou směsí zvuku a obrazu, dnes navíc ve skvělé digitální úpravě! Na disku navíc naleznete objevné kometáře a zajímavé bonusy. Zážitek z filmu Fantazie tak pro vás dostane nový rozměr a generace diváků budou mít příležitost si tento hudební skvost užít jako nikdy dřív! Bez filmu Fantazie nemůže být žádná domácí kolekce Disneyho filmů úplná. Na vlastní oči spatříte hudbu, která ožije, na vlastní uši uslyšíte obrazy, které začnou zpívat, a srdce si tuto směs bude žádat znovu a znovu! (oficiální text distributora)

Anderton

Je nesporne obdivuhodné, do čoho sa Disney pustil a akú formu môže mať animovaný film. Jedná sa o doslova audiovizuálny zážitok, čím chcem povedať, že Fantáziu označovať pojmom film nie je úplne presné. Pre mňa je trochu obtiažne pochopiť, pre koho bol a stále je film určený, pretože vďaka dĺžke a hudbe si ho deti celý neužijú, tie potencionálne moje by som zavolal iba na zopár príbehov a naopak dospelí, ktorí sa budú kochať hlavne hudbou, by sa kľudne zaobišli bez Myšiaka Mickeyho a ďalších roztomilých postavičiek. Tým pádom u mňa víťazí príbeh našej matky Zeme a Satan. Dľžka bude aj príčinou, prečo sa k filmu už asi nevrátim a neprehodnotím svoj názor, musím totiž konštatovať, že občas sa to dosť vlieklo a to je bohužiaľ všeobecný nedostatok poviedkových filmov, každá poviedka/pasáž vás totiž rovnako zaujať nemôže. ()

MikO_NR_1909

Jedinečné, originálne (a to nielen v medziach WD), pôsobivé. Recept ako zhmotniť umelecký zážitok do pohyblivého obrazu v protichodnosti obmedzených možností svojej doby. Úžasné aj z pohľadu producentského rizika, keď viete, že Snehulienka a jej podobný sú overeným návodom úspechu. A naraz tu máme "rozprávača-dirigenta", Čajkovského kompozície, zmes audio-vizuálnych pocitov, nekonvenčný dej... Samozrejme, nie každý fragment vás rovnako pohltí a v súlade celku tvorí nesúlad, aj tak ide o nespochybniteľný art-brain pleasure. ()

Radko

Edukatívny (vzdelávací, náučný) Disney film je možné počúvať a pozerať aj ako doklad toho, odkiaľ a kam sa uberá animovaný film v komerčnej podobe. Dnes by niečo takéto nebolo možné - po prepočítaní hrabivých rúk ekonómov, očakávajúcich okamžitý zisk. Napriek vysokým ambíciám to však na jednotku nie je. Napríklad. Ružovučko načančaný príbeh poletujúcich anjelikov a Pegasov aj v svojich najdramatickejších polohách dramatickosťou nepredbehol drámu pri otváraní nového vrecúška s rôznofarebnými mäkkými želé cukríkmi. Takže, myslelo sa na vzdelanie a zároveň trošku aj nato, aby bolo miestami podané v tých mäkkučkých pastelovo ukľudňujúcich Disneyho farbách, veľkých okáľoch a ladne sa prehýbajúcich oválnych kriviek všetkých tvorov, nežne klipkajúcich veľkými mihalnicami. ()

mortak

Rozhodně velkolepé a propracované dílo, které bohužel zkoumá "slepou uličku". Disney totiž k hudbě NIC nepřidává, pouze ji ilustruje, takže se nakonec z Fantasie vyklube didaktická pomůcka podobná výchovným koncertům pro základky ve filharmonii, které jsem jako malý absolvoval. To je ještě zdůrazněno vševysvětlujícím komentářem. A hlavně: chybí tu jedna podstatná složka hudby - erotika a vášeň. U Stravinského se ji podařilo obejít, ale u ilustrace Pastorální zoufale chybí a její absence nenávratně degraduje Beethovenovu hudbu. ()

RockChick

Hm, pěkné obrázky. Ale dívat se na to dvě hodiny? Sorry jako! (pozdější dodatek bez emocí: Jako jo, chápu, že na svou dobu to bylo přelomové dílo. Fúze s hudbou a animací je nádherná, hlavně na začátku. A příběh s Myšákem se mi líbil. Čtyřicet minut tohohle audiovizuálního porna by ale klidně stačilo. Poslední dva příběhy byly už čirým utrpením. ()

• Nahrávání hudby ve Philadelphia Academy of Music trvalo sedm měsíců, přesněji 42 pracovních dnů. Ona délka měla svůj důvod, protože Walter Disney chtěl uvést ve filmu zcela nový způsob hudebního zpracování. Orchestr snímalo 33 mikrofonů na 8 oddělených zvukových kanálech. (Epistemolog)
  • Špeciálne pre tento film vyrobili unikátny stereofónny zvukový formát Fantasound, ktorý mal trojkanálový zvuk oddelený od obrazu na inom páse a upravila sa len jedna kinosála na tieto účely. V ostatných kinách bežala štandardná kópia s mono zvukom. (BlueNeon81)
  • Pro film dokonce vytvořil několik ilustrací malíř Salvador Dalí, ale žádná se do filmu nedostala. (HellFire)