Reklama

Reklama

Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

(více)

Recenze (207)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Prvni opravdovej rezijni pocin Woodyho Allena a hned takovahle pecka. Celej film je naprosto strestena komedie o vecnym smolarovi a lupici Virgilovi v podani jeste mladyho Woodyho, ktera je natocena lehce dokumentarnim stylem, takze tu je porad hlas vypravece a sem tam rozhovor s rodicema, ucitelem, pripadne kamaradama. A i kdyz se sem tam nakej vtipek da predvidat, vetsinou to jsou fakt perfektni fory a neni tu zadny hluchy misto, vtipny scenky jsou neustale, film je sviznej, ma jen 80 minut a je to proste skvela zabava, ktera ma sanci pobavit i lidi, co Allena dvakrat nemusi, protoze tady nehraje zadnyho neurotika. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

pre taketo roly sa asi znamy neuroticky reziser Wudy Allen /zelig, Spac 1973/ narodil : vyborna komedia o bankovom lupicovi a jeho neuspechoch so zenami, v hudbe alebo hoci aj v kriminale. W. Allen dobre vie, ze obycajne dialogy prevladaju, to dodrzuje aj tento film, a vynimocne US styl humoru sa priblizil Europe, to je tiez pozitivum : 92 % ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Zamiluje se, rozhodne polepšit, ale k solidnímu zázemí stačí ještě jedno jediné: bankovní loupež. Ta ale, ostatně jsme v prvním filmu režírovaným Woody Allenem, krutě nevyjde. Allen sází jak Baťa cvičky jeden gag za druhým, některé vyšumí, jiné jsou na hranici trapného, další se naopak dokonale strefují. Allenův smolařský recidivista Virgil je kouzelný, není to takové jelito (ve smyslu, že se nemůže vymáčknout) jako v jiných snímcích, mísí komedii s „dramatem“ i dokumentárními vložkami, užívá simulované rozhovory a další nápady, spěchá kupředu a při startu jedné neuvěřitelné série filmů nabízí dravou režii a osvěžující humor. ()

ORIN 

všechny recenze uživatele

Typickými allenovskými atributy nabité dílo, které si v ničem nezadá s dalšími filmy z Allenova raného anarchistického období. Ačkoli se jedná spíše o vršení skečů (tematicky i kvalitativně poměrně různorodých), příběh je celkem kompaktní a netrpí roztříštěností. Paradokumentární styl, nebývalé množství vtipů a odkazů na jiná slavná filmová díla a tvůrce (zejména z němého období), které napoprvé nemáte šanci pochytit všechny, dělá ze Seber prachy a zmiz více než jen osobitý debut tehdy slibného a mladého režiséra (scénáristy a herce). ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Ani môj 21. pokus nájsť medzi filmami Woodyho Allena film, ktorému by som dal štyri hviezdičky (okrem Match Point), nevyšiel. Vtipnosť je v ňom násilná, toporná a celý film mi pripomína "komédie" s Fantozzim. Možno sa ešte niekedy odhodlám k ďalšiemu pokusu. Veď nie je normálne, aby sa Woody Allen, ktorého písomné výtvory mám rád, nedokázal vyjadriť aj filmovou rečou. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (13)

  • Woody Allen chtěl film původně natočit černobíle a podtrhnout tím jeho polodokumentární styl, producenti mu to ovšem nedovolili. (Matty)
  • Ve filmu se objevuje celá řada odkazů na slavné komiky. Například souboj s žehlícím strojem odkazuje na Charlieho Chaplina, ukradená nefunkční pistole na Harolda Lloyda, přepadení banky zase na bratry Marxe. (Oktavianus)
  • Na filmu pracoval jako střihač Ralph Rosenblum, který podle své knihy natočený materiál důkladně zkrátil a dodal rytmus ve střídání "dokumentárních" a hraných pasáží. (Oktavianus)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno