Reklama

Reklama

Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

(více)

Recenze (207)

FlyBoy 

všechny recenze uživatele

Allen za mlada a jeho bláznivé ustanovenie svojho signifikantného trademarku, "neurotického humoru" na ktorý proste nedám dopustiť. Síce to nemá žiadny presah a je to v podstate len sled, gagmi naprataných skečov, ale tie skeče sú sami o sebe tak zábavné a vypointované, že človeka ta nesúdržnosť ani netankuje. ()

selviskhed 

všechny recenze uživatele

(Psychiatr k Virgilově psychickém stavu:) -"Všeobecně se má za to, že cello je falický symbol. Myslím hmatník. A ty partie v nižší části nástroje mají tvary vyloženě mateřské. A pokud přidáte ještě smyčec jde podle mě o sublimaci laskání těla. To domnělé svírání falu a laskání těla u něj vyvolalo podle mne značný konflikt už v šesti letech." Film trpí stejným nešvarem jako filmy, které podle Allenova scénáře točili jiní autoři. Má dost hluchých míst. Až v Banánech podle mě Woody Allen zjistil, které scény vynechat a jak do filmu nacpat pouze to nejlepší. Virgil je jedna z mála postav z Allenovy herecké filmografie, které jsem moc nefandil. Možná na můj vkus nebyl dostatečně převzdělaný. ()

Reklama

Martrix 

všechny recenze uživatele

Moje třetí srážka s Woody Allenem a asi i poslední. Mám rád nekorektní, černý, nebo naopak chytrý a laskavý humor. Woody Allen produkuje opak nekorektního humoru, ale současně se mi nezdá být dost chytrý, nebo laskavý. Navíc mi ten člověk není zrovna sympatický. Chápu, že se mnoha lidem jeho filmy líbí...já k nim nepatřím, takže nemá smysl vypisovat, co je podle mě špatně. ()

Vitason 

všechny recenze uživatele

Tento film je trochu jiný než většina pozdějších allenovek. Woody Allen, který se později proslavil spíše verbálním humorem, zde klade důraz spíše na situační humor. Tím ovšem nechci říct, že by film byl o to horší. Je zde několik opravdu dobrých gagů. Film je tak na půl fiktivní dokument o Virgilovi Starwelli. Virgil neobdržel Nobelovu cenu, nebyl to slavný hokejista. Nene, Virgil si zasloužil dokument tím, že je naprostá nula, která se živí zločinem, ale i v dráze zločince je břídil tak jako v životě. Je zde propráno jeho dětství, jeho výchova. To vše je prokládáno zpověďmi lidí, kteří Virgila znali (z nich jsou asi nejlepší výstupy rodičů). Allen si opět dělá srandu ze všeho, ale hlavně ze sebe, což je pro něj dnes už klasické. Ovšem někdy je vidět, že se v tomto filmu ještě režijně hledal a neměl úplně vybroušený styl. Některé scény připomínají chaotické divadlo. Kamera by se dala hodnotit jako celkem nepovedená. Ruční kamera herce někdy úplně ztratí ze záběru a i v několika jiných momentech je nepraktická. Ovšem o co je horší kamera o to je lepší hudba. Jedná se o velice zábavný debut, ale vrchol kariéry přišel později. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Vzhledem k tomu, že jde o Allenův debut coby herce, scenáristy a režiséra najednou, jsem ty čtyři hvězdy málem dal. Fenomenální příběh idiota, co zvládl být i slavným kriminálníkem (ale nedostal se do top 10 wanted, protože neměl konexe), má jistě své kouzlo. Zároveň se to ale dost opakuje a ztrácí niť. Přesto sympatické. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (13)

  • Ve filmu se objevuje celá řada odkazů na slavné komiky. Například souboj s žehlícím strojem odkazuje na Charlieho Chaplina, ukradená nefunkční pistole na Harolda Lloyda, přepadení banky zase na bratry Marxe. (Oktavianus)
  • Postava psychiatra se jmenuje Dr. Julius Epstein po známém scenáristovi stejného jména, který získal Oskara za scénář k filmu Casablanca (1942). (don corleone)
  • Na filmu pracoval jako střihač Ralph Rosenblum, který podle své knihy natočený materiál důkladně zkrátil a dodal rytmus ve střídání "dokumentárních" a hraných pasáží. (Oktavianus)

Reklama

Reklama