Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie Il buono, il brutto, il cattivo (více)

Hodný, zlý a ošklivý je klasickým westernovým příběhem o chamtivosti a pomstě uprostřed běsnění občanské války Severu proti Jihu. Podvodník, desperát a ošklivec Tuco (Eli Wallach) je hledaný ve čtrnácti okresech a na jeho hlavu je vypsaná odměna dvou tisíc dolarů. Má ale parťáka, hezouna Joea, zvaného Blonďák (Clint Eastwood), který vždy včas přestřelí provaz, na němž se ho chystá šerif pověsit a při společném útěku si rozdělí odměnu. Ovšem jen do dne, kdy jejich habaďůra přestane Blonďáka bavit a nechá Tuca uprostřed rozpálené pouště sedmdesát mil od nejbližšího města. Vzájemná pomsta je společným jmenovatelem jejich vztahu, ať jsou od sebe bývalí partneři jakkoliv daleko. Cesty osudu je však nakonec zase svedou dohromady v podobě nečekané zprávy o zakopaném pokladu. Každý z nich však zná jen polovinu tajemství, a tak chtě nechtě musí cestovat spolu. Stejnou stopu však sleduje i třetí muž, zlý Setenza, zvaný Krásnoočko (Lee Van Cleef), jemuž se té zajímavé informace dostalo také a on ji rozhodně hodlá prověřit. (Česká televize)

zona

Vrchol režisérovy tvorby. O třídu výš než Tenkrát na západě. Film, který pod pláštěm westernu odhaluje pravou tvář Ameriky a místy se jí i pěkně jízlivě vysmívá. ()

Tiiso

Po třiceti třech letech vzniku tohoto filmu jsem v rozpacích zda-li mám skvělý film vůbec komentovat jelikož mám pocit, že už o něm bylo napsáno snad vše. Mě se tento fantastický počin prostě moc líbí. Toť vše pane Leone. ()

Rodin

Tenhle film hraje naprosto rovnocennou partii s Tenkrát na západě a podle mého dokonce převyšuje mou milovanou klasiku Sedm statečných. Vždy, když ho vidím, a v tomto případě k tomu došlo už v několika desítkách případů, vytane mi na mysli jedna otázka: co vlastně má americká filmová akademie proti Eastwoodovi jako herci? ()

xenopus

Už zbytečně rozvleklé, trochu vlezlé snahou o ohromení diváka zdaleka největší výpravou ze všech tří dolarových filmů a poměrně šroubované - zápletka je v podstatě banální, a tak některé pasáže filmu jsou tak trochu "dějový balast", který by šel vynechat. Ale zase by to nebylo tak dokonalé, jak by řekli jistě obdivovatelé, že... Co si ale já myslím, je, že: Morriconeho hudba je zde nejlepší ze všech tří dolarovek, jenom vám díky délce filmu, během kteréžto máte přehršel času si ji zapamatovat, začne připadat pořád se opakující, monotónní a ve výsledku nefunkční. Dále, že si Leone našel svůj definitivní styl, který dotáhl k dokonalosti v TnZ; jenže tato dokonalost už mě nezajímá. Že motiv ústřední trojice, abych parafrázoval klasika "Není to trochu moc?", ačkoliv, dobře, ten film by pak byl zcela jiný, byl-li by použit jiný počet (a taky by to Leonemu nešlo popořadě). A konečně že nechápu, přestože nepopírám některé kvality tohoto snímku, proč je to jeden z nejlépe hodnocených filmů všech dob. Z hlavy se mi vypařil rychle... P.S.: Všimli jste si, že na začátku filmu jsou hlavní hrdinové představováni v pořadí ošklivý, zlý a hodný a na konci je to stejně? Takový laciný trik... A stejně se film jmenuje jinak... ()

Dantte..

Kvalitní western opírající se především o Eli Wallacha, režii, zpracování a podivnou, ale zajímavou a v celkovém kontextu i pěknou hudbu. Ale i tento film není bez chyb, především prostor Lee Van Cleefa je opravdu na celkovou stopáž filmu tristní, na konci když umíral, tak jsem neměl pocit, že jeho charakter dokonale znám a to je u tak propracovaného westernu škoda. Kdyby o chlup zkrátily jednotlivé scény, které jsou zbytečně až moc natahovány a ten prostor dali Krásnoočkovi, tak bych se nezlobil. Každopádně se jedná o výborný western, který pokud jste neviděli, tak jako já do teď, tak to hned napravte. 85 % ()

nicneznam

Na světě jsou dva druhy lidí. Ti, co hodnotí tento film s rozumem a pak ti, co tento film poslali v různých žebříčcích na přední příčky nejlepších filmů. Pravda je taková, že tento western je překvapivě uspokojivý. Druhý a veletrapný díl dolarové trilogie překonává o několik řádů a vyrovnává se minimalistickému prvnímu dílu, který ovšem stejně budu mít raději pro jeho stravitelnost a délku. Pokud zahrnu i Tenkrát na západě natočené o dva roky později, i tento film je lepší. Hlavním důvodem je to, že scénář tohoto filmu nezabředne do úplné nudy a stále tam je určitá míra zájmu o vývoj děje. Narozdíl od Tenkrátu, které je filmařsky nesporně výš, nabízí silnější scény, ale je o ničem. Nesmyslů, logických děr, nejasností, blbostí a kreténismu se v tomto filmu najde tuna. Někdo to jednoduše bere jako součást žánru a má vystaráno s plným hodnocením, já vidím takřka tříhodinový těžkopádný film, který do cíle dojde jen tak tak. Se všemi chybami. Ennio Morricone se narozdíl od dvojky opět vyšvihl a podává uspokojivou práci. ()

predsedajs

Podle mě nejlepší western všech dob. Smekám a hluboce se klaním před Ennio Morriconem, jehož filmová hudba se rovná absolutní dokonalosti, před Leoneho detailností a Eastwoodovým herectvím. Musím si ještě v tomhle žánru doplnit znalosti a skouknout některá významná díla, ale na prvním místě mého westernového žebříčku se asi nic měnit nebude. 100% "Když máš střílet, tak střílej a nekecej." ()

Tamdydam

Nečakal jsem to. Ale po zhlédnutí filmu (původním záměrem bylo pouze rozšíření všeobecného filmového vzdělání), musím konstatovat, že je to opravdu skvostný film. Líbí se mi, jak je tu forma v krásné souhře s obsahem, což se jen tak nevidí. Ani jedno nezaostává za druhým. Herecké výkony netřeba zozebírat, charisma jednotlivých postav také ne, hudba-nádhera,... zkrátka nemám co vytknout a to se mi opravdu často nestává . Klobouk dolů ()

JackDullBoy

Akokoľvek dobrý film môže byť Leoneho “Vtedy na západe“, neverím v možnosť spoznania argumentu, ktorý by mi zmenil myšlienku podporujúcu doživotné vyhlásenie Dobrého, zlého a škaredého za najlepší western všetkých dôb. Naozaj len málo filmov mi zostalo v pamäti tak detailne a spôsobilo tak neuveriteľnú spokojnosť zo záveru . Perfektná réžia, perfektný výber hercov, skvelá atmosféra plná zvratov, zákerností a prestreliek. Skrátka všetko, čo na westernoch tak milujem tu bolo privedené k dokonalosti. ()

dogma97

Ano, výprava a reálie jsou úchvatné, herecké výkony bezchybné, ale příběh bez tajemství a pořádné pointy při tříhodinové stopáži mě chvílemi až nudil - rozhodně ho nechci vidět dřív než za deset let (Tenkrát na Západě jsem shlédl nejméně 5x a pořád má pro mě svoje kouzlo). A navíc - scény, kdy se stojící hrdina téměř na širé planině zničeho nic ocitne jeden metr před hlavní namířené zbraně (jé, to jsem se lekl!) bytostně nesnáším (pokud nejde o komedii) a v hodnocení neodpouštím (a takové nablblé situace zde byly minimálně dvě). Plus další více či méně drobné podrazy a nelogičnosti. ()

kyLuke

Fantastická režie Sergia Leoneho, fantastická hudba Ennia Morriconeho, fantastický Clint Eastwood, Eli Wallach a Lee Van Cleef. Sergio Leone vám nabízí jeden z nejlepších filmů a navíc i vůbec nejlepší western(TnZ se nedá počítat , protože to je vlastně taková opera , tohle je western se vším všudy a právě proto nejlepší). ()

grossekopf

Tedy, ze spaghetti trilogie jasně nejlepší. Přitom je tu kladen menší důraz (na mnou zbožňovanou) Moriconneho hudbu. Je vidět, jak se Leone vyvíjel - stopáž se od Pro hrst dolarů zdvojnásobila. Tím se vytratila taková ta syrovost prvních dvou filmů (především tedy prvního), byla však nahrazena pro mě zajímavou vložkou občanské války. Zdá se mi mistrovské dát do kontrastu válku s nesmyslně ztracenými životy víceméně nevinných lidí s přestřelkami desperádů a různých jiných vagabundů, kteří víceméně nevinní nejsou. ...skvělý Eli Walach. Rozřešení: Tenkrát na západě je lepší jako film, je to audiovizuální dílo v pravém slova smylu. Hodný, zlý a ošklivý je však lepší jako western, western v pravém slova smyslu. ()

DK.Lukas

Nepotřebuje komentář... Co víc si přát?? Režije: Leone, Hudba: Morricone, Hrají: Eastwood může byt snad lepší složení?? Ne!!! Chtěl bych dodat jen tohle: Každý kdo jen trochu má rád filmy tak musel tenhle prostě vidět!!! Alespoň jednou. Jinak nemá na těchto stránkách co pohledávat!!! ()

Petus

Tenkrát na západě je sice jen jeden, ale hned druhé místo mého pomyslného žebříčku westernů si právem zabírá tahleta trojice. Hodný blonďák Clint Eastwood, ošklivý Eli Wallach a zlý Lee van Cleef potvrzují každým momentem, že král westernů je jen jeden a stejně jako král filmových melodií se narodil v Itálii. Oba dohromady jsou pak neporazitelní. ()

Metalicum

Někdy na sebe necháte film jenom působit a užíváte si ty emoce, které na vás proudí. Scéna Ecstasy of Gold je pro mě zlatý fond všeho, co kdy kdo zaznamenal na jakýkoliv snímací aparát. ()

Maniik88

Tak do tretice po Vtedy na západe, Vtedy v Amerike Leoneho film. Jeho rukopis sa nedá zaprieť a opäť ide o skvelým nadpriemerný film. Eastwood bol vtedy riadny borec, poriadny sympaťák. Vyfajčil tam najmenej 100 cigár a hádzal vkuse skvelé Eastwoodovské ksichty. Chýbal mi však nejaký poriadny záporák, alebo niečo nápaditejšie. Vo filme sa vyskytuje jedna scéna s mostom a vojakmi, ktorá je tam podľa mňa úplne od veci a nikam nič neposunie, tá mi najviac skazila dojem. Hudba tiež super, ale na harmoniku alebo soundtrack zo Vtedy v Amerike nemá. U mňa lepšie 4* ()

Kultovní western dostane nové pončo

Kultovní western dostane nové pončo

10.07.2024

"Dobrých předělávek není nikdy dost.", řekli si nejspíš producenti ze stáje Euro Gang Entertainment, když se rozhodli odklepnout to, že ikonický western Pro hrst dolarů se dočká remakeu. Snímek z… (více)

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009