Tenkrát v Americe

• USA Once Upon a Time in America (více)

Jako kluci si slíbili, že jeden pro druhého zemřou. Jako muži slib dodrželi... Newyorský gangster David Aaronson, přezdívaný Noodles, uprchne z města před federálními agenty. Vrátí se až po pětatřiceti letech. Na známých místech ho pronásledují vzpomínky na mládí, kdy začínal jako vůdce klukovské bandy v židovské čtvrti. Jeho nejlepším přítelem se stal stejně schopný Max Bercovicz. Oni a další mladíci si v dobách prohibice dokázali vybudovat silné postavení v newyorském podsvětí. Brutální násilí pro ně už od dětství bylo denním chlebem, později se k němu přidala chtivost po penězích a moci. Zároveň by však nemohli přežít bez silného přátelského pouta a vzájemné důvěry. Jeden z nich však toto pouto přerušil, když na telefonu vytočil číslo policejní stanice... Legendární sága italského režiséra Sergia Leoneho patří mezi nejlepší díla gangsterského žánru. Tvůrce ji připravoval dvanáct let, přičemž podkladem byl autobiografický román spisovatele Harryho Greye "The Hoods" (Chuligáni). Strhující epos o násilí, moci, vášni a solidaritě uvedl Leone na MFF v Cannes v roce 1984 v téměř čtyřhodinové verzi. Američtí distributoři si v době premiéry vynutili zkrácení filmu zhruba o hodinu. Dílo tak značně utrpělo a vinou toho nezískalo žádnou oscarovou nominaci. Uznání kritiky i diváků si film v USA získal až později, po uvedení plné verze na kazetách a DVD. (Česká televize)

Caszidy

Stejně epické jako Kmotr, avšak díky úvodní části "dospívání" s více bezstarostnou a hravou atmosférou, která se ale vždy vhodně střídá s tísnivou melancholií. Film má téměř 4 hodiny a je brilantní, pokud by byl delší byl by ještě lepší. Jen naprosté minimum snímků by se mohlo pyšnit stejnou úměrou. Je nesmírná škoda, že studio odmítlo šestihodinovou verzi rozdělenou na dvě části. Leoneho filmy se vždy mohly chlubit geniálním propojením obrazové stránky s hudební. Vždy jsem si myslel, že Tenkrát na západě je v tomto ohledu nedostižné, ale Leone s Morriconem zde dokázali jít ještě dále. Škoda, že ve finální čtyřhodinové verzi nezbylo více prostoru pro postavu Joe Pesciho, jak bylo původně plánováno. Verdikt - nezapomenutelné! ()

HateBreeder

.... Nekteremu reziserovi staci jeden film k nesmrtelnosti... jini jich mohou natocit stovky... a dojdou zapomneni. S. L. natocil dva filmy, ktere se staly legendami a to popravu. 100% ()

maseer2

přes zpočátku nicneříkající úvod, přes výbornou část o dětských letech hlavních hrdinů a přes zlaté časy samotného fungování celé bandy až k ne moc povedené závěrečné hodině, která směřuje k prapodivné pointě ohledně jedné z postav.. slabší 4* P.S.: zvládnout tu šílenou délku vůbec není takový problém, jak jsem se obával.. ()

erl

Poslední film mistra Leoneho. Vše začíná skvěle. Dokonalá kamera , hudba , kostýmy , herci no prostě všechno. Jenom že se režie v polovině začne nějak potácet jakoby Sergio nevěděl co dál. Některé postavy jsou nevyužité , divák se začne ztrácet v ději. A konec je velkým zklamáním. Čekal jsem nějaké vyvrcholení které mně emocionálně položí. A ono nic.Přesto je to kus sakra dobře odvedeného řemesla kterému Leone věnoval spoustu času a energie. škoda že už nic dalšího nenatočil:( ()

st.ranger

Tohle je snad první film s De Nirem a Pescim, který mě nijak neoslovil. Příběh je sice pro dramatičtější efekt rozházený, ale k ničemu podstatnému nevede. Na gangsterku velice slabé, jako příběh o přátelství zase až zbytečně zdlouhavé. I když mi teda nejde do hlavy, co se stalo s 5-tým chlapcem Noodlesovo bandy. Není řečeno, zda byl opravdu zabit žádný pohřeb se nekoná. ()

BoPo

Videl som 229 minútovú verziu. A nemám pocit, že by 251 či neviem ako dlhá verzia mohla dojem zachrániť. Tri filmy v jednom. Jeden o parte mladých, druhý o parte na vrchole sil, tretí o parte starých. Navzájom prepletené, ale ani samostatne, ale ani celok neprinášajúce nič extra zaujímavé. Vyniknú skôr len jednotlivé scény. Chuť na dortík, miešanie lyžičkou, znásilnenie. Ennio Morricone mal asi plný škatuľu nahrávok pre westerny, a tak nimi mohol bezproblémov zaplácnuť kľudne aj pôvodne plánovaných 6 hodín. Otravná flétna to nikdy nevzdala. Radím medzi najviac precenené filmy. Prínos filmovému svetu je tu najväčší v tom, že Tenkrát v Americe zachycuje nevinnú krásu Jennifer Connelly a bola tu zároveň odštartovaná jej herecká kariéra, ktorá vyvrcholila v rozmedzí 2000-2001 (Requiem za sen, Pollock, Čistá duše). ()

Johny_fork

Hodnotím 220 minutovou verzi, kterou nadměrná stopáž ubíjí. První hodina snímku je zbytečná a poslední se neskutečně vleče. Někdo zajisté má právo prohlásit Tenkrát v Americe za velký životní epos s geniálním De Nirem, ale u mě to úplně nefungovalo. Film na mě působil spíše jako tři snímky v jednom, kdy jeden vleče druhý.. dokoukal jsem to spíše z povinnosti. Ale nezpochybňuji zajímavou atmosféru i skvělé pasáže, režisérsky brilantně zvládnuté. Pravděpodobně při shlédnutí dvouhodinové verze bych hodnotil výše. ()

Terva

Natočeno podle novely "The Hoods" Harryho Greye. Zajímavě provedené je zvonění telefonu. Zatím co studujeme několik událostí najednou, do uší nám stále zvoní telefon (úvodní scéna) a až asi po čtyřech minutách dojde k jeho "zvednutí". Magická scéna. CITÁT - Lístek na vlak. Kamkoliv............ Nádherná byla scéna při poloinstrumentální písni Yesterday. Příběh pak zaznamenal krásný převrat. CITÁT - Já? Já už nevím nic a ani o nikom............. Flasbackama se pak vracíme do minulosti a pomalu, velmi pomalu plujeme příběhem až do současnosti. Krásným příběhem nutno dodat. Vynikající hudební doprovod a nádherné New Yorské kulisy. CITÁT - Obracejí se v hrobě. To nám dělaj pořád........... Ale to by nebyl příběh bez politiky a ta prý nechce mít nic společného z drogama, prostitucí a hlavně alkoholem v dobách americké prohibice. Jen čas však tento výrok prověří. Tak že mašinérie je rozjetá, jen potrestat zrádce. Kdo jím ale je? Scéna s miminkama v nemocnici je velmi zajímavá. CITÁT - Takže jsme tam pak měli čtyřicet vřískajících dětí co skákaly s postýlky do postýlky a měnily si mezi sebou cedulky se jmény. No máme v tom trochu bordel. Někomu věnujem dobrej život a někoho pošlem do hajzlu........ CITÁT - Vzal jsem ti všechno. Žil jsem tvůj život........ Dobrý příběh tenkrát v Americe. ()

JohnCZ

Gangsterské drama s jedinečnou výpravou, které však u mě selhává v naprosto šíleném tempu, zejména co se závěru týče. Čtyři hodiny je hodně a zdlouhavé záběry s patetickou hudbou na mě u tak dlouhého snímku přestávají působit a ve výsledku jsem se poslední hodinu filmu vcelku nudil. Naopak začátek vtáhne a Noodlesovo dětství působilo hodně atraktivně. Navíc mě zaujala mlaďoučká Deborah, která i na svůj nízký věk vypadala úžasně. A to jsem vůbec netušil, že právě s touto rolí debutovala Jennifer Conelly. ()

corpsy

Ďalší z legendárnych majstrovských filmov, ktorý nenaplnil moje očakávania. Pripadal mi príliš jednoduchý a aj napriek dejovej rozbitosti priamočiary a to som rozhodne nečakal. A ani herci nehrajú akosi ´´oscarovo´´ ako by sa dalo očakávať. Gigantický film, ktorý je gigantický len po stránke minutáže. Škoda. ()

Marek1991

Pre mňa druhý najlepší film z oblasti mafiánov a zločinu. Podrobne rozpracovaný život židovských chlapcov, z ktorých sa stali zločinci a snaha jedného z nich sa zmeniť a zanechať to. Veľa morálnych ponaučení aký je zločin zbytočný, zlý, nepotrebný, čo všetko sa ním stratí, čo v skutočnosti získa a najmä záver filmu je dobrý na ponaučenie pre každého, kto si myslí, že zločin je správna cesta, tak ho vyvedie z omylu. Bolo to však veľmi dlhé, čo je chyba, ale nakoniec som sa do toho akosi dostal a výsledný efekt je perfektný. Zločin v minulosti je celkom dobre rozpracovaný. Je to taký veľký životopis ľudí, ich pokleskov a dobrých konaní v súvislosti zo zločinom. ()

svik

Dokonalý film. Velice promyšlený a velice elegantní, pyšný a zárověň tak něžný. Jedná o mistrovské promyšlené dílo. Jelikož jsem viděl prodlouženou verzi ani nechci pomýšlet na to co bylo vystříháno ve zkrácené verzi. ()

liquido26

Tímto filmem jsem zkrátka a jednoduše nadšen. Skvělý příběh, skvěle natočeno, skvělí herci, všechno skvělé. Prvně jsem si myslel, že délka filmu pro mě bude problémem, ale nebyla. Pořád bylo na co se koukat. Dokonce musím přiznat, že bych rád viděl tu šestihodinovou nebo dokonce původní desetihodinovou verzi, neboť se občas stalo, že mi pořád sem tam nějaké dějové souvislosti unikly. ()

Cubinho

Gangsterky nějak extra nemusím. A stejně jako ty od Scorseseho, tak i Leoneho veledílo mě prostě naplno uspokojit nedokážou. Režie je ovšem mistrovská, o tom žádná. Spolu s Komtrem asi nejvydařelejší vykreslení prostředí gangsterů. Ale jak říkám - gangsterky nejsou šálkem mého čaje...Ještě by mě zajímalo, jak se tvářili rodiče hlavních dětských představitelů, když si přečetli scénář... 8/10 ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration