Reklama

Reklama

Ohrožení Britannicu

  • Česko Ohrožení Britanniku (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (132)

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Lester v expozici skvěle pracuje s filmovou zkratkou, stačí mu za sebe nastříhat sled krátkých epizod z paluby lodi, aby bez dlouhého okecávání představil všechny postavy a vystihl jejich charakter. Poté se jede podle řemeslné rutiny, kterou ozvláštňuje hlavně Richard Harris, jenž by bombu dokázal deaktivovat jenom díky svému charismatu. Není to perla žánru, ale ta typicky britská odměřenost dává filmu správnou porci napětí. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Tohle už je taková stará, lety prověření katastroficko thrillerová záležitost spíš pro oldschol diváky. Chápu, že dnešnímu divákovi to může přijít nudné, protože to nehraje co nejvíc na efekt ani tu neuvidí destrukci za miliardy. Dřív se prostě tyhle filmy dělali jinak, Pracovalo se především z postupným budováním atmosféry a nervydrásajícím napětím samozřejmě podpořený hereckou elitou tehdejší doby. Takže modrej nebo červenej drát? Juggernaut je určitě chytrej chlap, ale Fallon je zas šampión! 80% ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Klasika dobrodružného žánru, kde producent vsadil na silné herecké obsazení, kde se i ve vedlejších rolích objevují prvotřídní herecká esa. Harris tehdy ještě neupadl do svého béčkového období a míval v ruce i něco jiného než flašku a Omar Sharif oplýval dráždivě exotickým šarmem. Scénář dokázal využít potenciálu lodi uprostřed oceánu s výbušninou na palubě, nicméně právě scénáristický zkrat v závěru mi zabránil dát čtyřhvězdičkové hodnocení. Ve vypjaté chvíli, kdy se hlavní hrdina rozhoduje, zda poslechne teroristův pokyn, nesdělí dopředu ostatním pyrotechnikům u zbylých náloží, který drátek stříhá, což by v případě neúspěchu spolehlivě vedlo k potopení lodi. Tehle zdánlivě drobný zádrhel je ve skutečnosti zásadní. Nicméně je nutno přiznat, že podobné filmy nikdy nestavěly na myšlenkových pochodech diváků, ale na emocích. Celkový dojem: 65 %. ()

mh.mail 

všechny recenze uživatele

60% - Jako dítě mě to dost bralo. Teď už míň, ale pořád dobře napínavé. Který drát mám přestřihnout - modrý nebo červený? Nevím, jestli je tohle první film, kde se toto dilema řešilo, ale viděl jsem to od té doby již několikrát a už to na mě působí jako klišé. Zde jsem to viděl poprvé a ani jsem nedutal. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Dost priemerny katastroficky film zo 70. rokov, ktory nesiaha ani po kolena takym filmom ako Dobrodruzstvi poseidonu alebo Sklenenemu Peklu. Omar Sharif to pekne taha, Hemmings /natocil Race for the Yankee Zephyr/ sa utopil len v sedivom priemere, zvysni herci - aj Hopkins su len do poctu. Skoda, atmosfera tiez nic moc tuna : 60 % ()

Galerie (50)

Zajímavosti (11)

  • V listopadu 1975 vybuchly dvě bomby na zaoceánské lodi T. Maxim Gorkij, na které byl tento film natočen, ale loď se nepotopila a později byla opravena. (Marek06)
  • Větší část filmu se skutečně odehrávala na lodi. Jednalo se o německý parník Hamburg, který byl prodán do SSSR a společnost Morpasflot loď před převzetím pronajala filmařům. (Robbi)
  • Jméno Britannic se objevilo na několika britských lodích, nejslavnější ale určitě byl Britannic, postavený jako sesterská loď slavného Titanicu a Olympicu. Patřil rejdařství White Star Line a byl dokončen v době, kdy vypukla I. světová válka. Byl změněn na lazaretní parník a potopil se při své páté plavbě roku 1916 najela na německou minu. Spekulovalo se ale i o jiné verzi, podle níž byl natočen televizní film Britannic. (Robbi)

Reklama

Reklama