Reklama

Reklama

Ohrožení Britannicu

  • Česko Ohrožení Britanniku (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film režiséra Richarda Lestera, u nás patrně nejznámějšího svým klasickým zpracováním Třech mušketýrů s Michaelem Yorkem v roli d‘Artagnana, velmi sugestivně líčí nebezpečnou situaci, v níž se nečekaně ocitne na otevřeném moři velká transoceánská loď. Neznámý šílenec, plný nenávisti ke společnosti, která mu podle jeho přesvědčení ukřivdila, vyhrožuje, že loď pomocí skrytých náloží třaskavin potopí, nebude-li mu vyplaceno požadované výkupné. Jen tehdy je ochoten prozradit, jak v poslední chvíli zkáze zabránit. V sázce je život dvanácti set cestujících na palubě a na loď je neprodleně přepraven pyrotechnický tým pod vedením zkušeného poručíka Fallona. Souboj s časem začíná... Snímek, který byl dva roky po svém vzniku uveden i v československé filmové distribuci, vyniká především poctivě budovanou atmosférou nejistoty a strachu z vždy přítomné možnosti, že předem ohlášené katastrofě nebude možné zabránit. Hlavní role ve filmu ztvárnili Richard Harris, Omar Sharif, David Hemmings, Anthony Hopkins a Ian Holm. Film uvádíme s původním dabingem ČST z 80. let. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (132)

kratina 

všechny recenze uživatele

Pyrotechnici to mají blbý už tak dost. Modrej nebo červenej? Modrej nebo červenej? :-D Ale snažit se vyzrát na intelektuálně namachrovanou bombu, sestrojenou zhrzeným géniem přes nástražné systémy, to vyžaduje už sakra klid na práci. A ne sebou (a sudy s bombami) nechat houpat na palubě zaoceánské lodi! To pak hrozí, kromě obligátního roztrhání na cimprcampr, taky ta blbá mořská nemoc. Napínavý, nervózně tikající a sem tam i vybuchující příběh, se zajímavými charaktery všech postav. Těch přeživších i těch nedopatřením rozsekaných na cucky. Praotec všech filmů, kde se stříhají červené či modré dráty. ()

LEATHERFAC 

všechny recenze uživatele

Napínavý námět plus plejáda nejlepších herců své doby plus atraktivní prostředí obří lodi uprostřed chladného oceánu, které hrozí, že půjde se všemi pasažéry ke dnu. Tak proč to na mě sakra nefunguje? A já se po většinu filmu nudil? Napětí vyvolávají pouze okamžiky stříhání drátů, kdy hrozí výbuch - což je logické. Ale jinak? Nula. Odpověď je zřejmě zakopaná v režii. Richard Lester je totiž tak trochu břídil. Což prokázal  například zkurvením druhého Supermana. Protože natočit z takových ingrediencí tak nudný film, to už chce opravdu antitalent. Co víc - víme, že dobrý thriler dělá hlavně dobrý záporák že... No mít k dispozici Sharifa, Hemmingse, Hopkinse, Holma, Glovera a jejich obsazením je v podstatě téměř nevyužít a zároveň do zásadní role záporáka a hlavního zloducha obsadit nezajímavého moulu bez špetky charismatu - to je skoro zločin. Naštěstí pro nás všechny - tento trapný castingový omyl o pár let později napravil Jonathan D. v Mlčení jehňátek. Ostatně taky ten důvod k zabití 1200 lidí mi přišel trochu absurdní - bééé oni mě dali do důchodu protože jsem starý bééé, tak se jim pomstím... uhhh no nevím. Jinak celým filmem proplouvá celá řada podivných vedlejších rolí, které asociují nějaký pozdější příběh který ale nepřijde. Například milenka kapitána a jeho podivně chladný vztah k ní, tlustý snaživý bavič, mamina s otravnýma děckama, chlap, který chodí sem a tam po lodi, ale nikdy nic neřekne a další. No je to smutně ne zpackaný film, ale velmi velmi nevyužitý potenciál. Škoda. ()

Reklama

Robbi 

všechny recenze uživatele

Podobně jako PŘEJEZD KASANDRA se jedná o vyvážený snímek a ač stejné pojetí (uvězněná skupina lidí, které hrozí záhuba), nesklouzla do klišovité podoby. Především mistrně vypjaté scény - když vyděrač diktuje své požadavky a obrazem vidíme, jak posádka dělá preventivní kroky, scéna prvního cvakání drátků (ne ono závěrečné, ale vlastně rozběh, který však dokáže stejně naponout) i onen emotivní konflikt mezi Fallonem (R. Harris) a kapitánem (O. Sharif), který končí hozenou lahví a památnou větou: "Všude, kam přijdu, zanechávám za sebou stopy". Sluší se poznamenat, že vedle Harrise a Sharifa si tu skvěle zahrál i "zvětšeninový" David Hemmings, a roli Anthony Hopkinse bych rozhodně neviděl jako menší. Za zmínku stojí i fakt, že právě Hopkinsův inspektor McCleod měl důvod ke spěchu, protože na lodi měl svou manželku Susan (Caroline Mortimer) a dvě děti. A proč měl film originální titul Juggernaut? Takovým jménem se vyděrač představoval rejdaři. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Fallon je šampión! Strhujúci film, ktorý pri premiérovom sledovaní dostane takmer každého. Napriek 40 rokom od premiéry som si bez problémov pozrel jeho záver aj dnes. Považujem ho za výborný film v svojom žánri, aj keď obsahuje chyby, zbytočné scény a zbytočné osoby. Ale ani tieto chyby neovplyvnili celkový pozitívny dojem. Richard Harris sa zaskvel v úlohe šéfa skupiny pyrotechnikov, Davida Hemmingsa som nevidel od Zväčšeniny a rád som sa stretol aj s mojim obľúbencom Anthony Hopkinsom v mladšom vydaní. Naopak, Omara Sharifa bez charizmy, ale s milenkou som príliš nemusel. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Na svoju dobu veľmi vydarené a napínavé dodnes. Lenže film bohužiaľ trpí nedostatkami, ktoré vo svojej diváci asi neriešili. Člen pyrotechnikov umiera pri páde z rebríku pri naloďovaní počas vynikajúcej sekvencie, pričom táto skutočnosť nie je vôbec komentovaná a v nasledujúcej scéne nás čaká hneď Harrisova suchá hláška. Cestujúci vedia o bombách, takže sa na párty nebavia, lenže predtým sú schopní sa vyparádiť do masiek na karneval. Po výbuchu nálože sa koná tenisový turnaj. Extrémne nenápadná polícia pri sledovaní kufríkov, tu spomínaný laxný prístup k teroristovi, naivná politická arogancia, keď vláda nie je z princípu ochotná zaplatiť absolútne smiešnu čiastku. Všetko ostatné ale funguje a ťažko povedať, či je možné tieto pripomienky pri katastrofickom filme zo sedemdesiatych rokov brať ako nedostatky a sú navyše vyvažované tým, že sa tvorcovia nebáli strát na životoch a občasným suchým humorom. "Je tá voda studená? Je, ale našťastie nevidím žiadne ľadovce. Ja áno" (záber na Sharifa). 70%. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (11)

  • Film byl inspirován skutečnou událostí z roku 1972. Rejdařství Cunard Line kontaktoval neznámý muž s tím, že na loď Queen Elizabeth 2 rozmístil bomby. Cunard hodlal vyděrači zaplatit, ale britská vláda to nedovolila a poslala na loď speciální jednotku. Na lodi žádné bomby nebyly a ve spolupráci s FBI byl vyděrač později zatčen. (Robbi)
  • Ve scéně, kdy se na palubě Britannicu pořádá karneval, tak kapela hraje skladbu „Škoda lásky“ („Beer Barrel Polka“ od českého skladatele Jaromíra Vejvody. (majky19)
  • Známý "beatlerežisér" Richard Lester se na režijní stoličku posadil až po odchodu Bryana Forbese a Dona Taylora. Lester společně s Alanem Platerem upravil i původní scénář Richarda Alana Simmonse. Ten se na znamení nesouhlasu se změnami odmítl nechat uvést v titulcích filmu svým skutečným jménem, takže ho tam najdeme pod pseudonymem Richard De Koker. (Robbi)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno