Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Slabý film, nedůstojný dvojice Hoffman De Niro. Komediální nadsázka, beroucí si na paškál manipulovatelnost politického veřejného mínění, zde vyznívá příliš suše. Vše se tváří až příliš vážně. Na jednu stranu je to příliš málo absurdní, na druhou stranu příliš málo realistický než aby šlo o skutečnost. Vtip se ztrácí a dialogy jsou o ničem. Přitom téma jako hrom. Asi si každý pamatuje na imaginární jaderné, chemické a další balistické střely, které Američané sledovali ve hlavním zpravodajství, než Bush vlítnul do Iráku, aby zastavil zlého teroristu Saddáma Husajna, jenž jeho předchůdci tak neprozíravě vyzbrojili. 41% ()

petaspur 

všechny recenze uživatele

Americký prezident si v oválné pracovně zašpásoval s nepříliš zletilou Světluškou, která neváhala a životní zážitek svěřila nejen svému deníčku, ale považovala za vhodné podělit se o tuto radostnou zprávu s médii. Je pár dní před volbami a prezidenta by nyní volili pouze členové anonymních pedofilních sdružení. Prezident je proto rychle uklizen na důležitou mezistátní návštěvu Číny a do Bílého domu rozvážným krokem vstupuje profesionální odstraňovač fleků z prezidentovy cti Conrad Brean. Breanův mozek promptně analyzuje situaci a řešení je rychle na světě. Z Bílého domu začínají unikat tajné informace, které jsou mluvčími ihned vehementně popírány a USA už tuší, že brzy nastane válka proti terorismu. Nyní je řada na mocném hollywoodském producentovi Stanley Motssovi, aby vyprodukoval válku s Albánií s takovou naléhavostí, aby se američtí patrioti sešikovali za prezidentem do bojových uskupení a nikoho už nezajímalo plácání nějaké Světlušky. ()

Reklama

HAL 

všechny recenze uživatele

Roztomile přepálený obraz dnešní mediální reality. Tematicky dokonalé, jen je až příliš evidentní že ten film autor bral jako "bokovku" a tudíž mu jednak chybí hlubší propracování problematiky s inteligentnější satirou a na druhou stranu občas přebývají některé čistě komediální scény... a obecně prostě nejde o tak velký a chytrý nářez jakým by film mohl být. 8/10 ()

Happens 

všechny recenze uživatele

Politická satira, jak to tak chodí v Americe, když se volí prezident. Vyvolat neexistující válku pro odpoutání pozornosti, atd. Robert de Niro jako obratný manipulátor a stratég v službách prezidenta. Dustin jako nedoceněný producent ve světě filmu a producent reality, což ovšem nikdy nesmí vyplout na povrch, tedy nemůže to být oceněno, s čímž se nechce smířit... ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Síce to nebol pre mňa top fim, ale zaujal tým, že za hodinku a pol sa stal v podstate dokumentom o tom, ako to v Amerike a asi nie len v nej vyzerá, keď príde k politickým kampaniam. Ako by bol návodom k tomu, ako meniť pozornosť davu a ten príde ako poslušné stádo zvoliť to, čo vy žiadate. Topom filmu bol výkon De Nira, čo je ale jeho klasika. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (17)

  • Telefonní číslo 800 555-0199 je používáno ve filmu poměrně často (například stejné číslo měl Lester Burnham do své kanceláře v Americké kráse). Je to jediné oficiálně povolené číslo s předčíslím 800 provozovatelem telefonní sítě pro použití v médiích. (don corleone)
  • Film se nazývá podle anglického idiomu "the tail wagging the dog". Tím se rozumí záměrně odvádět pozornost od něčeho, co by jinak mělo větší význam k něčemu jinému, co má menší význam. (Zdroj: usingenglish.com) (dinamit_1)
  • Soundtrack k filmu zložil a nahral britský gitarista, spevák a skladateľ Mark Knopfler. (bakrabata)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama