Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (491)

classic 

všechny recenze uživatele

Levinson po mega úspešnom Rain Manovi povoláva opäť Dustina Hoffmana,ktorý žiari v role producenta,ktorý ide tzv.aj cez mŕtvoly,aby zinscenoval hollywoodskym štýlom veľkolepý podvod,aby ohlúpli všetci,ktorí to budú pozerať,t.j masmédia sú stvorené na vymývanie mozgov množstva ľudí,ktorí sedia a pozerajú... Alebo ja v tomto vidím odkazy na udalosti,ktoré tvorcovia s nadhľadom vsúvajú cez scenáristické indície sem prostredníctvom hlavnej postavy producenta Stanleyho,ktorý by chcel uznanie pre seba... Vedľa Dustina mu sekunduje Bobby De Niro,ktorý to vymyslel a povoláva človeka,ktorý v tom vidí kariérny postup vyššie,ale na konci som totálne stíchol,lebo nerozumiem tomu ako mohli toto takto predpovedať? Politicko hollywoodsky film,kde sa dá nakuknúť na obidve strany,kde sa spoja dvaja manipulátori,ktorých plán sa zdá byť úplne v poriadku pre nich,odvrátená strana mince práve nabáda ako sa to robí a niekedy v budúcnosti to môže všetko vyplávať na povrch... Ja som si užíval politickú satiru,ktorá patrí pre publikum,pre ktoré to neznamená len vidieť,ale najmä zamyslieť sa,čo tvorcovia ukazujú alebo ešte niečo oveľa viac... ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Ne zcela doceňovaná filmová lahůdka o tom,jak to chodí v politice a v médiích (nejenom) ve Spojených Státech...Dokonale vychytaný scénář se skvělou pointou, sarkastické hlášky, přesný casting a bezchybné herecké výkony.Těžko hodnotit,jestli je lepší De Niro či Hoffman,protože excelují oba. Z řady výrazných menších rolí stojí za zmínku Anne Heche v roli pracovnice politického sekretariátu a H.Macy coby agent tané služby ("Vím jenom dvě věci-ovesná kaše chutná hrozně a nejsme ve válce!"). Film s inteligentními dialogy určený přemýšlivým divákům. Celkový dojem 95%. ()

Reklama

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Rafinovaná satira, která s časem zraje jak víno a neztrácí na aktuálnosti. Film vyšel o více než dekádu dřív, než náš svět začalo ovlivňovat působení sociálních sítí, které toto téma vyšponovaly na úplně jinou úroveň. Z tohoto pohledu se dá Wag the Dog považovat za jakýsi prekurzor enormního nárůstu ovlivňování běžné populace pomocí fake news. Film ve velkém stylu servíruje plejádu bizarních momentů, které vás dozajista pobaví, ale zároveň i zamrazí, když si uvědomíte, že to vše – ať už je to jakkoliv přitažené za vlasy – je založené na realitě. Výborných a chytrých satirických filmů zas tolik není – Wag the Dog mezi ně ale rozhodně patří. ()

Thomick 

všechny recenze uživatele

Levinson předpověděl Lewinskou. A ještě stokrát mrazivější (i o pár let nadčasovější) je přitom paralela s příběhem "hrdinky" z Iráku Jessiky Lynch; zde pozoruhodně ani jednou nevzpomenutý. --- S přihlédnutim k takovýmu kontextu by pak člověk Wag the Dog snad i dočista prominul ten ošklivě ušouranej závěr, kterej sem tam vytrh akorát nějakej ten povedenej štěk Woodyho. Ale to zas ne, na plnej počet to prostě neni. Nicméně dokud se nenasedlo na letadlo ... to byla, jářku, jedna velká puntičkářská jízda, na kterou jsem jen napoprvý bůhvíproč nepřistoupil. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Těžko říci, kolikrát jsem tento film viděl a pořád se k němu s nadšením vracím. Perfektní námět, scénář a herecké výkony Hoffmana na De Nira dělají z toho filmu dokonalou filmovou konverzační lahůdku. "...co může být lepšího než živý hrdina?... přece mrtvý hrdina...". Ovšem ten závěr, to zamrazí. Jednoznačně plný počet hvězdiček. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (17)

  • Film se nazývá podle anglického idiomu "the tail wagging the dog". Tím se rozumí záměrně odvádět pozornost od něčeho, co by jinak mělo větší význam k něčemu jinému, co má menší význam. (Zdroj: usingenglish.com) (dinamit_1)
  • Krátce po uvedení filmu, kdy se provalila aféra Billa Clintona s Monikou Lewinskou, se USA zapojily do tří vojenských operací. Operace Desert Fox – několikadenní bombardovací kampaň v Iráku, která se odehrávala během toho, co se Clinton zpovídal z obžaloby ve Sněmovně reprezentantů. Operace Infinite Reach – dvojí raketový útok proti objektům v Súdánu a Afghánistánu, které byly podezřívány za teroristické základny. Útok následoval pouhé tři dny poté, co Clinton přiznal, že měl s Lewinskou nemístný vztah. Operace Allied Force – první fáze Války v Kosovu, 78 dní dlouhé bombardování vedené vojsky NATO proti Svazové republice Jugoslávie. Operace začala jen několik málo týdnů poté, co byl Clinton zproštěn obžaloby. (Zdroj: wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Okrem Kalifornie, kde prebiehala väčšina filmovania, navštívili filmári aj mesto Nashville v americkom štáte Tennessee. (MikaelSVK)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama