Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

fannah 

všechny recenze uživatele

"This is nothing, this is nothing...Have you ever making movie in Italy?" Podobně jako Banditi, zařadili kritici a diváci film Vrtěti psem mezi běžné americké komedie, které se hodí na nedělní odpolední zábavu. Pro mě je to nejpůsobivější a nejskandálnější popis fungování masmédií, jaký se kdy kdo odvážil pustit na světlo. Dvojice Hoffman - De Niro musí sedět každému, a pointa filmu, obalená desítkami hlášek, vtipů, úžasných dialogů a režijních i scénaristických nápadů, je víc než ohromně promyšlená a poté i zpracovaná. Tenhle film člověk MUSÍ VIDĚT a hlavně ho MUSÍ VIDĚT v angličtině s titulky, protože hlášky dostanou další rozměr, a nejlepší na Barry Levinsonových filmech je, že člověk může buď koukat na film, nebo na ten stejný film koukat a řezat se smíchy od začátku do konce, protože u tohoto filmu je vskutku čemu. Dávám jasných 100% a zařazuji do své desítky, protože Vrtěti psem je jedinečné dílko :-) "What did I say? An Old Shoe.. Old Shoe? Just an instinct..." ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Od Dr. Divnolásky nebyla komedie takhle závažná. Veselohra o zhoubné síle moci a médií ale nakonec vyznívá pozitivně, protože to NĚKDO NATOČIL. Kdyby se mi takovýhle příběh vyrojil v hlavě, asi by mě to vyděsilo, ale vzhledem k tomu, že to vymyslel někdo jiný, můžu být relativně klidný. Existují totiž lidé, kteří si zápory médií uvědomují a kteří se nebojí filmy podobné Vrtěti psem napsat, zrežírovat nebo v nich hrát. Zatím jim to nikdo nezakázal... ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Vrtieť psom je jeden z filmov, ktoré mi stačilo vidieť iba raz. To je veľký kompliment, pretože si ho dodnes ešte veľmi dobre pamätám a zabávam sa na jeho vydarenom satirickom humore, ktorý občas poriadne zhorkne. Vrtieť psom je film, ktorý je založený na geniálnom scenári a úlohou režiséra a hercov bolo ho iba nepokaziť. Takéto striafanie sa do vlastných radov mi je maximálne sympatické. ()

MMR 

všechny recenze uživatele

No tato "komedie" ve mně budí smíšené pocity. Přesto, že je to celé prošpikované lhaním a výmysly, tak mě to moc nesedlo, a to nejspíše z důvodu, že se tam až příliš mluvilo, což já osobně nemám rád. To už si radši vyčistím zuby :-D Ale i přes to, že je to založené spíše na dialozích, nakonec ohodnotím průměrem. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Já jsem tenhle film nikdy vidět nechtěl, protože mě vždy příšerně iritoval jeho název. Dostal jsem ale na něj nedávno doporučení od někoho, na koho hodně dám a na koho tento film ve své době zapůsobil jako zjevení. Žel, já rozumím tomu, jak výrazně novátorsky musel tento film na tehdejší diváky zapůsobit, ale v mém případě se obávám, že bariéra 17 let od jeho premiéry je zde už příliš velkou překážkou, aby na mě tento film mohl zapůsobit byť i jen podobnou měrou. Při sledování jsem si v první řadě říkal: ježíšmarjá, takovýho povyku kvůli ututlání jednoho šukání. Kdyby v zemi, která zásobuje celý svět pornem a drogama, nepanovala současně pokrytecká morálka jak v 19. století, celý ten humbuk nebyl nutný. A upřímně řečeno: nikdo z nás stejně nemá dostatek relevantních informací, aby mohl posoudit, nakolik je něco takového reálné, a nakolik je to jen bujná fantazie nějakého pisálka. Kdo jede na vlnách módního antiamerikanismu a konspiračních teorií, tomu podobné filmy poslouží jako voda na jeho mlýn. Pro ty ostatní to bude nejspíš jen slušný film s výborným obsazením a nápaditým scénářem, kterému však ke konci už pomalu dochází dech - osobně jsem se ke konci začínal nudit a ztrácet v jednotlivých postavách, a v momentě, kdy s nima spadlo to letadlo, a nikomu se nic nestalo (!), jsem už věděl, že tomuto filmu nemůžu dát víc než 3 hvězdy. Rádoby cynický závěr, který však v mých očích vyzněl spíše do směšné frašky, výsledný dojem nakonec stejně nevytáhl - v době premiéry to mohla být pecka (i když mě by to nejspíš stejně nebavilo, protože bych to v té době kvůli nízkému věku nejspíš nepochopil), ale dnes je to film, na kterém je už hodně znát duch doby vzniku, a všechny ty předpotopní mobilní telefony a laptopy, které se zde objeví, jen podtrhují moji domněnku, že tento film je v první řadě takovou dobovou sondou z časů, kdy na televizi koukal každý a tištěné noviny měly moc, o které si dnes můžou nechat zdát, protože nástup internetu měl teprve přijít. Z tohoto pohledu působí film VRTĚTI PSEM starší, než ve skutečnosti je, a osobně za mnohem zdařilejší zpracování podobného námětu považuji snímek Game Change z r. 2012 s fenomenální Julianne Moore. Za mě slabší tři hvězdy. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (17)

  • Soundtrack k filmu zložil a nahral britský gitarista, spevák a skladateľ Mark Knopfler. (bakrabata)
  • Postava jménem Winifred Ames byla původně psaná jako mužská role. (don corleone)
  • Telefonní číslo 800 555-0199 je používáno ve filmu poměrně často (například stejné číslo měl Lester Burnham do své kanceláře v Americké kráse). Je to jediné oficiálně povolené číslo s předčíslím 800 provozovatelem telefonní sítě pro použití v médiích. (don corleone)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno