Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

ripo 

všechny recenze uživatele

Ak je pes múdrejší od svojho chvosta - je všetko v poriadku. Ak však chvost je múdrejší od svojho majiteľa, začína s ním "točiť". O tom, aká dokáže byť sila médií o zákulisných ťahoch a intrigách v predvolebnej kampani na prezidentské voľby v USA, o tom ako ututlať prezidentský prieser a ako oblafnúť pospolitý ľud, tak o tomto všetkom je tento film . ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Kráčej světem s očima otevřenýma. Kriticky vše hodnoť, ověřuj, uvažuj. Jak se dá zblbnout celý národ, o tom vám poví tenhle film. Ale vina za to, že jsou z nás poslušné ovce, je výhradně na nás. BTW film krásně ukazuje, kam až dospělo mainstreamové zpravodajství. Veškerá investigativnost, pídění se za informacemi a jejich ověřování už neexistují. I sdělovací prostředky jsou v lepším případě ukolébány pocitem, že v demokracii k nám přijde pravdivá informace tak nějak sama od sebe, v horším serou na ověřování, protože důležité je přinést zprávu první nebo rovnou samy manipulují (viz pěkná glosa v canakjově komentáři). "Můj táta mi říkal, a já se toho držím, neměň koně v prostřed proudu." "Co nám kdy Albánci udělali? - A co kdy udělali pro nás? Znáte nějakýho Albánce? Kdo by věřil Albáncům." ()

Reklama

HAL 

všechny recenze uživatele

Roztomile přepálený obraz dnešní mediální reality. Tematicky dokonalé, jen je až příliš evidentní že ten film autor bral jako "bokovku" a tudíž mu jednak chybí hlubší propracování problematiky s inteligentnější satirou a na druhou stranu občas přebývají některé čistě komediální scény... a obecně prostě nejde o tak velký a chytrý nářez jakým by film mohl být. 8/10 ()

BoPo 

všechny recenze uživatele

Pes je chytrejší ako ocas. Dobrý plán dnes, je lepší, ako dokonalý zajtra. Toť základné myšlienky vrtenia. Trefné vyobrazenie cesty "overenej" informácie od oficiálneho zdroja k obyvateľstvu. Dustin Hoffman vytvoril filmového producenta pretekajúceho americkým optimizmom a nemajúceho v slovníku slová problém, nemôcť, nedokázať. Ako jeden z mnohých príkladov jeho nezlomného hollywoodského entuziasmu uvediem dotočenie filmu Čtyři jezdci apokalypsy za situácie, keď traja jazdci zomreli dva týždne pred koncom natáčania. "Co zas máte? Tohle nic není, o čem to mluvíte? To nic, jen se to trochu zvrtlo," sú jeho reakcie na prúsery veľkých až kolosálnych rozmerov. De Niro a Anne Heche dotvorili ústredné trio, ktoré dotlačilo túto manipulačnú mašinériu až k...no hlavne ju dotlačili k 4*. ()

Thomick 

všechny recenze uživatele

Levinson předpověděl Lewinskou. A ještě stokrát mrazivější (i o pár let nadčasovější) je přitom paralela s příběhem "hrdinky" z Iráku Jessiky Lynch; zde pozoruhodně ani jednou nevzpomenutý. --- S přihlédnutim k takovýmu kontextu by pak člověk Wag the Dog snad i dočista prominul ten ošklivě ušouranej závěr, kterej sem tam vytrh akorát nějakej ten povedenej štěk Woodyho. Ale to zas ne, na plnej počet to prostě neni. Nicméně dokud se nenasedlo na letadlo ... to byla, jářku, jedna velká puntičkářská jízda, na kterou jsem jen napoprvý bůhvíproč nepřistoupil. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (17)

  • Slogan s koněm použitý ve filmu "Why change horses midstream?" byl originálním sloganem kampaně Abrahama Lincolna během občanské války. (dinamit_1)
  • Film se nazývá podle anglického idiomu "the tail wagging the dog". Tím se rozumí záměrně odvádět pozornost od něčeho, co by jinak mělo větší význam k něčemu jinému, co má menší význam. (Zdroj: usingenglish.com) (dinamit_1)
  • Původním autorem De Nirovy věty: "Lepší dobrý plán dnes, než perfektní plán zítra," je americký generál George Patton. (StarsFan)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama