Ztraceni ve vesmíru

• USA Lost in Space
USA, (2018–2021), 23 h 18 min (Minutáž: 39–66 min)

Mina Sundwall, Molly Parker, Toby Stephens, Parker Posey, Maxwell Jenkins, Taylor Russell, Ignacio Serricchio, Amelia Burstyn, Raza Jaffrey, Ajay Friese (více)

Po nouzovém přistání na neznámé planetě se rodina Robinsonových navzdory všemu pouští do boje o přežití a šanci na útěk. Kolem ale číhá plno nebezpečí. (Netflix)

tron

„Sú to Robinsonovci. Je to rodina. Občas si lezú na nervy a každý z nich je iný. Ale keď dôjde na lámanie chleba, držia pokope.“ Prvá séria super. Skvelé postavy, nesmierne sympatickí (a typovo dokonale vybratí) herci so vzájomnou charizmatickou a vtipnou interakciou, výborná vizuálna stránka (výtvarne bohato stvárnené lode, kostýmy, planéty atď.) a rýchle, svižné, dynamické tempo. Jasné, náhod a nehôd, do ktorých sa Robinsonovci neustále dostávajú, bije do očí. Ale inak veľmi príjemné prekvapenie. Bohužiaľ, druhá séria (logicky) prišla o moment prekvapenia a, to hlavne, po stránke scenárov sa vybrala iným smerom, než aký by ma nejako extra zaujímal (zmenený robot, nekonečné zrady, mimozemská hrozba a Robinsonovci sa stali len členom obrovskej výpravy, čo je zle, lebo táto vydarená rodina najvýdatnejšie funguje osamote). Žiaľ, tretia séria dokázala, že potenciál seriálu bol naplnený, ak nie preplnený. Robinsonovci sa definitívne stali súčasťou veľkej skupiny vesmírnych moreplavcov, pričom niektoré kusy (rodičia) tu boli v podstate až zbytočné. Hrozné boli i scenáre, ktoré to tak (všetko) komplikovali, že už som fakt nemal chuť báť sa o život jednotlivých postáv, najmä keď mi bolo jasné, že v rodinnom seriáli sa „asi“ nestane, že by zomrelo dieťa alebo láskavý rodič. Takže resumé: prvá séria 4*, druhá hmmm a tretia ďakujeme, ale odíďte. Určite by som Robinsonovcov nechcel mať vo svojej blízkosti. Ráno vstanú a cestou zo spálne do kuchyne ich napadne svorka mimozemských robotov, popritom vytopia celý vesmírny koráb, potom do nich udrie blesk, Judy dostane infarkt, ale otec ju zachráni a následne koráb zožerie gigantický červ, ale našťastie uňho robot vyvolá prudké dávanie, ale po vyvracaní z jeho telesných štiav koráb pre zmenu má poškodený motor, našťastie... OK, toto nemá zmysel. Končím. ()

Radyo

Milé a potěšující, prostě sci-fi v duchu těch nejlepších tradic a literárních sci-fi děl z první poloviny 20. století. Jasně, spousta bizarních nelogičností může někomu pokazit dojem, ale osobně mám raději tyhle sci-fi, co si nehrají na žádná vyšší poselství. (Tím nezpochybňuji, že třeba 2001: Vesmírná odyssea je jiná liga). Líbily se mi i vesměs neokoukané tváře (Molly Parker, Parker Posey, Mina Sundwall... sakra, píšu tady samé ženské, no dobře, tak tedy ještě Robot :-) ). Prostě rodinná zábava s úžasnými exteriéry, ať už šlo o jakoukoliv planetu. ()

Ceberus

Dobře strukturovaný a svižný seriál. Exteriéry a interiéry umějí šikovně zamaskovat šetření v rozpočtu, aby pak byly peníze na slušné vizuální efekty. Dobře se tu pracuje s postavami. Posádka původního seriálu ze 60. let je na dnešní standardy příliš bílá a mužská, takže z jedné dcery je černoška a z Dr. Smithe je žena, ale zejména doktorka Smithová je díky svému zasazení do role "padoucha" možná nakonec tou nejzajímavější postavou. Stejně jako v Hrách o trůny i tady děti vyrostou se seriálem, ale scénáristi na to mysleli a mezi jednotlivými sériemi si vymysleli příslušné časové skoky, aby nebylo divné, o kolik jsou děti najednou větší. 🙂 Každopádně z Maxwella Jenkinse (malý Will) může být v budoucnu velmi dobrý herec - pláč je v hereckých kruzích celkem náročná disciplína, kterou Max zjevně zvládá už v dětských letech. ()

fr0sty

Zasazení je zajímavé, na zpracování se taky nešetřilo, bohužel postavy se někdy chovají velice zvláštně a hloupě. Navíc se spousta důležitých věcí odehrává mimo kameru (na konci jednoho dílu rodina Robinsonů pořád sama, nepotkali nikoho, potom se jim podaří zachytit radiový signál a na začátku dalšího dílu snad 20 lidí kolem jejich ztroskotané lodi táboří a budují .. něco), takže jsem někdy v druhé půlce první serie přestal sledovat. ()

SonGokussj

Pokud bych měl novodobý Lost in Space charakterizovat jednou větou, bylo by to cca: Aneb když se musí KONSTANTNĚ něco sr*t... Míra "náhod", který rodinný trip provází, je prostě neskutečná. ***Lehké SPOILERY*** Potopím se pod vodu? Voda zamrzne. Jdu do lesa? Nebezpečná věc mě ohrožuje. Skryju se před nebezpečnou věcí na strom? Začne hořet les. Projedu se autem po lese? Začne vybuchovat země. Uteču před vybuchující zemí? Spolkne mě bažina. Musíme přejet během 1.5 minuty gejzírové minové pole? Jednomu autu vypadne drát a klesne mu rychlost. Drát opraven? Gejzír auto skoro zničí. Zachráním člověka před zničeným autem? Vyteče palivo. Vezu člověka do nemocnice? Zemře. ***Konec SPOILERŮ*** Po vizuální stránce jsou to grafické orgie. Herecké obsazení? Výtečné. Pan Robinson je chlap s velkým CH a i jeho žena dělá neskutečné věci. Ale kde to všechno spadá, je tak nějak nudný příběh a naprosto, NAPROSTO nesympatická antagonistka, která měla být popravena už ve 2. díle a přitom prostě škodí a škodí. A co víc, ona škodí i sobě! Ona prostě dělá všechno jen proto, aby škodila... Je to škodilka.... Nejspíše se dočkáme 2. sezóny, protože to skončí vcelku otevřeně. Doporučil bych ke shlédnutí? Meh, ani moc ne. Ani útlým fanouškůmb sci-fi, protože je to spíše rodinné drama ve sci-fi prostředí... Bohužel, Robinsonovi. Nezachránil vás ani ten mega nezajímavý kus plechu se třpytivými očkami. MayDay in universe - 40 % ... || SEASON 2 || Potěšilo mě, že tam převážnou část série nebyl roubát. Protože jak se tam vyskytl, vše se najednou motalo kolem něho a věci, co "lidsky" Robinsoni vyřešili po svém, by se najednou bez roubáta nepovedly... Konec byl pak úplně komický. Tolik bulls*itu jsem na jednom místě dlouho neviděl. Jak všichni přežili, to je mi záhadou. A **SPOILER** postava, co se chová 1.9 sezóny jak naprostá psychicky šílená ženská, se najednou obětuje? Jen tak? Když episodu předtím se všem vymr**vala? Acho jo. **SPOILER END**. Jak by řekl jeden youtuber, Go Away Film. S2 závěr: I přes to všechno se mi série 2 líbila více. Hlavně proto, že tam většinu z ní nebyl roubát. Dozvěděli jsme se něco k postavám, bylo tam plno pěkných scén, graficky opět extáze, pan Robinson spíš jako pan Terminátor, nervyrvoucí události (které, jak v sezóně 1, nastávaly až příliš často a zrovna v těch nejméně vhodných okamžicích...). Celkově však lepší. Roubááát 60 % ()

• Alfa Centauri je trojhvězda a svou vzdáleností 4,37 světelného roku také nejbližší hvězdný systém od sluneční soustavy. Na obydlené planetě ze třetí série si můžeme všimnout domů z části postavených 3D tiskárnou. (DJMaroko)