Reklama

Reklama

Ať žijí duchové!

  • Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Hrají:

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř

Recenze (558)

easaque 

všechny recenze uživatele

nostalgické 4* tuhle klasiku nedokážu momentálně hodnotit a komentovat jinak než nostalgicky, protože jsem jí v dětství viděl tolikrát a vždycky mě bavila. Dospělácký zážitek zatím nemám, i když bych si ho někdy rád zopakoval, už i kvůli tomu, jak někteří diváci popisují, jak moc byl poplatný době. Rozhodně to byla však pořádná filmová reklama na Pribináčka a Frankovku ... jen ten dětský desert byl hodně nedostatkové zboží na rozdíl od všudypřítomného léčivého masážního roztoku. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Fujtajbl ve spolek! Dnes mně ti pionýři lezou krkem, ale nostalgie je prostě mrcha. Báječná komedie, kde vtipné proslovy zaznívají jen tak mimochodem: hajný chtěl zpívat v opeře, rodiče byli proti, a tak huláká na lesy!, stlejda dělá melouny ( mně dlouho strašilo v mobilu) a ani jako pionýři mě nevytáhnete, pážata ( jenže vytáhli). Černá kronika - Věra Tichánková - líčila hrůzy nezletilých s takovou grácií, že nelze zapomenout. Bohužel, dnes film připomene i předčasnou smrt krásné Dany Vávrové. Leontýnko, podej tatínkovi kámen! Javor, jasan... ()

Reklama

LoLaa 

všechny recenze uživatele

Pro mě asi vůbec nejhezčí česká pohádka. Dívala jsem se na ní často v dětství, ale i teď si na ní udělám čas kdykoliv, když ji dávají v televizi nebo když se na ní moje mladší sestra dívá na DVD. Je doplněna skvělými dětskými písničkami a úctyhodnými výkony hlavně dětských herců. Velkou škodou je, že velká část herců (Vlastimil Brodský, Tomáš Holý, Jiří Sovák, Dana Vávrová...) je již po smrti, mohli jsme se dočkat dalších skvělých filmů a pohádek s nimi. ()

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

V obci Hulín odbrzdili nezletilí bagr! Pohádková klasika! Žampiony, Pribináček a Francův nápoj! To byly časy.. to se mohlo jezdit i pod vlivem, jak je nám vyjeveno v tomto filmu, když vedoucí samoobsluhy Jouza před jízdou požil! Vrcholem tehdejší techniky pak byla renovace Brtníku trpaslíky (což mě přivádí k celkem spoileroidnímu oficiálnímu textu distributora). I přes svůj věk je to pořád nehynoucí klasika a to i díky legendární písničce Ať žijí duchové, já mám ale radši ponuré Duňky Žálky! Mno a pro modernější posluchače už dneska kolují i d'n'b remixy... https://youtu.be/2QBOp2m0a7M ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Film Ať žijí duchové dostává v dnešní době zcela brutální rozměr. Duch doby, kdy film vznikl, povstal a zvítězil v komunálních volbách roku 2012. Soudruh ředitel z normalizační pohádky znovu zasedne za úřednický stůl a znovu prosadí vůli lidu. Ať žijí duchové na jednu stranu brojí slovem proti tehdejší vládní garnituře („Rytíři už neexistujou, že jo, soudruhu řediteli?“), činem (vedoucí prodejny, soudruh Antonín Jouza, je postava záporná a veskrze zlá). Na druhou stranu film bojuje za soužití dětí a dospělých, soudružské vedení a pochopení jiných, ideově zapomenutých, hodnot, přetavených v jasnou socialistickou morálku (Leontýnka se vzdává feudálního původu, odmítá nesmrtelnost a chce dožít jako řadový občan a zapojit se do výrobního procesu). Zajímavé je ovšem pojetí vedoucího Jouzy, který ví, že nikdy nebude profitovat z vedení prodejny a přijde s koncepčně celkem zajímavým návrhem, jak naložit s prostory chátrajícího hradu Brtník, o který KSČ zjevně přestala mít zájem. Domnívám se, že hrad byl v padesátých letech zdevastován, když se z něj stala kasárna. Jouza je od počátku ukázán jako naprostý pitomec (počty mu nešly a v mateřském jazyce zaostával). Dokonce je trestán za to, že přemýšlí tržně, když chce dětem objednat 200 pribiňáků jen proto, že si to přejí. Jeho podnikavý duch opravdu nemá šanci, i když je mottem filmu heslo: Ať žijí duchové. Navzdory všem snahám (zastrašování zfanatizovaných dětí, znárodnění vozidla Hradní střela k přepravě hnoje) je jeho plán, který obci mohl přinést nějakou tu kačku navíc, zcela převálcován agilními pionýry, kterým v těžké hodině pomůže hajný Kochánek tím, že jim osobně doveze několik kmenů stromů. A protože děti, byť pionýři, nedokážou kuláče samy otesat, bývalý feudál, rytíř Brtník, jim dohodí několik submisivních trpaslíků. Strana a vláda se však těmto archaickým dříčům odmění tak, že je nechá zesádrovatět. Jaké byly původní plány s hradem Brtník už nikdo neví, ale tím, že za ně trpaslíci opravili střechu, celá akce končí a pionýři jdou zase o dům dál přeměnit zase něco jiného k obrazu svému. Filmu dominují písničky, které častým opakováním zlidověly. Přitom je to taková moralizující agitka, že to snad ani není možné. „Sekerečku vezmi a zatni. Copak to jde? Les je státní, zadarmo se nezíská. Z toho koukaj želízka!“ Přesto všechno, občas na diváka pomrkává inteligentní humor. Například, když pionýr zvaný Zrzek špicluje jednání Dlouhého Jendy s nomenklaturou Města o budoucnosti ruiny Brtníku a řekne: „Zatím to vypadá na houby,“ když zjistí, že jejich naivní plán ustupuje komerčnímu záměru s žampiony.. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (51)

  • Rytíř Brtník z Brtníku (Jiří Sovák) údajně ve filmu nepil místo Francovky vodu, ale vodku. (Cucina_Rc)
  • Hájovna Baba, kde je "hajný lesa pán", se nachází jihozápadně od Prahy v Malém Chlumci. Ohnutý dub, na který lezou Leontýnka (Dana Vávrová) s Dlouhým Jankem (Jiří Procházka) v závěru filmu, rostl v Průhonicích. Bohužel se vyvrátil a dnes ho tam už nenajdeme. V Průhonicích se dále natáčely i úvodní scény u krmelce. Všechny záběry, na nichž jsou vidět interiéry Brtníku, se natáčely v barrandovských ateliérech, a to včetně známé scény s podepisováním v hladomorně. Dále se natáčelo i v Jinonicích, kde vznikla scéna u brány s výhledem na hrad. (hippyman)
  • Při mnohých úpravách scénáře z něj vypadlo mimo jiné i mnoho politicky a satiricky zabarvených scén. Například písnička s textem: „Shodíš-li pár jablíček, přidržím ti žebříček, abys mohl stoupat ještě výš. V tom to všechno spočívá, ruka ruku omývá. Věřte, že to prospívá, mít známosti a vliv. Vlivem vlivných známostí, koupíš maso bez kostí, vlivem vlivných známostí jsi vlivnější než dřív.“ (NIRO)

Související novinky

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (více)

Reklama

Reklama