Reklama

Reklama

Ať žijí duchové!

  • Slovensko Nech žijú duchovia! (více)
Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komedie / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Kamera:

Jan Němeček

Hrají:

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Kluci z městečka pod zříceninou hradu Brtník se rozhodnou vyzkoušet svou odvahu a vydají se o půlnoci do hladomorny. Nevysvětlitelné události, které přitom zažijí, dávají tušit, že objekt není tak opuštěný, jak by se na první pohled zdálo. Druhý den se děti účastní na městském výboru jednání o budoucnosti hradu. Přestože mají na své straně předsedu i ředitele školy Vávru, skončí jednání remízou. Proti se totiž postaví ziskuchtivý vedoucí samoobsluhy Jouza, který chce v hradním sklepení pěstovat žampióny. Podpoří ho i jeho švagrová, zvaná Černá kronika. Jedné noci však děti na svou stranu získají nečekané spojence. Při další ze svých nočních návštěv hradu se seznámí s dvojicí sympatických strašidel, půvabnou dívenkou Leontýnkou a jejím otcem, rytířem Brtníkem z Brtníku. Společně se postaví Jouzovým intrikám a s pomocí nadšených rukou i kouzel hrad opraví. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Z natáčení  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř

Recenze (558)

kingik 

všechny recenze uživatele

Ve zřícenině hradu straší. Fakt jsem se strachem podělal. Reklama na "Pribináček" propašovaná do filmu. Scenáristé kombinují ve filmu co se dá, je vidět, že každý přispěl s něčím jiným. Hajný je lesa pán. Dunky, žalky a co já? Nevypíchaná. Množství scén, které do rázu filmu nezapadají, a přesto pobaví, jako třeba ta s barákem stojícím v ostré zatáčce, do kterého všichni bourají. Chybí pevnější dramaturgický ráz. Chytlavé písničky Jaroslava Uhlíře, naivita, i když úmyslná a kvalitní režie Oldřicha Lipského. Najednou se není proč strašidel z hradu bát. Cítím v tom skryté narážky na bývalý režim. 60% ()

Aidan 

všechny recenze uživatele

Příběh slabý, ale kvůli Svěrákovým písničkám a dialogům to za to stojí. Taky zahraný je ten film pěkně. A při chřipce pomáhá. (Po další úvaze musím přiznat, že důvody, proč se mi tento film navzdory svému pionýrskému námětu líbí, jsou ještě méně racionální a ještě subjektivnější: mám prostě rád smutnou Leontýnku a její dumky žalky.) ()

Reklama

corpsy 

všechny recenze uživatele

Rozprávka, ktorá prakticky obkresľuje vtedajšiu dobu. Všetko malo život, zábavu a potešenie. Veci, ktoré sa mnohými ďalšími rokmi pomaly vytrácali ( a to nielen v našej krajine ). Nejde o nič prevratné, snáď len Svěrákové hlášky a triky trčia nad priemer, ale človek sa pri sledovaní má tendenciu zamyslieť, či práve takýto prístup k ( hlavne mládežníckemu ) životu, by nebol záchranou pre našu planétu. ()

Trevor 

všechny recenze uživatele

Možno keby existovala čsfd v mojom detstve dal by som tomu viac, ale...s odstupom času keď som na devedečko ako prílohu k niektorým z novín pred pár rokmi narazil a pustil to synovcovi, ani jehouž príbeh príliš neočaroval. Milé, ale hodnotím to už ako dospelý človek a z rozprávok som už vyrástol, najmä tých hraných. ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Hajný je lesa pán, je mládeží i zvěří milován! Nádherné písničky hudebního velikána Jaroslava Uhlíře, které do filmu náramně pasují, pohádkový příběh pro celou rodinu, se spoustou výborných hereckých výkonů (nejen v dětských rolích) a samozřejmě jako vždy fenomenální Jiří Sovák, coby rytíř Brtník z Brtníku. Spolupráce nadčasových tvůrců Oldřicha Lipského se Zdeňkem Svěrákem opět na podtrženou jedničku. Srdcovka od dětství, již si rád pustím i dnes a na kterou nedám nikdy dopustit! ()

Galerie (18)

Zajímavosti (51)

  • Hájovna Baba, kde je "hajný lesa pán", se nachází jihozápadně od Prahy v Malém Chlumci. Ohnutý dub, na který lezou Leontýnka (Dana Vávrová) s Dlouhým Jankem (Jiří Procházka) v závěru filmu, rostl v Průhonicích. Bohužel se vyvrátil a dnes ho tam už nenajdeme. V Průhonicích se dále natáčely i úvodní scény u krmelce. Všechny záběry, na nichž jsou vidět interiéry Brtníku, se natáčely v barrandovských ateliérech, a to včetně známé scény s podepisováním v hladomorně. Dále se natáčelo i v Jinonicích, kde vznikla scéna u brány s výhledem na hrad. (hippyman)

Související novinky

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (více)

Reklama

Reklama