Reklama

Reklama

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

  • angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Učitel Georg Camel ze Springtownu marně usiluje nejen o pozornost žáků k veršům Shakespeara, ale také o pozornost šéfredaktora místního časopisu k básním, které píše. Rád by upoutal i redaktorku společenské rubriky Sabrinu. Vše se změní, když u dveří do bytu najde mrtvolu doktora Portera, otráveného lupiči kvůli šeku na milion dolarů. Nechápající učitel se nečekaně ocitá uprostřed bláznivého boje o peníze, který svádějí gangsterská banda ze San Boniga, v čele s Josém Antoniem a michiganská banda, kterou vede mladá Kate Draixová. Obě jsou přesvědčeny, že George má šek a snaží se ho získat. Obě za něj zaplatí kauci, když ho policejní komisař Brooks zatkne a obviní z vraždy. Muž je sice na svobodě, jeho trable však teprve začínají. V domě, ve kterém bydlí, se totiž ubytují členové obou gangů. Učitel si zatím užívá nečekanou popularitu vraha. Všichni ho znají, někteří se ho bojí, někteří si ho začali vážit a Sabrina, která ho dosud přehlížela, je jím okouzlena. Jenže praktiky padouchů jsou značně nevybíravé, a tak téměř kdykoli otevře dveře, vypadne z nich nějaká mrtvola. Do městečka se mezitím sjíždějí policejní posily a zabijáci. Ti se postarají o dostatek mrtvol, které mohou být připsány na vrub nic netušícího učitele. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (497)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Na začátku normalizačního období přichází mistr Lipský s komiksovým příběhem odněkud z Bonzanie ze Států. Už tento lehký paradox dává filmu jedinečnost, kterou nelze hledat nikde jinde. Pohled na "válku" gangů podle Lipského a Macourka, je s pomocí geniálního kreslíře Jana Saudka a s nutnou dávkou zamotanosti, dotažen do dokonalého konce. Nádech americké společnosti s bary, reklamami, neobvyklou školou, basketbalem, anglickými jmény a lehkými děvami. Přidáme do toho nezapomenutelné hlášky, pro tvůrce typickou nadsázku a dokonalou plejádu herců, kterým vévodí Iva Janžurová. Oldřich Lipský zobrazoval příběhy z cizích krajin, ovšem pěkně na český způsob, tohle je jeden z nich. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Další úžasně hravá a bláznivá parodie. Nádherně zurčí a klokotá, zkrátka si žije svým životem. Kdysi jsem četl knihu Mrtvým vstup zakázán a moc jsem se u toho nenasmál. Ale u této výborné parodie na kriminálku je smích neustále součástí dívání. V hlavní roli ušlápnutého učitele a redaktora píšícího básničky George Camela exceluje Lubomír Lipský. Sám pořádně neví o co jde, jen se kolem něj nacházejí mrtvoly a i přes prvotní podezření, že je to masový vrah, získává na popularitě. Postupně, díky mrtvolám a mlácení, kterému je vystaven, získává na sebevědomí a tím také ruku redaktorky Sabriny (ďiblík Jiřina Bohdalová, jak sama říkala: "připadala bych si jako jednička na desetidolarovce, ta za sebou také pořád tahá nulu). Úžasné jsou dvě gangsterské bandy, které jediné ví, o co se jedná (milionový šek). Bandu z Michega skvěle zastoupili:pánové Owens (nožař František Peterka), Bill (Zdeněk Kryzánek) a Tom (Jaroslav Moučka) a zvláště jejich šéf Kate (stále se převlíkající Iva Janžurová) a ta jejich výborná hudba. Druhou bandu ze San Boniga pro změnu úžasný Zubatý (Josef Kemr), jehož hlášky bez zubů jsou úchvatné. Další: samozřejmě do všeho strkající nos paní domácí Harringtonová (Marie Rosůlková), naivní policista Brooks (Jan Libíček), muž z ústředí Sheridan (František Filipovský, který byl nakonec díky svému úžasu nad situací u Camela navrhl zrušit policii) a restauratér "pochybného" baru Kochbva Kovarski (Karel Effa). Nádherně rozverná zábava. ()

Reklama

starbrejkr 

všechny recenze uživatele

Zase jeden návrat po letech k oblíbenému filmu z dětství. A jakápak překvapení, dostalo mě to ještě víc než tehdy. Člověk zjišťuje, že předtím některé scény nemohl chápat a baví se o to víc touto geniální parodií. Jedna již zlidovělá hláška střídá hlášku a herci excelují. Natočit toto v té době na západě, jedná se jistě o celosvětově kultovní film. ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

"Joo, holka, Beethoven, to není Strauss, ten má ňákou váhu." Na první pohled se v případě "Čtyři vraždy stačí, drahoušku" nabízí ihned srovnání se starší Kdo chce zabít Jessie?, co se vizuálního ztvárnění týká, avšak v tomto případě je sci-fi linie nahrazena kriminální zápletkou, která je nadmíru k pokukání. Co dveře, to mrtvola - a vrahem není překvapivě zahradník. Lipského krimikomedie nabízí naprosto luxusní herecké obsazení a nejednu humornou scénu či povedený scenáristický nápad. Myslím, že nikdo by nechtěl být zpočátku v kůži pana Camela, jenž se nedopatřením ocitá ve zdánlivě nekonečném kolotoči šílených událostí. Ať už šlo o mýdlo s ručníkem, zuby vs. tfuby či svižný sled záměn, omylů a převleků, "Čtyři vraždy stačí, drahoušku" jsou kvalitní filmovou zábavou i pro současné publikum. ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

Už jsem asi někde psal, že Oldřich Lipský je bez pochybností nejlepší československý režisér všech dob. Je to především tou nekonečnou studnicí invence, kterou do svých filmů dával, a tak mohly vzniknout takové bomby jako například "Čtyři vraždy stačí, drahoušku". Na dobu, ve které to vzniklo, to nemá chybu. 90% ()

Galerie (17)

Zajímavosti (19)

  • Ve scéně, kdy Gogo (Jiří Hlinomaz) s panem Camelem (Lubomír Lipský st.) zjišťují, zda v baru podávají hu-hu koktejl, je v jednom záběru na barovém pultu vidět popelník s nápisem „Dubonnet“. Dubonnet byla věhlasná předrevoluční pražská kavárna v Revoluční ulici a scéna se natáčela v noci právě tam. (TomKey)
  • Vo filme sa objavia časti z rôznych komiksov Káji Saudka: "Pepík Hipík", prerábky stránok z komiksu o Muriel, dokonca jemnejšia varianta z komiksu "Kdo by nezabil bestii". Nadšenie zo Saudkových kresieb bolo tak veľké, že počas premietania filmu niektorí z fanúšikov fotili jednotlivé kresby. Taký vzťah k tvorbe kresliara zdieľali aj premietači, ktorí vystrihovali jednotlivé okienka s kreslenými pasážami. Vo filme sa prvýkrát objavili fragmenty z druhého komiksu o Muriel, ktorý tiež nebol nikdy vydaný, "Muriel a oranžová smrť".
    (Raccoon.city)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno