Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

route60

Neuvěřitelně originální černohumorný film Oldřicha Lipského, Nolanovo Memento je skvělé ale Happy end je nejlepší. Ještě prstíček. 100% ()

principessa

Ačkoliv mi někdo kdysi prozradil, jakým způsobem je vyprávění vystavěno a připravil mě tak o ten sladký moment překvapení a tápání, jedná se o dílko natolik zvrácené, že mi bylo i tak předurčeno padnout si s ním ihned do oka. Ani jsem netušila, že se v té dřívější úžasné české kinematografii ještě skrývá taková perla. Film, který mojí romantickou duši přesvědčil o tom, že všechno může mít svůj happy end, jen je třeba to vzít za správný konec. 10/10 ()

psychohippo

Někdo v tom vidí velmi odvážný experiment, někdo kouzelný absurdní a černý humor. Ale zároveň je to silný příběh o závislosti našich postojů a hodnot na časové lince. Nezaškodí nikomu pustit si některé své životní epizody pozpátku a podobně jako v tomhle filmu zjistíte, že některá zdánlivá vítězství mohou z jiného času být viděny jako prohry a naopak, mnohé prohry se ukáží jako happyendy. A jak píše Radek99, zase jedna česká záležitost, která výrazně předběhla dobu a snad až do Mementa od Nolana si na to nikdo netroufl. ()

wocicko

Tohle je opravdový klenot čs. kinematografie. Nechápu, jak se o něm může tak málo vědět! Pokud jste ho neviděli, mám pro Vás jen jediné: okamžitě svou chybu napravte! ()

kubilov

Oldřich Lipský byl režisérský génius, což dokazuje i tento vynikající český crossover Mementa a Benjamina Buttona dávno předtím než oba podobně si s časově narativní problematikou pohrávající filmy. Milý hravý příběh s prvky grotesky a bizarní zápletkou skvělým způsobem rozvířil vody tuzemské kinematografie v 60. letech. Podivuhodný příběh Bedřicha Fridricha si navíc ještě pohrává a obrací entropii, což filmu dodává další líbivé kouzlo. Po právu legenda. ()

aDDix

Netusil jsem,ze neco takoveho existuje. Bez nakladnych triku efektni, vtipny a napadity film. Pobavilo tak, ze po odchodu z kina jsem na ulici premyslel, co je realita a co se deje naopak! ()

x_ander

Nechápu, jak mi tahle perla mohla celé roky unikat. Špičková a unikátní černá komedie, ze které by i Christopher Nolan byl nadšený. ()

Víteček

Velmi banální příběh, o který by si člověk ani neopřel kolo, byl svým zpracováním a narací přetvořen v něco výjimečného a extrémně zábavného. Spolu s Rodáky asi nejlepší Menšíkova role. ()

honzic

Opravdu výborně natočené se skvělým Menšíkem. Je to odvážný krok Lipského, ale tohle asi patří k jeho nejpovedenějším filmům. Hodnocení: 90 % ()

Gortyna

Velmi zajímavý experiment, kterému by slušela spíš délka patnácti, dvaceti minut. Ne vždy byly dialogy a děje lineárně obrácené. S koncem (začátkem) Menšíkova života (dospíváním atd.) si tvůrci jaksi nevěděli rady a odflákli to pohledem na dvě dětičky. Ale jsem rád, že se u toho pobavilo tolik lidí - a zejména asi Lipský s Macourkem. ()

old salt

Skvost. Kdy to konečně vyjde na DVD ? Viděl jsem to kdysi v TV a spadla mi čelist. Postavit celý film na tom, že je puštěn pozpátku ? Veliká odvaha... ale příběh stál za to a ve spojení s Menšíkovým komentářem je naprosto geniální ! ()

Gor'seye

"Ano." "Berete si zde pritomou..." "Ne." "Netlaci vas to?" Výborný nápad zo strany Oldricha Lipskeho a Milose Macourka a este lepsie prevedenie. Cely cas som vlastne vnimal 3 dejove linie: samotny film + ako Vladimir Mensik komentuje dej + ako ten pribeh vyzeral v skutocnosti (keby nebol natoceny pospiatky). Ku koncu uz mi bolo z toho mierne nevolno, ale stalo to za to - dokonaly film! ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám