Jurský svět: Nadvláda

• USA Jurassic World: Dominion (více)

Příběh filmu Jurský svět: Nadvláda se odehrává čtyři roky po zániku ostrova Isla Nubar, původního domova oživlých jurských tvorů. Ti se mezitím začali kontrolovaně i nekontrolovaně rozmnožovat a v důsledku toho jsme si museli zvyknout na jejich přítomnost v našem ekosystému, i na to, že už patrně nestojíme na vrcholu potravního řetězce. Existují lidé, kteří chtějí tuhle novou ohromnou sílu zneužít pro svůj prospěch, a na druhé straně lidé, již jim v tom chtějí zabránit a snaží se udržet svět v maximální možné rovnováze. K nim patří i Owen Grady (Chris Pratt) a jeho přítelkyně Claire (Bryce Dallas Howard), kteří nabyli patřičné zkušenosti v prvních dvou filmech. Doplňují je pak hvězdy Jurského parku, paleontologové Alan Grant (Sam Neill) a Ellie Sattlerová (Laura Dern) a teoretik s nadhledem Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Ti všichni se pustí do dechberoucího souboje s časem, lidskými i ještěřími nepřáteli, aby se v situaci, která je nikoliv za pět, ale za minutu dvanáct, pokusili o nemožné. (Cinemart)

cguio

Excelentní blockbuster v nejčistší popcornové podobě. Nejlepší díl série po slušně jedničce a velice průměrné dvojce. Pomrkavávání po předchozích dílech je decentní, chemie mezi hlavními postavami funguje na výbornou. Mladá generace zastává akční segment, který je sice hodně over the top, ale akce je natočená dynamicky, je přehledně sestříhaná, lehce balancuje na PG-13 hranici. Stará generace hraje vtipný element, but in a good way. Usazuje děj do kontextu a působí jako rýpavý divák, hledající ve všem logiku, dělá si legraci z některých absurdit předchozích dílů a částečně potlačuje nutný patos. Miliarda jasná 😃😃😃. P.S. T-Rex saves the day, again. ()

petrsponar

Tak je to zamnou,a já musím říct že po Zániku říše jsem spokojenější. Jasně kdovíjaká pecka to není, první polovina filmu byla taková nemastná neslané, CGI mnohdy vypadalo nedodělaně  a bylo to no takové nijaké ALE  druhá polovina filmu jednoznačně parádní, atmosféra jako když jsme viděl poprvé první Jurský park, dále původní trio z jurského parku které to táhlo, jasně CGI bitka dinosaurů byla úsměvná,ale kde jinde na velkém plátně uvidíte dinosaury když je tu teď samý Marvel.. takže jo krásných 6/10 ()

PTomA

A já už si jen říkám, kdy bude konec sequelů, ve kterých se objevují postavy ze starších dílů jednotlivých frančíz. Film natáhly do šílený stopáže, Malta je vrcholem celého filmu a protipólem je posledních 45 minut, naprosto zbytečný fan service bez kterého bych se obešel. Ale jinak fajné. ()

RobinPM100

Mile mě to překvapilo, po všech těch hejt recenzích. Film drží pozornost, je fakt plnej všemožnejch potvor, včetně novejch druhů a na konci nechybí ani obligátní bitka mega potvor, tyranosaura a gigantosaura. Defakto se to drží svého klišé stylu, nicméně je to rozhodně o mnoho lepší, než Jurský park 2 a 3. Dr.Grant se i na stará kolena věnuje svým vykopávkám a na závěr získá vykopávku největší, značně povadlou Lauru Dern (což jsem mu moc nezáviděl). Stejně tak pan "moucha" nezklamal, zahlásí pár píčovin, z nichž největší byla, že mu jeho pes furt ojížděl nohu. Režisér udělal opět největší chybu   hollywoodu posledních let, přepálenou stopáž, kurva vraťme se k filmům 80. let a jejich 90 minutám. Ke konci, na základně genom šlechtící firmy, šlo filmu useknout až 20 min a bylo  by to ještě lepší. 7.5/10, rozhodně to neni takovej průser, jako někteří tvrdí. Jo a akce je solidně natočená, na styl Bondů s Craigem. ()

Skrivan

Místo Jurský svět: Nadvláda se to mělo jmenovat Jurský svět: Náhoda. Asi takovou logiku tady totiž má scénář. Věci se dějí prostě proto, že se dějí. Hlavní záporák je zlý, protože je to zlý záporák. Hlavní postavy několikrát náhodou natrefí na toho, koho zrovna potřebují potkat. A tak dále a tak dále... Mysleli jste si, že po tom, co na konci minulého dílu utekli dinosauři do volné přírody, budeme řešit problém, jak se ekosystém a civilisté vypořádají s dinosaury? OMYL! Hlavní jsou tady totiž KOBYLKY. Ano, KOBYLKY! Proč, když můžeme řešit DINOSAURY?! Nefunguje tady doslova nic. Dobře, jedno se musí nechat, a to je působivá vizuální stránka. Ale když tomu chybí příběh, tak tím si mě autoři zkrátka nezískají. Dialogy jsou příšerné, postavy se chovají idiotsky (jak já se po dlouhé době těšil na Ellie Sattlerovou a jak jsem byl zklamán!). A to ani nemluvím o tom, že laser zřejmě smrdí (aneb speciálně vycvičení dinosauři zaútočí na toho, na koho se posvítí laserem, protože jdou po pachu), nebo o logice "evakuovat" dinosaury v rámci rezervace na jedno místo, kde se můžou všichni navzájem vesele pozabíjet. Jinak je tady spousta odkazů na první díl, ať už jde právě o návrat starých (doslova) postav, rekvizity, dinosauří druhy, nebo o hudební motivy, což by za jiných okolností mohlo působit dojemně a nostalgicky. Tady to ale s každým dalším takovýmhle pomrknutím vzbuzuje pořád jen větší a větší pocit trapnosti a člověku nezbývá než se ptát, jak je možné, že jsme se od prvního Jurského parku, který je i po těch letech tak strhující, mohli dostat až sem... ()

LordArthas

Průměrných recenzí je dost...lidi si stěžuji na nelogické věci a špatný střih, že to nenavazuje... Vůbec mi nepřišlo, právě naopak, krásně to jelo, navazovalo a dávalo smysl. Možná jsem čekal celkově jiné a zajimavejso pojetí, ale rozhodně super letní jízda 😍 ()

Luswani

Možná by to bylo i na tři hvězdy, ale vzhledem k tomu, že někdo vzal starou dobrou značku Jurského parku a vytvořil z ní takovýto paskvil, tak dávám jen hvězdy dvě. Jurský svět: Nadvláda je neuvěřitelná splácanina, kde nic nedává smysl, půlka věcí je nelogická a vše se řídí náhodami. Co mě ale dostalo úplně, že je to film o obřích, geneticky upravených kobylkách. Ne že by se tady neobjevili i dinosauři, ale i navzdory novým druhům už je tenhle dinosauří formát značně vyčpelý. De facto jsou všechny dinosauří filmy podle jednoho mustru, a to říkám jako milovník této série, ale zde to zkrátka mezi tím vším balastem strašně čnělo. Staré postavy tenhle film vůbec nezachránily. Naopak, vznikla tak situace, že těch hlavních postav je tam najednou příliš mnoho a člověk už k nim nemůže proniknout, protože každá má jen málo prostoru. K těm nelogičnostem: Postavy jsou ve vedru na Maltě. Nasednou do letadla a po chvilce jsou nad Dolomity, kde Claire vyskočí z letadla a dopadne do tropické džungle a další dvě postavy s letadlem po chvíli spadnou a ocitnou se v zasněžené krajině se silně zamrzlým jezerem. Přitom Claire z té tropické džungle vidí kouř z onoho letadla v zasněžené krajině... Nebo... na zemi leží mrtvé kobylky. Postavy vypnou nějaký systém. Ten se však sám restartuje a ony ožijí i ty kobylky... Možná jsem se do všech těch hovadin zamotal, ale nějak jsem myslel, že jsou prostě mrtvé a ne že mají něco společného s restartem hlavního systému toho parku. No a tak bych mohl pokračovat dál a dál.... Nejhorší je, že už ani ti mí oblíbení dinosauři to nedokážou zachránit. Jak jsem říkal, veškeré scény s dinosaury jsou podle jednoho mustru, kdy na nějaké no name postavy útočí prakticky okamžitě, jakmile jde o hlavní hrdiny, tak dinosauři se přibližují pomalu, ještě párkrát zařvou, aby zvýšili napětí atd.... Prostě pořád dokola. Myslím, že dinosauři by si měli po třech parcích a po třech světech dát opravdu dlouhou pauzu, protože ta tendence je jednoznačně sestupná. A to je opravdu škoda. 45% ()

J.Mayen

Trikove velmi dobre, i kdyz spousta scen se odehrava ve tme, rekl bych ze dokonce vetsina. Velmi pekna akce na Malte, kde se z kdovijakeho duvodu ocitaji jako na prestupni stanici temer vsechny hlavni osoby. Dale, film je odporne prekombinovanej, unos holky, pestirny dinosauru, unos velocinaptora, ziskani DNA kobylek na jejich zniceni, vsichni ucastnici ze vsech predchozich dilu v jeden moment. Ta mala drza holka by misto porozumeni mela dostat akorat par poradnych pres drzku, neco tak nesympatickeho ve filmu mi opravdu vadi. Americke rasove vyvazovani v primem prenosu ani netreba komentovat. Suma sumarum, ne nelibilo se mi, nadsenim opravdu nehorim. Zbytecne pokracovani. ()

Dejvecd odpad!

Jurský Svet mohol byť epickým pozeraním, ktoré by podobne ako nový Top Gun a Batman prevetralo tohtoročné kiná, bohužiaľ rovnako ako v prípade Doctora Strangea sa to nestalo. Jurský Svet: Dominion je film, ktorý vyzerá vo väčšine z momentov fantasticky (až na scény s Blue, tam mi to CGI prišlo trochu nedorobené), má to dobrú a dynamickú akciu, skvelé lokácie, zvuk a dinosaury, ktoré sú skrátka epické, úžasné a pôsobia strašne dominantne (mám pocit, že tomu je hlavne z dôvodu množstva animatronických modelov za ktoré som tvorcom hrozne vďačný). Zároveň je tu tých dinosaurov skutočné mraky a scény kde žerú ľudí som si neskutočne užíval. Bohužiaľ tu sa dostávame k prvému problému, na to ako veľký film to je, tak to žranie ľudí je tu reálne asi v dvoch scénach, kde to ani nie je poriadne ukázané na kamere, takže tým pádom tie dinosaury ani nevyzerajú ako reálna hrozba pre hlavné charaktery. A keď už rozprávam o charakteroch, tak by sa hodilo povedať, že tvorcovia tu odviedli dosť mizernú prácu. Okrem Maisie a Iana žiadna z postáv nedostane nejakú péči a tým pádom mi na žiadnej z nich moc nezáležalo. Zároveň ani tá dlho očakávaná reunion  nejako nezaujala a na to že to bol min. z mojej strany hlavným (možným) ťahákom filmu, to tvorcovia dosť odflákli. Zároveň celý scenár pôsobí strašne jednoducho, prvoplánovo a bez žiadnych okorenení, ktoré by z toho spravili niečo zaujímavé. Dej je tým pádom neskutočne obyčajný, nudný a tiež obsahuje veľké množstvo klišé momentov, alebo dier, ktoré skrátka nedávajú zmysel. Nový Jurský Svet teda na týchto priečkach úplne sklamal a jediné čo to pre mňa zachraňovalo bol úchvatný audiovizuál a Maisie s Ianom. 2/10 Mám pocit, že scenár je problém drvivej väčšiny tohtoročných bijákov :( ()

patrik1177

POZOR, komentár obsahuje mierne spoilery! Séria Jurský park/Jurský svet je mojou najobľúbenejšou filmovou sériou. Po relatívne vlažnej predchádzajúcej časti som sa tešil na tento záver, ktorý mal spojiť dohromady obe časti série v epickom vyvrcholení. Epické vyvrcholenie to nakoniec tak celkom nebolo, ale aj tak by som povedal, že zavŕšenie bolo uspokojivé. Prvá tretina filmu je tak trochu nudná, sledujeme akýsi predĺžený prológ, postupne skúmame postavy z oboch sérií a načrtávajú sa jednotlivé dejové línie. Pri dejových líniách ešte chvíľu ostanem, dejová línia týmu Owen, Claire a Maisie sa mi zdá byť relatívne prirodzená, avšak dejová línia Alana, Ellie a Iana sa mi zdá byť úplne odveci. Chápem, tvorcovia potrebovali nejaký dôvod na to, aby staré postavy priviedli do tohto filmu, ale celá dejová línia okolo kobyliek sa mi do tohto filmu jednoducho nehodila, hoci v konečnom dôsledku asi splnila účel. Akcie je vo filme požehnane, hlavne naháňačka na Malte film nakopla, hoci po čase mi trochu začínalo vadiť, že postavy uniknú jednému dinosaurovi len preto, aby ich o 2 minúty neskôr naháňal ďalší. Film obsahuje plno klišé, recykluje nápady a scény z pôvodných filmov, nájde sa aj niekoľko nelogickostí. Najviac ma naštval plot armor postáv, proste som čakal, že po šiestich filmoch konečne zomrie aj nejaká kladná postava, ale nakoniec sme po 6. krát v sérii videli len klasické klišé - smrť záporáka a ostatní prežili úplne všetko. Záporák mi tentokrát dosť liezol na nervy, predchádzajúci záporáci v sérii mali istú charizmu, avšak Lewis Dodgson (ktorého sme krátko videli už v Jursom parku) je úplný magor. Koncept samotného Jurského sveta nebol celkom využitý. Síce sa mi nepáčilo, akým smerom sa uberá séria, vždy som preferoval koncept parku/ostrova s dinosaurami, séria sa posunula smerom spolužitia ľudí s dinosaurami, ale tento koncept bol v konečnom dôsledku potlačený do úzadia. Netvrdím, že koncept nového parku/rezervácie v talianskych Alpách bol zlý, z hľadiska mojich preferencií práve naopak, avšak z Jurského sveta sa dalo vyťažiť aj viac. Efekty boli prvotriedne a hudba bola takisto skvelá ako vždy, hoci zase sme sa nedočkali ikonickej témy zo série Jurský park. Na záver musím povedať len to, že po skončení tohto filmu vo mne ostala určitá prázdnota, ako som spomenul už na začiatku, séria Jurský park/Jurský svet je mojou najobľúbenejšou filmovou sériou a hoci jednotlivé filmy už začali recyklovať sami seba, je mi ľúto, že sa do Jurského sveta a k týmto postavám už asi nevrátime. V každom prípade, aj napriek vlažnému prijatiu ide o solídne zakončenie jurskej éry a táto séria už navždy bude mať miesto v mojom srdci. ()

mata77

Celkom slušné sklamanie. Scenár na mňa pôsobil miestami až vyhoreným dojmom. Film je natočený rozkúskovaným štýlom pričom jednotlivé scény asi mali za úlohu gradovať napätie a očakávania. Nafúknutá bublina potom v druhej polovici filmu spľasla a ja som mala pocit, že sa pozerám na inú verziu predchádzajúceho dielu. Potenciál hercov nebol využitý ani zďaleka, čo je veľká škoda. Filmu ako celku chýbal prelomovejší alebo originálnejší nápad, možno iný uhol pohľadu alebo iná časová os. Pozitívnejšie na mňa zapôsobila prvá polovica filmu, kde dochádza k interakciám medzi svetmi, momenty zamyslenia a melanchólie striedali akčné scény ako z Bonda. Aj tak si ale myslím, že sekvenovanie filmu skôr ublížilo, emócie a odkaz boli prerušované, alebo pomiešané bez hlbšej logiky. ()

cerdax2

Hvezdicky nedavam za scenar, ale za paradne provedene prehistroricke potvory a jejich sarvatky, protoze zbytek je holywoodska tuctovka s dejem, ktery zapomenete do peti minut od dojezeni posledniho kousku popcornu ;). 55% ()

spoock

Neni to nekoukatelne, jen zdlouhave, zbytecne moc akcni. Rozhodne me to bavilo o dost vic, nez hororove stylizovany JW2. Nekdy si rikam, jak i ten prumerny JP3 dokazal byt funkcni jen tim, ze se tam tou akci setrilo. Mozna by nebylo od veci, kdyby ted dinosaury nechali chvili v supliku nebo udelali kompletni restart. ()

xxmurphyxx

Sa už na to vyserte a nechajte dinosaury odpočívať v pokoji, toto dojenie známej a kedysi hlavne kvalitnej značky je totálne dehonestujúce a trápne. Digitálne dinosaury nemajú to čaro, čo mali animatronické a aj keď dôjde na pár scén s robotickým triceraptosom, tak to pôsobí až tragicky smiešne, ako to je celé odfláknuté. Príbeh stojí za starú piču, sto krát vyluhovaná chujovina a zlom, bielom vedcovi, ktorý to nemá v hlave upratané a svoje tupé vízie o nadvláde sveta obhajuje ako inak výrobou lieku proti rakovine. Našťastie tu máme plejádu dovážných a inteligentných negrov, ktorí to celé zachránia na čele s neohrozenou lesbickou pilotkou, zaťaženou na zrzky, ako nám film nezabudol pripomenúť v jednej pasáži, takže kvóty splnené, hor sa na Oscary. Mimo to tu máme partičku nových aj starých tvárí, takže na svoje si určite prídu ako starí boomeri tak aj noví hipsteri. To, že sa tu chovajú absolútne nelogicky a teleportujú a stretávajú sa úplne náhodne, len aby to pasovalo do plytkého scenára s ktorým si nikto nelámal hlavu hádam nebude nikomu vadiť. Veď tu máme dinosaury, tak držte piču nevďačníci. Vrcholom mentálnej akrobacie tvorcov sú scény typu, priletíme niekde do miliónového mesta, kde sa náhodou stretneme na čiernom trhu s dinosaurami, kde sa začneme naháňať, kde náhodou vyskočíme z baráku na auto, kde náhodou budú kľúče v zapaľovaní a začneme sa náhodou naháňať všetci ulicami mesta, kde sme prvý krát, no napriek tomu presne vieme kade kam...Stará partia za mňa v pohode, pohonili moju nostalgiu, mali hlášky a na minulosť odkazujúce scénky, tu je všetko v pohode. Čo sa týka Chrisa Pratta a zvyšku, to je banda tragédov bez charizmy.  A Chris ma tu osobne už riadne sral s tým, ako celý film chodí kurva s vystretou rukou a otvorenou dlaňou, ako pojebaný krotiteľ koní pre autistov a všetky dinosaury mu to žerú, oňuchajú ho a dajú zajebať. Pardón povoziť sa na sebe. Čo vám už ozaj jebe? Toľko jeblých scén, že si to môže ruku podať s rýchlo a zbesilo. Pár ok scénok sa tu nájde, ale to je tak, keď zvyšok stojí za hovno a človek už od znechutenia preklikáva na Pronhub. ()

ZHODNOTITEL

Přestože má jít o nadvládu, dinosauři jdou stranou a řeší se jenom otravný hmyz, co žere úrodu. Já nevím, ale být producent a někdo mi to položí na stůl, tak ho prostě vyrazím. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Super Mario zdolal 1 miliardu

Super Mario zdolal 1 miliardu

01.05.2023

Snímek Super Mario Bros. ve filmu od společností Nintendo a Illumination oficiálně po 26 dnech od premiéry překonal hranici 1 miliardy dolarů. Dohromady to je 490 milionů ze Severní Ameriky a 532 ze… (více)

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

23.01.2023

Každý rok se v předvečer velkého finále oscarové sezóny sejdou v Los Angeles členové nadace Zlatá malina, aby „ocenili“ ty nejhorší filmy uplynulého roku. Hlasování o tyto ceny se účastní zhruba 700… (více)

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

Druhý Avatar pokořil miliardové tržby

29.12.2022

Po pouhých dvou týdnech v kinech se snímku Avatar: The Way of Water podařilo světově překročit miliardové tržby, díky čemuž si tento sci-fi spektákl zároveň může připsat jedno prvenství letošního… (více)