Reklama

Reklama

Operace Eichmann

  • USA Operation Finale (více)
Trailer 1

VOD (1)

V roce 1960 získává ředitel izraelské tajné služby Mossad informaci, že se v Buenos Aires ukrývá nacistický válečný zločinec Adolf Eichmann se svou rodinou. Eichmann je považován za architekta konečného řešení židovské otázky. Mossad získal informaci o Eichmannově pobytu od Sylvie Hermanové, židovské dívky, která se začala přáteli s Eichmannovým synem Klausem. Klaus je v kontaktu s Carlosem Fuldnerem, bývalým nacistou, který pomáhal v útěcích pohlavárů do Argentiny. Poté co je Eichmannova totožnost potvrzena pomocí fotografií, rozhodne Mossad o zahájení akce Eichmnannova zatčení. Do Argentiny je povoláno komando Mossadu pod vedením agenta Zvi Aharoniho. Členem týmu je i agent Peter Malkin, který se v minulosti neúspěšně pokoušel Eichmanna dopadnout, a Malkinova bývalá přítelkyně Dr. Hanna Elianová. Cílem operace je unést Eichmanna a převézt ho do Izraele, kde by měl být souzen za své válečné zločiny. Po seznámení s Buenos Aires se tým vydává do akce. Eichmann je zneškodněn a unesen do tajného domu Mossadu, kde se členové mise pokoušejí z Eichmanna získat podpis k souhlasu s jeho převozem do Izraele. Aharoni zkouší svou vyjednávací taktiku, ale je s jednáním neúspěšný. Peter začíná postupně vést s Eichmannem rozhovory, ve kterých se ho snaží přemluvit k podpisu, aby v Izraeli mohl sdělit pohled na události ze své pozice. Eichmann nakonec souhlasí. Pod maskou pilotů se skupina Mossadu spolu s léky ovlivněným Eichmannem vydává na letiště v Buenos Aires. Bývalí nacisté vzburcují policii a pokusí se zastavit odlet letadla. Díky Peterovi však nakonec letadlo odletí a Eichmann je před tribunálem v Izraeli odsouzen k trestu smrti. (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (122)

classic 

všechny recenze uživatele

Nič extra som nedostal, ako som si trochu tak naivne po zhliadnutí filmových ukážok predstavoval, pretože tento dobový snímok je jedna veľká, strašná nuda, ktorú maximálne zachraňujú Isaac a Kingsley. A takýto vojnový zločinec, akým Adolf Eichmann bezpochyby bol, by si určite „zaslúžil” dôkladnejšie spracovanie, napríklad následny proces v Izraeli. Trebárs čosi na spôsob legendárneho súdneho filmu-Norimberský proces od Stanleyho Kramera z roku 1960. ()

Hamaradža 

všechny recenze uživatele

Veľmi rýchlo som sa musel vyrovnať s tým, že tu nepôjde o nový, autorský pohľad na známu historickú udalosť, ale len o značne zjednodušené fakty - trochu nasilu (až manipulatívne) nasúkané do kostry thrillerovej žánrovky. Asi som však nemohol čakať viac od režiséra American Pie, či druhého Twilightu, prípadne neznámeho scenáristu Ortona, ktorí na danú látku zjavne intelektovo nemali (narozdiel od takej Hanny Arendt, ktorá dala vzniknúť jednej z najdôležitejších kníh o Holokauste vôbec). Cieľovkou tu budú pravdepodobne mladí Američania, zaujímajúci sa o vojnu (je teda tento film čosi ako edukačná pomôcka? Ak áno, nemal by byť v tom prípade faktuálne korektnejší, presnejší?). Tretiu hviezdu dávam, pretože som sa ani chvíľu nenudil. Kingsley je skvelý a z jeho rozhovorov s Isaacom by mohol vzniknúť skvelý, myšlienkovo podnetný film. Tento to však nie je. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Kdyby se tahle látka dostala do rukou Stevenu Spielbergovi, mohl z ní být klidně druhý Mnichov, nicméně neznamená to, že by Operation Finale byl špatný film. Vůbec. Příběh má co říct, je velmi dobře natočený a pomáhá si skvělou hudbou Alexandra Desplata, no a hereckému obsazení kralují Ben Kingsley a Oscar Isaac, ačkoliv ani ostatní - méně známí - nejsou vůbec špatní a v malých rolích se neztratili. Některé věci je stále třeba připomínat a tohle je dobrá připomínka, ať už se drží faktů, nebo ne. ()

dom156 

všechny recenze uživatele

Příběh, který napsala sama historie, nicméně během sepisování scénáře se dost pokroutila a pokazila. Celá dvouhodinovka bohužel vyšla do ztracena, což mě mrzí, jelikož námětů jak vše poskládat je spousta. Zde jsem viděl nemastnou a neslanou verzi, kde chybělo napětí a celkový spád děje. Jedná se spíše o plánování únosu a delší dialogy, které něco mají do sebe, ale převážně toho spousta chybí, takový ten drajf a koření, které se špatně popisuje. Mohu hodnotiti jen průměrně. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Samozřejmě se nabízí srovnání s filmem Eichmann z roku 2007. U tohoto filmaři kladli větší důraz na rekonstrukci celé akce Mosadu byť o emotivní momenty zde není nouze. Dnes už to nikomu nepřijde jak strašně důležité bylo lapit kata židovského národa a jak důležité jej bylo postavit před spravedlivý soud byť každý měl stovky důvodů jej osobně zaškrtit či nechat zlynčovat. Dost mně překvapilo, že volba herce pro tuhle lidskou nacistickou zrůdu padla na Kingsleye. Ten už hrál snad ve všem včetně Gándhího a Eichmann je tedy další historickou postavou do jeho herecké sbírky. Kupodivu jsem musel uznat i přes jeho typický orlí nos, že byl svému originálu celkem podobný. Zápletka v podstatě odpovídá skutečnosti a tak není moc co filmu vytknout. Lapení tohoto netvora byl zcela jasný signál všem pochovávaným nacistickým zločincům, že by neměli mít klidný spánek, protože ať jsou kde jsou, Izrael si pro ně může kdykoliv přijít. Co zaujalo mne a ve filmu o tom nic nepadlo, že řada přeživších teprve až po soudu s Eichmannem začali postupně vyprávět své hororové zážitky z koncentráků o nichž do té doby nemluvili. Soud jako by pomohl traumatizovaným lidem promluvit o v sobě dušených zážitcích a o jejich nočních můrách způsobených strašlivými zážitky z holocaustu. A hlavně, jsem rád, že se někdo toto téma zase rozhodl oprášit a natočit o tom film. Proto dávám o hvězdu více ! * * * * ()

Galerie (38)

Zajímavosti (5)

  • Ačkoliv tehdejší akce Mosadu na území cizího státu vyvolala značný mezinárodní poprask, je z dnešního pohledu více než pochopitelná. V roce 2006 vyšlo po otevření akt CIA najevo, že o jeho pobytu již od roku 1958 věděli nejspíše jak američané, tak Německá spolková vláda. Nebyl však zájem o jeho dopadení kvůli osobě Hanse Globkeho, jenž byl v letech 1953–1963 šéfem Úřadu spolkové vlády Konrada Adenauera  a panovaly obavy, že by Eichmann odhalil nepříjemné skutečnosti o jeho přímé spolupráci s nacistickým režimem. Ta vyšla plně najevo až po jeho smrti. Eichmann měl i kontakty s KGB a cítil se v Argentině hodně sebejistě. Nohy mu podrazila až ochota poskytnout v roce 1960 zprostředkovaně interview magazínu Life. (webhomeless)
  • Film je spíše dramatizací skutečných událostí, než-li jejich dokumentárně přesným zpracováním. To by ani snad nebylo možné, neboť do dnešních dnů o průběhu událostí Eichmannova únosu existuje několik verzí. Skutečná je ovšem postava agenta Petera Malkina, který vedl s Eichmannem jako jediný psychicky náročné rozhovory. Zemřel v roce 2005. (webhomeless)
  • Izraelské lietadlo, ktoré chcú vo filme použiť na prepravu A. Eichmanna je Bristol Type 175 Britannia. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama