Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(série)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Saur.us

1. série: s klidem můžu parafrázovat vlastní recenzi k loňskému seríálu Nadace: Patrick McKay a John D. Payne si vzali opravdu příliš velké sousto. Zadaptovat nejlepší fantasy všech dob, to chce víc než jen odvahu. A že se to povedlo P. Jacksonovi neznamená, že se to povede znovu. Jednu z mála věcí, co lze opravdu pochválit, je vizuální stránka. Z ní je extrémní rozpočet opravdu cítit. Takhle kdyby vypadala hobití trilogie! A návrat k praktickým skřetím maskám, za to velké plus. Samozřejmě zahřeje na srdíčku i zapojení starých známých (Elrond, Galadriel a 2x překvapení) a také legendárních (Isildur, Elendil, Celebrimbor, Durin, Númenor) postav a míst. Toliko k pochvalám. Po té obsahové je to silný průměr ve světě seriálů (chybí silnější plot twist a cliffhangery) a naprostá katastrofa v porovnání s genialitou jak knižní, tak filmové adaptace. Ani ten nejzdobnější jazyk, který jsem ze začátku velice kvitoval, protože ke světu Pána Prstenů patří nezakrývá fakt, že se sice moc hezky poslouchá ale po několika dílech zjistíte, že neřekne vůbec nic. Castingově se strašně šetřilo. Ani jedna postav nemá hvězdné obsazení a bohužel ani jeden z herců nepodává hvězdné výkony. Za celých 8 epizod pro mě vyčnívaly akorát tři s tím, že ta poslední pro mě osobně seriál jakžtakž zachránila. Asi si budu lhát do kapsy ale když celou první sérii budu brát jako dost protahovanou expozici děje a postav, v těch dalších už půjde o seriál s plnohodnotným dějem jaký si Pán Prstenů zaslouží. ()

KarelR

Vlastně... docela hezká průměrná fantasy? Některé linky šlapaly, některé bolely, u herců to samé. Nakonec jsem se ale zvládl soustředit spíš na pozitiva, a jelikož Bear McCreary po hudební stránce opravdu nezklamal, přinejmenším něco Prsteny moci trefily na jedničku. Radši si ale nechci představovat, jak mohly vypadat, kdyby je napsal a natočil někdo výrazně schopnější... ()

UhLee

První série - (7/10). Tak jsem se k tomu konečně odhodlal a díky společnému sledování The Rings of Power s přítelkyní jsem měl možnost okusit projekt, který nejednomu fanouškovi ležel před dvěma roky v žaludku. Jako první bych rád zmínil, že se nepovažuji za nějakého fanatika, který by hltal knihy. Pána prstenů mám rád a patří mezi mé nejoblíbenější filmové série. Před rokem jsem dokonce strávil tři neděle v kině, kde se promítaly Remastered verze tohoto veledíla. Takže k látce mám určitě vztah, ale do této seriálové zkušenosti jsem vstupoval s tím, že odmítám řešit nějaký lore nebo tyto dva projekty jakkoliv porovnávat. Bylo mi totiž předem jasné, že Peter Jackson se svou trilogií odvyprávěl příběh Středozemě natolik dokonale, že je to předem prohrané bitva. Raději jsem se povznesl nad všechnu kritiku, která byla pře dvěma roky vůči The Rings of Power enormní a mačkal tlačítko play s čistým štítem, společně s otevřeným srdcem. A musím uznale pokynout, že to ani v nejmenším nebyla taková tragédie, jakou jsem očekával. Celkové hodnocení seriálu působilo přinejmenším znepokojivě a hrůzostrašné ohlasy i z mého blízkého okolí taktéž zahalily celý seriál do stínu pochybnosti. Ovšem k mému překvapení se žádná tragédie nekoná The Rings of Power jsou vlastně příjemným, lehce nadprůměrným seriálem, který si jde vlastní cestou a čerpá ze světa, který stvořil génius J.R.R. Tolkien. Amazon do tohoto projektu nasypal nesmyslné peníze, které jdou vidět především po vizuální stránce, která je opravdu dechberoucí. Kostýmy, lokace a především celkový vizuální dojem je nesmírně epický a monumentální. Přesně takový, který se na II. věk slušní. Člověk, který všem pochybovačům taktéž vyrazil dech je rozhodně skladatel Bear McCreary, který měl před sebou nesmírně obtížný úkol. Musel složit hudbu k projektu, který je spojován s jedním z nejlepších skladatelů všech dob. Howard Shore zasvětil Pánovi prstenů prakticky celou svoji kariéru a toto dílo nadevše miloval. Proto bylo pro mě nemalým překvapením, že se alespoň podílel na znělce a přiložil také ruku k dílu. Největší problém mám rozhodně se scénáře, který si zkrátka za peníze nekoupíš. Rozvleklé linky byly místy opravdu otravné a některé mě nebavily. Mluvím především o předchůdcích Hobitů, kteří zde tahají z kratší konec a zbytečně ten příběh rozmělňují. Na půli cesty stojím po stránce castingu, protože bylo přinejmenším troufalé do takto nákladného projektu obsadit prakticky neznámé herce, kteří nejsou spojováni s žádnou výraznější roli. Na jednu stranu chápu záměr tvůrců, které na straně druhé tam mohli nasázet pár hereckých es, které by to mohli ve slabších pasážích potahat. Výsledek jste mohli vidět sami a Galadriel si vytvořila přímo armádu nespokojených diváků. Na jednu stranu chápu rozhořčení fanoušků, kteří prskají na všechny strany. Protože spousta věcí je tady proti pravidlům, které byly v knihách nastaveny a také se to v některých chvílích odklání od knih jako takových. Ale pro mě - člověka nepolíbeného to absolutně nezkazilo výsledný dojem a rozdílné etnikum také nebilo do očí. Já jsem byl především vděčný, že sleduju seriál, který mě opět vrací do mé oblíbené Středozemě. Přijde mi, že v dnešní době se zbytečně kope do projektů, které si to vůbec nezaslouží a The Rings of Power je toho jasným důkazem. Kvalitních fantasy seriálů je jako šafránu a když se někdo snaží udělat nějaký nový, tak to skončí nekončícími zprávami, které se hemží nenávistí. Já druhé sérii dám rozhodně šanci protože některé epizody, včetně té závěrečné byly opravdu kvalitní a už se nemůžu dočkat, až budu hodovat a zpívat s trpaslíky, nebo objevovat další ďábelské vrstvy vynikajícího Saurona. "Twenty Years Might Be The Blink Of An Eye To An Elf. But I've Lived An Entire Life In That Time. A Life You Missed." Nejlepší epizoda: Udûn(S01E06) () (méně) (více)

Enšpígl

Já jsem bral filmový Pány prstenů jen jako pomocný materiál k tomuto seriálu a tomuhle jsem tím nechal absolutní volnost což se mě ukázalo jako nejlepší možná cesta. Samozřejmě že občas přemýšlím v kontextu s tím co mě dal především Peter Jackson, ale naštěstí ne během seriálu. Určitě se nejedná o špatnou podívanou. Amazon tady nešteřil a dokázal že umí dělat opravdu kvalitu, pokud jde o výpravu, obraz i zvuk/hudbu. Trošku horší je to s vyprávěním, některé části jsou velmi zajímavé, napínavé či tajemné, jiné mě přišli úplně zbytečné. Ještě mě nesedí casting, tak si teprve hledám cestu k postavám, některé mě prostě nepřijdou dostatečně zapamatovatelné. Nejvíc pochopitelně bojuji s Galadriel, ale ta má velký potencionál. Poslední díl je suvereně nejlepší s tím si scénáristé hezky vyhrály, Celkově neříkám že jsem nějak mimořádně nadšen, ale že bych byl zklamán, to taky ne, spíš jsem velmi zvědav na další sérii. ()

Elerrina

(původní text z 16.10.2022:) Úporně přemýšlím, co jsem to vlastně viděla. Jako origin vzniku Tří prstenů elfů to nefunguje, protože jsme se dozvěděli, že byly nakonec ukuty jen jaksi mimochodem a souhrou náhod. Jako origin Saurona (a toho druhého chlápka – asiGandalfa) to vůbec nedává smysl a popírá to ve všech ohledech Tolkienovo dílo. Zbývá tedy, že je to zřejmě origin stvoření Mordoru, do kterého se v důsledku Galadrieniny pošahané mise za pomstou připletli Nůmenorejci. Co se povedlo: samozřejmě výprava a vizuály, také hudba, všechna ta omáčka kolem skřetů, celkem vzato i trpaslíci a ta vyprávěcí linka o nelehkém přátelství Elronda a Durina. Co se fakt nepovedlo: výlet na Nůmenor, dlouhá seznamovačka s tamními protagonisty a příprava na tu jejich expedici jsou opravdu nesmyslně natahované a to samé platí o obraně té mordorské vesnice plné debilních socek. Co se castingu týče, platí tu divné pravidlo, že pokud je postava typově obsazena v souladu s lore, je charakterově strašlivě nesympatická, až na zabití (Galadriel, Nori, Gil-Galad) a pokud je napsána kvalitně, je nepochopitelně obsazena proti svému typu (Elrond a Celebrimbor vůbec nevypadají jako elfové). Kvóty proti kolorismu raději zmiňovat nebudu, tenhle aspekt se bohužel musíme naučit překousnout (a taky pomáhá, že zrovna Arondir a Dísa patří k těm nepatrně lepším charakterům). Silné ženské postavy jsou jako obvykle jen protivné šablonovité karikatury silných ženských postav (čti umanuté blbky, které si jdou za svým i přes mrtvoly). Kvalitní dramaturgie si vzala dlouhodobé neplacené volno, logika se zdejchla už během prvního dílu a dialogy asi psala umělá inteligence na základě generátoru náhodných výrazů z Tolkienových knih. Úplně největší fail je ovšem linka s protohobity a meteormanem, to je prostě intenzivní utrpení od začátku do konce a zbytečný podraz na inteligenci diváka. Jako celek by to pak strašně moc chtělo být rozsáhlou ságou typu LOTRa, ale vylezlo z toho jen mozaikovité, zmatené a hlavně nekonečně natahované leporelo náhodných výjevů, které nedokáže na ploše devíti hodin(!) odvyprávět nějaký/jakýkoliv smysluplný příběh. ()

• Theo (Tyroe Muhafidin) se ptá Bronwyn (Nazanin Boniadi), jestli si pamatuje, co mu vyprávěla, když jako malý nemohl spát. Odpoví mu moudrem o tom, jak je stín pomíjivý a když najde světlo za jeho dosahem, stín ho nenajde. Tento dialog mohli diváci slyšet na konci filmu Pán prstenů: Dvě věže (2002), ale pochází z knihy „Návrat krále“, kdy Sam (Sean Astin) vidí hvězdu mezi mraky, když se s Frodem (Elijah Wood) nachází hluboko uvnitř Mordoru. (spacemaster)
  • Název epizody Udûnje odkazem na několik míst ve světě Pána prstenů. Jde o údolí hned za Černými branami, které tvoří vstup do Mordoru ve Třetím věku a také druhé jméno první Morgothovi pevnosti, jinak známé jako Utumno. Utumno znamená v řeči Quenya „podsvětí“, kdežto Udun značí „peklo“ nebo „temnou jámu“ v sindarinštině. Zde Udun symbolizuje temnotu, v níž se jižní pláně mění s výbuchem hory Doom. (spacemaster)