Reklama

Reklama

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(série)
Trailer 3
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Epizody(8)

Videa (9)

Trailer 3

Recenze (163)

fabecc1222 

všechny recenze uživatele

Po mnoho let jsme čekali a vyhlíželi, až nám někdo přinese další adaptace Tolkienova kouzelného světa, který je dozajista tím nejlepším fantasy světem, který kdy byl stvořen, a ke kterému se opakovaně vracejí v různých odkazech a plagiátech další tvůrci fantasy literatury. První série však přináší hlavně promarněný potenciál, utopený ve snaze přinést moderně vzhlížející fantasy, s "cool" postavami a "cool" scénami, která však zapomíná na to, čím Tolkienův svět ve skutečnosti je. Místo toho tak dostaneme přehršel zpomalovaček a snahu o patetické dialogy, které však ve výsledku vyznívají spíše směšně. Adaptovat Tolkiena je stejné, jako adaptovat Shakespeara, musíte se vcítit do jazyka, kterým je psaný, a do atmosféry, kterou autor samotnému světu přiřkl. A to je právě to, co tady tvůrci ve svém scénáři, a napsaných charakterech zatím nedokázali. Čert vém rasovou diverzitu, nebo některé dílčí změny oproti předloze, problém je, že postavy a fakta, která nám jsou předkládány, nedisponují Tolklienovým kouzlem. V tomhle ohledu je asi jediný, kdo nezklamal, a to je Bear McCreary, který vytvořil hudební motivy, které dalece přesahují klasickou seriálovou tvorbu, a on sám toho dokáže svým počinem vyprávět mnohem více, než všichni ostatní členové štábu. O jednotlivých kladech či záporech první řady by se dalo napsat mnohé. Ve zkratce se jedná zatím o velmi promarněný potenciál, ze kterého si snad tvůrci vezmou ponaučení do dalších řad, a nebudou ke své práci přistupovat jako k tovární výrobě. Peter Jackson před lety natočil své adaptace jako nejvěrnější z věrných fanoušků, jestli je něco jisté, tak to, že současní tvůrci takovými fanoušky určitě nejsou. ()

LUKICKK 

všechny recenze uživatele

Jisté nesrovnalosti s originálním lorem zde jsou, s tím dle mého všichni počítali. Avšak nejsem Lorthead abych měl nastudované úplně vše a nějak mi to vadilo, seriál je proveden velmi kvalitně po všech stránkách a zkrátka mě velmi bavil a užil jsem si ho. Bylo tu hodně překvapujících momentů, které překvapovaly fakt dobře. Černí elfové atd. nebyli až tak hrozní jak jsem čekal, co se týče černého elfa, který zde měl větší roli, tak to byl velmi v pohodě charakter a dopadlo to vcelku přijatelně. ()

Reklama

Helo 

všechny recenze uživatele

Prsteny moci jsou nádherným příkladem toho, co se pravděpodobně stane, když vezmete hromadu peněz a zásadní předlohu a svěříte to tvůrcům, který za sebou nemaj prakticky žádnej zajímavej úspěch - dostanete něco, na co se dokonale hodí známý přísloví, totiž hovno na zlatým podnose. A to, jak víme, by smrdělo, i kdyby ten podnos nebyl jen ze zlata, ale třeba i z mithrilu, protože tenhle zápach by ani světlo samotných Silmarilů nezahnalo. A ano, tím zápachem nemyslím nic jinýho než scénář.  Ten je totiž vysloveně tragickej, okatě vykonstruovanej a plnej nesmyslných oslích můstků. První chybou, dle mýho, bylo už jen rozhodnutí celý ty události táhnoucí se napříč staletíma a tisíciletíma smrsknout do pár let. Najednou celej ten mýtus ztrácí na síle a na tý tolkienovský epičnosti a velikosti celýho světa a mytologie. Jenomže i když tohle divák překousne, je tu myriáda dalších problémů. Vyprávěcí neschopnost, špatný tempo, naprosto nezajímavý nebo zbytečný dějový linky (hobiti, Isildurovo mariňácký eskapády,...), docela cringe momenty a cringe nebo vyloženě slabý dialogy a repliky, vymejšlení si zbytečných blbostí mimo lore (jakoby v něm nebylo dost zajímavých a použitelných motivů a věcí), popírání lore... a hlavně naprostá absence logiky, která se navíc s příbejvajícíma epizodama stupňuje a vrcholí strašlivou epizodou 7. Celý to působí, jakoby scénář byl napsanej v rychlosti osmi různýma lidma a nebyl nikdo, kdo by si to pak celý přečetl a všiml si kiksů v návaznosti. Jinak si neumím vysvětlit, proč například protohobiti chvíli razí jednu životní filosifii, jen aby o pár epizod pozdějc otočili o 180 ° bez jakýhokoli mrknutí oka. Pojetí Galadriel je taky strašlivý. Naštěstí to trochu zachránila aspoň poslední epizoda, kde se konečně začne dít to, co se dít má, dostane to docela spád a závěr dokáže přece jen docela navnadit na další sérii. Jen doufám, že tu už nebudou vyplňovat šesti epizodama plnýma řešení ptákovin a odporujících si věcí, jen aby mohli dodat dvě, který budou o něčem. Ošklivý tři hvězdy tomu dávám vlastně jen právě za poslední epizodu; nádherný CGI a scenérie (líp vypadající seriál vážně nepotkáte); znělku, která nejvíc zachovává ducha Středozemě a její vznik; soundtrack, kterej přišel s několika opakovanýho-poslechu-hodnýma skladbama (téma Númenoru a téma trpaslíků); Wandering day sekvenci; povedený trpaslický scény, chemii mezi Durinem a Elrondem a za Elendila, kterej tam spolu s trpaslíkama sedí asi nejvíc ze všech. Ale prosím, Amazone, půjč si do dalších řad scénáristy od Rodu draka nebo Andora, protože ti očividně dokážou napsat něco epickýho, silnýho a fungujícího i bez bombastickýho CGI v každý scéně. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Tolkienovy knihy mám hrozně rád, stejně tak Jacksonovy filmy, které jsem viděl opravdu mnohokrát, ale ani tak se nepokládám za nějakého velkého znalce lore a netroufám si hodnotit přesnost adaptovaného. A popravdě je mi to vlastně celkem jedno, Silmarillion se beztak bez různých zkratek zadaptovat nedá a tvůrci tak mají v tomhle poměrně nezmapovaném období Středozemě volné ruce. A že je hodně znát, že se nacházíme v jiném věku. Jackson to sice není a ač tu jsou rozdíly v autorském přístupu patrné, Rings of Power si zachovávají příjemnou zejména vizuální konzistenci s prstenovou trilogií. Nějaké odlišnosti se mi zamlouvaly klasicky více, některé méně, ale přesto se tvůrcům podařilo navodit přesně tu atmosféru, pro kterou si Tolkienovo dílo tak cením a jsem strašně rád, že se do Středozemě nejenže můžu v této podobě vrátit, ale budu se do ní vracet pravidelně. Každému se nemusí celý ten akcentovaný mytologicko-náboženský nádech zamlouvat, ale jsem rád, že právě v tomhle ohledu tvůrci zužitkovávají to zajímavé ze zmiňované "bible Středozemě." Po vizuální stránce je celá show vyloženě velkolepá a kvalitou CGI hravě strká do kapsy celou Hobití trilogii. Ty prachy jsou v tom skutečně vidět a to teda nejen na digitálu, ale i na krásných kostýmech a obecně vypiplaných setech. Důvod, proč zatím ale nejdu s hodnocením výše, je scénář. Tvůrci se rozhodli pro pořádný slow-burn a celá první série působí spíše jako na dialozích založený komornější prolog pro věci budoucí. U fantasy seriálu typu GoT plného břitkých dialogů, nečekaných twistů a holých zadků to funguje náramně, ale tady to už trochu přes všechnu tu snahu o vznešené repliky a neprolomitelný plot armor hlavních postav trochu skřípe. A pokud bych tvrdil, že mi nebylo trochu líto, že tvůrci s tímhle rozpočtem a možnostmi vizualizace nedupli razantněji na plyn a nepřidali příběhu více na dramatu, dobrodružství a nakonec i epičnosti, tak bych kecal. S castingem žádný problém nemám, na všechny jsem si rychle zvykl. Jak se mi představitel Elronda v trailerech nezamlouval, v seriálu mě přesvědčil. A nakonec nevím, jestli má lepší chemii Elrond a Galadriel nebo Elrond a Durin. Chválu uzavírá hezký opening s tentokrát až překvapivě obyčejnou hudbou Howarda Shore. Toho chlapa prostě musel při skládání hudby k trilogii osvítit duch svatý. Jinak si neumím vysvětlit, proč tuhle tvůrčí genialitu už nikdy nedokázal napodobit. Více mě potěšil Bear McCreary se svými výraznými, jak líbivými, tak i čistě účelovými motivy. Když to shrnu: žádný průser se nekoná. Za mě kvalitní seriálová práce, která mohla být sice i lepší, ale taky mohla být velmi výrazně horší. Nebudu zapírat, užil jsem si to a chci víc. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

jakkoliv nepatřím mezi Tolkienovské ultras, kteří řeší každý detail a nesouhlasící časový údaj, mám Tolkiena a jeho dílo moc rád a od prvních veskrze průměrných trailerů sem byl k amazoňáckému LOTRovi poměrně skeptický a moje očekávání byla prakticky nulová. Je tak vlastně celkem potěšující, že nakonec tahle Bezosova  hračka za miliardy dopadla vlastně celkem dobře. Je tu každopádně strašně moc ale, která by nejspíš prošla u standardní fantasy ale u nejdražšího seriálu všech dob, navíc s takovým názvem už to bude podstatně složitější. To platí prakticky o všech aspektech první série. Vizuálně je fajn, ale že by vyloženě válcovala jiné fantasy se říct nedá. To stejně příběh, který je také fajn a potěší známá jména, ale jsou tu lnky, které působí lehce zbytečně nebo alespoň zbytečně natahovaně. Lehce úsměvná je i ta prapodivná komornost, kdy to budí dojem, že už tvůrcům nezbylo na pořádný kompars (nebo lepší CGI) a v žádné scéně (krom prologu) není nikdy víc jak 20 lidí.Když to srovnám třeba se Hrou o trůny je to docela znát. Buď jak buď, půda pro druhou řadu je připravena slušně a nezbývá než doufat, že se tvůrci poučí a po lehčí dietě nám nabídnou plnotučný zážitek...70% ()

Galerie (805)

Zajímavosti (31)

  • Miriel (Cynthia Addai-Robinson) přísáhá Galadriel (Morfydd Clark) na jméno svého otce, že se vrátí do Středozemě, přičemž ale nepoužije jeho jméno v jazyce elfů Quenya, ale jméno v původní řeči Númenoru, Adunaic. V této řeči se Tar-Palantir jmenuje Inziladun. Jde o zvláštní volbu, protože Adunaic začali používat lidé, kteří zavrhli elfy a přerušili s nimi veškerý kontakt. (spacemaster)
  • Socha muže s nataženou dlaní v záběru Numenoru je Earendil, otec Elronda (Robert Aramayo) a Elrose. Vedle něj lze vidět sochu ptáka, což je ve skutečnosti vyobrazení jeho ženy, která během Války hněvu dostala podobu ptáka jako dar od Vala Ulmo (bůh moří). Na jeho čele si můžeme všimnout čelenky s vsazeným Silmarilem. (spacemaster)
  • Tři prsteny elfů se nazývají Narya, Nenya a Vilya, každý reprezentující jiný element. Červený prsten Narya představuje oheň a jeho nositelem bude Gil-Galad, poté Círdan Stavitel lodí a nakonec Gandalf. Nenya má bílou barvu a představuje vodu. Ve Třetím věku ho nosila Galadriel (Morfydd Clark). Poslední prsten, Vilya, má modrý kámen a představuje vzduch. Nejmocnější ze tří prstenů byl nošen Gil-Galadem a posléze Elrondem (Robert Aramayo), který byl díky němu znám jako nejmocnější léčitel ve Středozemi. (spacemaster)

Reklama

Reklama