Reklama

Reklama

Zločiny Velké Prahy

(seriál)
Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Režie:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Hrají:

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (více)
(další profese)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

(více)

Recenze (110)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ze začátku to vypadalo nadějně, ale časem se ukázalo, že tvůrcům jde spíš o to, co se děje v rodinách detektivů, než o samotné zločiny. Ty jsou navíc dost nevýrazné a většinu z nich už jsem stihl zapomenout. Hlavní postava v podání Jaroslava Plesla je polidštěna snad až příliš, Jiří Langmajer je obsazován víceméně stále do té samé role a nováček Denis Šafařík tu je spíš kvůli romantické lince. Celkově detektivky na jedno použití, ke kterým nevidím důvod se vracet. ()

boni 

všechny recenze uživatele

Ve výsledku zklamání, těšil jsem se alespoň na něco jako byli Četníci z Luhačovic, tajně jsem doufal v kvalitativní přiblížení k Četnickým humoreskám... a dostal jsem, ani vlastně nevím. Skvělé herecké obsazení, průměrné zápletky, chudou výpravu a příšernou kameru. Od velkého projektu veřejnoprávní televize bychom měli právem očekávat více. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tenhle seriál se minul s účinkem. Místo kriminálních případů, vzbuzujících v divákovi zvědavost se zvrtnul k telenovele, která by patřila na TV Nova nebo na TV Barrandov. Není se čemu divit, když na scénářích pracovali čtyři lidé a všechny příběhy v sobě ukrývaly podobné zápletky bez nějakého výrazného napětí. V mnoha případech zcela postrádaly logiku. Místo napětí se seriál zaměřuje na rodinné vztahy vyšetřující trojice, což je největší problém tohoto mišmašu. Ale nejen to. Charaktery jednotlivých postav jsou spíše k pláči a žádná chemie mezi nimi nefunguje. Výprava je sice pěkná a načančaná, někdy však zbytečně nasvícená a ještě k tomu kolikrát neodpovídající dobovým reáliím. Kamera se snaží všemožnými úhly a nájezdy být moderní, ale záběry jsou víceméně otravné. Postsynchrony jsou v mnoha případech nesrozumitelné a málo slyšitelné. Hudba je strašná, v každém dílu skoro stejná a nudná, bez jakékoliv invence. Úvodní znělka mi už ke konci lezla krkem. Já jsem se na Zločiny Velké Prahy moc těšil, takhle nudnou a bídnou podívanou jsem teda nečekal. Jen když srovnám radu Vacátka a jeho mordpartu ze Čtyřky s těmito atrapami policajtů, nemůžu se ubránit povzdechu. Hříšní lidé měli úroveň i humor, grácii, cit a porozumění pánů Boušeho, Brůžka, Mrázka a lidského Vacátka, filmový štáb lpěl na každé maličkosti a to vše se do seriálu promítlo, hudba Zdeňka Lišky čarovala další obrazy. Tyhle zločiny nemají ani pětinu atmosféry z Hříšných lidí, o nějakém zajímavém ději nebo námětu ani nemluvě. Jaroslav Brabec bohužel začíná taky už senilnět. Zbytečně ztracených dvanáct hodin času. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rohypnol za dáčo, bezkrevné, jak přívěsek impotenta. Neviděla jsem všechny díly, na to se mám příliš ráda, a z toho mála, co mě potrefilo, se mi jako ucházející zdály dva. Výprava hezká, obsazení celkem také, jako kulisa k četbě, prosím. Jo a aby nedošlo k mýlce, nijak neadoruji videoklipové, pestrobarevné potřeštěnosti hodné grand malů, dokonce jsem si díky tomuto počinu začala po letech zase dávkovat Hříšné lidi a Poirota a dlužno dodat, že jsem jejich kvalitám opět přišla na chuť. V tomto unylém seriálu mě nejvíc těšila Lucie Žáčková, která je děsně fajn a přirozeně rozzáří i tunel. S Pavlou Beretovou to jsou v současnosti dvě sympatické šikovnice, které krásně hrají, baví mě se na ně dívat, kterých na obrazovkách a plátnech není nikdy dost. Ostrava!!! ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

No myslím si, že seriálu neprospěla, žánrová neukotevnost. Dějová romantická linie s dcerou šéfinspektora to bylo na přesdržku. Jiří Langmajer měl postavu, která vlastně celým seriálem proexistovala, ale zásadní roli neměla. Jo Jardu Plesla mám rád, hrál asi co měl, ale te rozkrok _ šéf - táta - návštěvník karetního klubu byl na mě příliš. Pokud jde o jednotlivý díly a případy,  asi tři mě zaujaly, nejvíc ten s Pavlem Liškou, zbytek vyzněl do ztracena už při závěrečných titulcích. ()

Galerie (182)

Zajímavosti (61)

  • V této epizodě jsou hned 2 chyby. Zatímco v kleci je kanárek, divák slyší hlas papouška vlnkovaného neboli andulky. Při kontrole lístků v tramvaji je pak na jízdenkách vidět velké písmeno D, tak byly označovány dětské jízdenky, na lístcích pro dospělé žádné písmeno nebylo. (Evusja)
  • Seriál se natáčel například v obci Sloup v Čechách, na Kokořínsku, u Rakovníka nebo v Mladé Boleslavi. (rublik05)
  • Ústřední hudební motiv (znějící vždy během úvodních titulků a občas v určitých dílech v jiném aranžmá i během děje) je variací na skladbu „Akvárium“ ze Saint-Saensova „Karnevalu zvířat“. Ve světě filmu tuto skladbu proslavil Malickův film Nebeské dny (1978) – úvodní titulky, a také ji použila ve své znělce produkční společnost In Film Rudolfa Biermanna. (charles3)

Související novinky

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (více)

Reklama

Reklama