Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

• USA Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (více)

Rozpolcenost mezi loajalitou ke svému učiteli Obi-Wanu Kenobimu a vábením Sithů nakonec způsobuje, že se Anakin Skywalker obrací zády k Jediům a přeměnou v Dartha Vadera dokončuje svou cestu do temnot... (Bontonfilm)

xxENDxx

když jsem byl ještě malej kluk, nosil jsem péro, šíp a Luke... Skywalker byl můj vzor. Poučen z předchozích nezdarů, sestrojil elektrickou kytaru a rock´n´roll byl zrovna narozený dítě... a já se vydal po čtvrtý s velkou opatrností do kina na Star Wars. Po IV, I a II byla na řadě ep. III, která měla hodně co napravovat. Jenže v týhle epizodě bude vole Darth Vader, takže to nemůže bejt S(h)it! Razíme na půlnočku, protože prostě STAR WARS, VOLE! Vybaveni Williamsovým OST k epizodě 4 řvoucím na plný koule a světelnejma mečema v rukouch mávajících z okýnka trestuhodně přetíženýho Civicu razíme před půlnocí směr Zličín. U vstupu svádíme lítý boj o plakáty... naštvaně čumící digiJoda vs Darth Vader s křečí v ruce... za pomoci "síly" odhazuju dav dětí a zmocňuju se posledního kousku. Kino utichá, světla zhasínají a jde se na věc. Po kecech z lítajících písmenek o nějakým Grievousovi, o kterým nikdy nikdo neslyšel a hromadě politickejch blábolů se ocitáme přímo ve víru vesmírné bitvy. Ty krávo, to vypadá líp jak první 2 epizody dohromady... hustý... a ty raketky jsou skoro ne úplně k zblití hnusný a navíc maj roztahovací křidýlka, skoro tak jako X wingy... slintám si šunkový popcorn na sváteční Star Wars triko a rukou pomalu směřuju k poklopci. Prostě vlhkej sen! Kde se vzaly, tu se vzaly, na naše hrdiny najednou krom raketodroidů útočí i náplně do Kinder vajíček! (WTF?) Je čas na humorný zápas mezi pididroidem a ErDvaDéDva. Ehm... Kdyby místo čehokoli jinýho používali jen tyhle kindervajíčkový roboty, tak k žádný epizodě IV a dál nemuselo vůbec dojít... kdybych 2 roky před tím neviděl vesmírný bitky v Battlestar Galactica, od SYFY, V TELEVIZI!!!, považoval bych tohle za boží. Ocitáme se stroskotaní na palubě zloduchova korábu a ozývá se "Cítím, že je to past!. Co budeme dělat?" a generál Kenobi má nejdokonalejší plán v dějinách plánů. "Vlezeme do pasti!". Darth Saruman nakopává géniovi řiť a snaží se Anakina unudit k smrti kecama o tom, jak cejtí temnou stranu. Za skandování od Palpatina usekáváme Důkovi hlavu a pláčeme nad tím, jak je to nedžedájské a že to prostě není správné. Následují veselé eskapády v padajícím výtahu a už po nesčetněkráté všechny zachraňuje R2. Aby všem bylo jasno, že není v plánu udělat z ep. III důstojný zakončení nedůstojnýho prequelu k důstojný trilogii, hází hlavní hrdinové do placu džouky typu "něco nám upadlo" když se jim rozpadne křižník vejpůl. To je přesně to, co jsem chtěl vždycky slyšet od generála Tarkina v epizodě 4. Díky bohu že byl kancléř unesen, jinak bysme si nemohli potají zatrkat... Třeseš se, co se děje... Něco úžasného, jsem těhotná Anny! To je v pr... teda vlastně, to je skvělé! Je to šťastný okamžik! (přesně tyhle slova slýchám ze všech stran) Jsi tak krásná! To proto, že tě tolik miluju! Ne, to je tím, že já tak miluju tebe! Láska tě zaslepila? Ten kdo tohle psal by už nikdy neměl nic psát ani v sebeobraně. Dobré ráno, jakpak ses vyspinkala, báj D wej, umřeš při porodu. To dítě je požehnání! Doktor digiJoda ve své praxi dává Anakinovi přednášku na téma City vedou k žárlivosti, musíš zapomenout na všecho u čeho se bojíš, že to ztratíš. V hlavě mi probleskne scénka z červenýho trpaslíka. Rimmer: "Dělal jsem na lince důvěry." Lister: "Já vím. Jedno dopoledne." Rimmer: "Déle jsem to nevydržel." Lister: "Nedivím se ti. Volalo ti pět lidí a všichni spáchali sebevraždu. A to si jeden chudák spletl číslo!" Džedájové nechtěl Anakina povýšit, protože se moc kámoší s Kancléřem a tak se vydává Anakin pro slova útěchy do velkýho bublifuku (WTF). Palpatin mu poví pohádku pro Sithský děti o tom, že se někdo stal tak mocným, že se bál jen ztráty moci. Anakin je z toho úplně paf a utíká se vyplakat zpátky mezi džedáje... hmm... Ty už evidentně irituje stejně jako mě a tak ho posílaj do prdele. Prostříh na Kashyyyk, kde se digiJoda bratříčkuje se Žvejkem. Paráda, další skvělá postava. Jak porazit bandu opičáků bydlících ve stromech? Že by nějakej ten nálet nebo útok z orbity? Ale kdež, nejlepší je osvědčený pozemní útok na jediný bráněný místo. To nám dá moment překvapení. Mezitím se mladej Skywalker cítí ztracen, protože není správný džedáj. Chce víc a to by neměl! (už mi zas krvácí uši) Neumřu při porodu, slibuju ti to!!! ..... tak to je pak všechno v cajku, můžem si namísto šprtání sithštiny otevřít lahváče a mrknout na fotbal, když to slibuješ. Obivan se vydává hledat Greivuse na jediný místo kde může bejt a jako pozdrav se mu dostává velmi nenápadné "je tady, drží nás jako rukojmí"... aby nemusel chodit pěšky, pořídí si tu nejuřvanější přerostlou ještěrkokrysu na celý planetě. Celkem by mě zajímalo, jak se k ní dostal. Těžko přišel do autopůjčovny a s rozběhem prstem ukázal na ní a řval, že nic jinýho nechce. Další z geniálních Obivanových plánů... skočit mezi milión droidů a všechny je rozsekat.... hláškou "nazdar". Kino pláče smíchy... i když možná to byly slzy zoufalství. Paráda, bitka se světelnejma mečema, víc pokurvit než bitku s Darth Maulem to nemůžou. Po chvilce zjišťuju, jak moc tvůrcům křivdím. Můžou. Ventilátor Greivus je největší fail v dějinách bitek se světelným mečem. A driftování na ukvičený ještěrce po střeše díry dojem nijak nevylepšuje. Nauč se znát temnou stranu síly a zachraň manželku... blablabla, nebuď pouhý pěšák, blablabla, toužíš po životě co má smysl, blablabla, cítím ten tvůj hněv, blablabla... Bad Motherfucker Windu si jde s džedájským komparzem zatknout Palpatina, protože mu Manekýn Skájvolkr utíkal po jejich rozhovoru hned všechno vyslepičit. I když Palpatin drží ten meč jako dildo, džedájskej kompars umírá v okamžiku a ve chvíli. kdy leží Palpatin na lopatkách, namísto zabití má Windu potřebu mu sdělit, že prohrál. V tu chvíli se z Palpatina stává další verze JarJara a každý další scéna s ním je naprosto nesnesitelná, a to ani nemusí blábolit o síle. Z toho plyne další rada pro děti: Chcete následovat temnou stranu? Noste černý hadry, kapucu a bavte se s nejstarším důchodcem v hoodu. Když budete mít štěstí a jeho demence či Alzhaijmr (čti = úroveň midichlorianů) bude dostatečně na výši, začne vám říkat Darth Cokoli a máte vyhráno. Z ničeho nic největší kámoši džedájů obdží rozkaz 66 a začnou "strategicky" střílet jeden džedájskej kompars za druhým. Podle mě to byl další plán stratéga Kenobiho, jen zapomněl těm Džedájum říct, že maj jen hrát mrtvý a ne se nechat zabít. Minichybka v dokonalým plánu na odsun do exilu. Co se děje, Anakine? Džedájové se postavili proti republice. A co budeš dělat? Nasadím si kapucu a poletím na planetu Mustafa všechny pozabíjet. Tím se všechno vyřeší. V džedájský školce to fungovalo. Poprava místokrále obchodní federace bylo velmi cool a nebejt to prosříhaný s tím senátovým cirkusem , dalo by se to označit za skvělou pasáž filmu. Padmé, musíme Anakinovi pomoct. Letíme do lávový planety a překecáme ho, aby byl hodnej kluk a přestal zabíjet malý děti. Poleť se mnou, na všechno zapomeneme a vychováme děti. Nechci, protože mám kapuci a jsem největší badass u nás v hoodu. Svrhneme kancléře a budem vládnout galaxii spolu, bitch. Žárlivá scénka, mind grip bitch slap a na scénu přicházi souboj století, nebo jak o tom strejda Lucas mluvil. Pokud nejsi se mnou, jsi můj nepřítel! 3...2...1... FIGHT Tyvole, to je hustý... dejte si do huby... paráda... Wait What, proč tam najednou skáče digiJoda a mlátí se s Darth Jokerem? To nemůžou nechat alespoň jednu dobrou scénu v celku a nesrat do ní nějaký jiný scény? Aby toho nebylo málo, obě zmíněné scény se začnou předhánět v míře over the topovatosti a bitka na lávovejch krách soupeří bok po boku žonglování senátovejma lítátkama. Z toho věčnýho facepalmování už mě bolí obličej i ruka. Člověk ale musí uznat, že scéna s hořícím Anakinem byla skvělá. Bez ohledu, jak k tomu došlo, tohle je scéna, na kterou NAPROSTO ÚPLNĚ VŠICHNI ČEKALI. Christensen out, Vader In. WIN WIN! Od 118 minuty je Ep. III. naprosto geniální a úplně dokonale se šroubuje na starou trilogii. Porod Leyi a Luka, pohřeb Padmé, oblíkání Vadera, umístění dětí do "pěstounské" péče... prostě pecka. Kvůli těmhle 9 (!!!) minutám stojí za to přežít tu omalovánkovou 6 hodinovou žumpu bez scénáře, která tomu předcházela. Ještě že je tam +- každou hodinu nějaká scénka, která marně živí naději, že se to zlepší a donutí to diváka nevypnout. Ep. III je celá koncipovaná temějš, tempo to má svižný a název více méně taky... ty 2 shity před tím se teď mstí na relativně dobrým filmu, kterej degradujou svejma politickejma a milostnejma blábolama a castingem. Z nový trilogie zdaleka nejlepší epizoda, ale když odsekneme posledních 10 minut, je to zhruba na úrovni jedničky.Místo JarJara je tu DarthDědula, blejskavý raketky jsou pořád superblejskavý a krajinky a města jsou pořád super. 6/10 () (méně) (více)

FanKalEl

Pomsta Sithov nemá čaro predošlých dielov a ani tú čarovnú atmosféru staršej trilógie. Tento diel je prelomový a má svoju originalitu. Vo všetkých smeroch asi najepickejší diel, no s neustráženým strihom dejovej linky. Miestami som sa v tom tápal. To preskakovanie postáv zo scény na inú scénu bolo čudné. Takisto aj chovanie postáv bolo niekedy nechápavé. V dokonalosti to šiestu epizódu neprekoná, no nečakal som že to bude tak veľkolepo epické! (86%) ()

Jajar

Opravdu temný, smutný a příběhově nabitý díl. Zrození Darth Vadera (i Luka Skywalkera) na pozadí klonových válek. Oproti plytkému prvnímu a druhému dějství naprosto jiná káva. Po zhlédnutí si prostě musíte pustit původní trilogii. ()

Plechpetr

Star Wars. Sága, které miluji. Když pominu tu extázi, kterou jsem zažíval při prvním shlédnutí Epizody II v TV - To byla ta doba, když jsme ještě měli tak pomalí internet, že si šlo stáhnout snad jen obrázek nebo MP3 ku- tak tohle byla teprve extáze. Příběh, který všechno dokonale zakončuje, který uzavírá původní sága a všechno vysvětlí. Kde Zlo zvítězí nad dobrem (Kolikrát to kde vidíte, hm? :) ) a temná strana síly ovládne svět a galaxii námi milovanou. Za Anakinovu zradu bych dal klidně ruku do ohně. Samozřejmě né tu jeho, to by bylo zbytečné.Prostě dokonalý film o dokonalé galaxii. ()

PEZ

Juj, týmto dielom ma svojho času Lucas neskutočne potešil. Neveril som, že niektorá z nových Epizód dosiahne taký level ako tu. Totálna temnota, zrod Darth Vadera je neodvratný. Skaza a utrpenie sa šíria galaxiou a ani Yoda a ani Obi-wan Kenobi tomu nevedia zabrániť. Skvelé ukončenie prequelu pôvodných SW filmov. Tu sa George poslednýkrát pochlapil. V kine to bola veľká radosť. ()

Hpatrik

No páni! Téměř všechno, co jsem kritizoval na předchozích filmech je tady naprosto v pořádku. Scénář konečně dává smysl, dialogy skvěle napsané, příběh je poutavý a smysluplný, akce naprosto parádní a úroveň triků o třídu výš než minule a soundtrack fantastický. SPOILER --> Mám k tomu v podstatě jen několik menších výtek,největší z nich je pro mě nedostatečně uvěřitelný přechod Anakina na temnou stranu, resp. jeho odhodlání vraždit nevinné pro záchranu Padmé. ()

tranquill

Vím, hvězdné války jsou klasika, ale tento "poslední" díl je až moc viditelně digitální, takže se už moc těším na opakování vizuálně zastaralých pokračování :-) ()

KafuR

Zpočátku uvedení do další z mnoha bitev ve vzdálené galaxii, postupem času je ale ve filmu stále víc patrné vnitřní pnutí, kterému je nucen Anakin čelit. A jeho finální rozhodnutí příběh překlápí do úplně jiného filmu, do tíživého dramatu, které jednou provždy změní rovnováhu v galaxii. Poslední půlhodina je natolik odlišná a natolik působivá podívaná, že má člověk tendenci ihned sáhnout po Nové naději. ()

JamesConnorG

Dojmy - Třetí díl Star Wars a zároveň poslední ze Prequel trilogie. Abych řekl pravdu, tak pro mě je tohle nejlepší díl Star Wars a také skvost celkově universa (SW). Děj tu krásně odsypá a má hodně zajímavých pasážích, hlavně Rozkaz 66, který mě naprosto jako malého sebral dech. Postavy tu byli za poslední 2 dily asi nejlépe udělané a byli koukatelne. Především chválím postavy Anakina a Obi-Wana. Hudba tu byla mimořádní a při souboji Anakina a Obi-Wana hudba dodávala grády, až jsem s toho měl husinu. Akce vynikající, souboj Anakin vs Obi-Wan, Yoda vs Palpatine, Mace Windu vs Palpatine, Rozkaz 66...nemám slov, úžasné. Tenhle díl Prequel trilogii hodně zachránil a nebojím se říct, že je to nejlepší díl SW. Tleskám! Celkové Hodnocení - 100% ()

Razzor_82

"Vždyť jsi byl vyvolený! Měl jsi Sithy zničit, ne se k nim přidat!" Temný a pulsující díl. Zdařilé propojení obou trilogií v jeden celek. Špičková akce a efekty. Bestiální proměna Anakina na Dark Vadera a strhující finále. Můj nejoblíbenější díl. 10/10 ()

kondor77 odpad!

Argentínská telenovela. Zabili Kenyho. Pardón. Zabili Star Wars. Znovu jsem se na to koukl a dokonce jsem byl při sledování filmu střízlivy, ale né, vážně je to sračka. Zdejšímu obecnému hodnocení nerozumím. Vím, že většina z Vás je chytřejší a krásnější než já, ale tolik kladných recenzí si film nezaslouží. Zkuste na to proboha kouknout objektivně, je to kýč. Nic víc, nic míň. ()

Urukhaj98

Vyvrcholení prequelové trilogie se vší parádou. Stejně jako v Návratu Jediho se zde uzavírají všechny rozehrané linky a jednotlivým postavám se dostává řádného zadostiučinění, ať už finálního či dočasného, což se z logiky věci týká postav, jež mají svou roli i v chronologicky navazující původní trilogii. Pomsta Sithů je z prequelů bez debat nejlepší, což většinou potvrzují i ti, kteří jinak Lucasově novodobé vizi nemohou přijít na jméno. Ti rozumnější z nás, kteří prequely nevnímají jen jako plivání na odkaz původního vesmírného dobrodružství, ale doceňují i dospělejší a podstatně méně černobílý přístup k budování zápletky, si pak mohou užít emocemi narvanou tragédii jak vystřiženou z Antiky, která je nejen o pádu jednoho hrdiny a jeho proměně v nejikoničtějšího záporáka stříbrného plátna, ale rovněž o vyvrcholení několika filmy budovaného, postupného a systematického podrývání demokracie a v závěru i vydařené snaze o nastolení totality, kterou už obyvatelé galaxie považují v Nové naději za samozřejmost. Úvodní vesmírná bitva, souboj Obi-Wana s Grievousem, Rozkaz 66, souboj Yody s císařem, zrození Dartha Vadera nebo třeba jeden hřmotný proslov, při němž umírá svoboda. Pomsta Sithů se s tím nesere a sype na diváka jeden highlite za druhým. Je to prostě pecka, na níž jen těžko hledám nějaké chyby. Hned po Impérium vrací úder je právě závěr prequelů za mě tou nejlepší epizodou Star Wars, o jejíž hloubce si můžou sequely nechat jen zdát. 10/10 ()

HawkeyP

Bezesporu nejlepší díl z nové trilogie a troufám si říci, že ještě o něco lepší než Návrat Jediho. U Epizod I a II člověk po začátku filmu čekal, kdy se konečně objeví nějaká opravdu působivá scéna a zvláště u Skryté hrozby často musel přetrpět trapné dialogy a prkenné herecké výkony. Pomsta Sithů je naštěstí něco zcela jiného. Už po několika málo minutách vás film zcela ztrhne a tenhle pocit vám vydrží až do konce. Herecky a zvláště režijně je to minimálně o třídu lepší než první dvě Epizody, jen těžko se mi věří, že všechny tři filmy natočil ten samý člověk. Je tam sice pár slabých míst, zvláště scéna, kdy Anakin přejde na Temnou stranu mi připadala uspěchaná a málo uvěřitelná, ale to bude možná tím, že jsem čekal něco dramatičtějšího, ve stylu souboje Luka s Vaderem z konce Epizody VI. Pak je tu pár scén s Padmé, kde se si musíme vyslechnout pár "naivních" vět a některé akční scény jsou nepřehledné. To jsou však jediné výhrady, které k filmu mám, ten zbytek je mírně řečeno vynikající. Například Epizoda I má dle mého názoru jedinou skutečně vydařenou scénu, která má atmosféru původní trilogie (závěrečný souboj Jediů s Darthem Maulem). V "Klony útočí" je takových scén více, ovšem celkově to stále nebylo ono. V Epizodě III je mnoho okamžiků, které se řadí k tomu nejlepšímu, co se v celé hexalogii dá vidět. Působivé jsou i některé dialogy, v celém filmu vůbec vše funguje mnohem lépe, dokonce i Natalie Portmanová tu působí jako herečka a ne loutka, která nezúčastněně odříkává repliky. Co se týče souboje Obi-wana Kenobiho s Anakinem, tak jsem od něj nic moc neočekával a i když mě celkem příjemně překvapil, tak mi mnohem zajímavější přijde střet mezi Yodou a Darth Sidiousem, na který jsem se opravdu hodně těšil a který mě nezklamal. Trochu jsem se bál, že to bude jednostranná záležitost (Sidous nakopává Yodovi zadek), což by byla promarněná příležitost ukázat něco opravdu zajímavého. Naštěstí to byl vyrovnaný souboj mezi Sithským lordem a nejmocnějším z Jediů. Já tomu rozumím tak, že Yoda se Palpatinovi vyrovnal, ale po chvíli pochopil, že ho nedokáže porazit a proto souboj vzdal. Po skončení filmu, když běžely závěrečné titulky, jsem měl na chvilku stejný pocit, jako když jsem ve dvanácti viděl "Novou naději." Prostě pravé Hvězdné války, takové, jaké mají být. Už teď se nemůžu dočkat, až to uvidím znovu, podruhé, potřetí, počtvrté. Možná, že pak dokonce i změním názor na některé ty slabší scény, např. si myslím, že scéna, kdy Palpatin přesvědčí Anakina, aby se k němu přidal bude důstojněji vypadat v nadabované verzi (tímto zdravím všechny nesmiřitelné odpůrce (bohužel i kvalitního) dabingu :-)) ()

Menja

"Failed I have" hovorí zronený Yoda na konci filmu. "Lucas, succeeded you have" hovorím nadšená ja na konci filmu... ()

Fido

No sice nejlepší ze druhé série a možná vůbec, ale vzhledem k tématu, že bych kvůli němu nalezl zalíbení ve Hvězdných válkách, to tedy ne. Anakinův přerod příliš rychlý, dialogy hrozné, některé scény samoúčelné. Nepodléhám mánii a zůstávám na Zemi. ()

Solly

Nejsem skalním příznivcem této série, ale i tak je tento film pro mne skvělým zkloubením původních a nových, pro mě ne zcela povedených epizod!!! ()

Liathfaol

Dlouho jsem se tak nenasmál. Prkenost dialogů, herecký "koncert" Christensena, logické nesmysly, rádoby-tvrdost a rádoby-temnost...štěstí, že to dál něpokračuje. Schválně si puste staré díly a nějaký (třebas tenhle) z těch nových. Jako noc a den. Může mi někdo vysvětlit, jak může být tenhle film mezi dvoustovkou nejlépe hodnocenných? Na jaký filmy se to proboha ještě koukáte, když tomuhle dáte pět hvězdiček? ()

MilesTeg

StarWars Epizoda III. - pár poznámek /****/ úroveň příběhu /****/ Bez diskuse se Epizoda III. z dětského a pubertálního pojetí vyvinula do dospělé formy StarWars, jak ji známe z Epizody V. - Impérium vrací úder. Je to samozřejmě dáno vývojem hlavního hrdiny Anakina Skywalkera, který už má dospělé starosti, i když názory a chováním z puberty ještě nevyrostl. Rozpor mezi jeho schopnostmi, okolnostmi a nedospělostí je tak hlavní příčinou jeho pádu. Dílčí vítězství v prvním snímku, patriotické nadšení ze získání mocných klonových vojsk a z tušení vítězství ve válce v díle druhém vystřídalo všeobecné rozčarování a únava z dlouhých a nekončících bojů v závěrečném třetím filmu. Rytířů Jedi v závěru Epizody II. velmi ubylo a jednotlivá vítězství nad Separatisty jsou občas vykoupena smrtí dalších Mistrů. Rada samotná sice tuší nějaké pikle, ale zároveň cítí blízký konec války a polevuje v ostražitosti, což nahrává poslednímu Sithovi v jeho plánech. Všichni včetně Yody pronášejí nejasné narážky na kancléře a divák by z toho pochopil, že mu hned skočí po krku, ale největší kašpárek v tomhle ansámblu je Mace Windu, který se tváří jako ztělesnění vševědoucnosti a varování, a pak trapně zklame v základní lidské psychologii ve scéně s Palpatinem a Anakinem, nehledě na naivní způsob, jakým si vyřizuje s Palpatinem účty za všechny Jedi. A ti jeho poskoci, darmo mluvit, v jejich případě by bylo lepší, kdyby si krky podřízli vlastními světelnými meči. Skoky v chování Anakina jsou taky na samostatný soud. Jeho podrobení Darth Sidiousovi je strašně přímočaré a obejde se nejen bez boje, ale také bez delších pochybností. Chvíli to vypadá, že to bylo pragmatické rozhodnutí a že si Anakin zachová jakžtakž jediovskou čest jako třeba Dooku, ale on vzápětí poslechne strašlivý rozkaz bez většího váhání a stane se z poraženého a oklamaného mladíka opovrženíhodnou hyenou. Další scény už pak jen dokreslují jeho obrácení ke zlu a dají se brát jako logičtější. Úvodní scéna se záchrannou misí je vlastně komická vložka pro zasmání a pohodu na začátku, to beru, nicméně podobně bohužel působí i závěrečná scéna souboje mezi Anakinem a Obi-Wanem, zvlášť při hopsání nad žhavou lávou a šplhání po utrženém kotvícím sloupu, plujícím do „lávopádu“. Souboj mezi Yodou a Darth Sidiousem připomíná při používání světelných mečů diskotéku, ale naštěstí brzy přichází použití Síly z dlaní a prstů, kde už ksichtík Yody může předvést pár dalších nasupených výrazů. Padmé sehrává pár svých scén podle role chápající ženušky a je v tom docela dobrá, naštěstí Anakin již vypadá starší a tak jim to trochu víc spolu ladí. Její krása je vhodně setřena (to víte, make-up nevydrží věčně) jen v jediné scéně, kdy se s Anakinem baví o tom, že láska je slepá. V jejich případě nejen slepá, ale i úplně blbá. Setkáme se konečně i s wookii a s Chewbaccou, ale byli tam tak potřeba jako roztomilost ewoků v Návratu Jediho. Scéna s rozestavenou Hvězdou smrti dvacet let předem byla taky velice legrační, ale třeba to byl jen první prototyp, první z mnoha. Hodně věcí na závěr by se dalo vypustit (naopak dost věcí by se dalo doprostřed příběhu přidat), ale nebylo to možné, navazovaly končící příběh na již existující, takže závěr po všeobecném rozuzlení zápletky byl o mnoho delší, než v jiných filmech, kde také potřebujeme po špatném konci špetku naděje. /------------------/ otázka výchovy Vyvoleného /------------------/ Podle jediovské legendy Vyvolený, zrozený z midichlorianů, navrátí Síle rovnováhu. Jak nejlépe vrátit rovnováhu čemukoliv? Když buď na obě strany postavíte stejné množství kladné a záporné síly nebo kladnou a zápornou sílu necháte navzájem působit, až se vyruší a nezůstane nic. Řád rytířů Jedi vychýlil rovnováhu Síly, když vyhladil své sithské protějšky a nyní musí buď všichni zemřít nebo musí přijít Vyvolený, aby co vlastně? Pojal do sebe obě strany mystiky Síly a vyvážil je. Pravda a lež, dobro a zlo, plus a mínus, Jedi a Sith, vše v jediné osobě a až se tak stane, teprve pak bude Síla v rovnováze. Je možné, že původní Sithové jsou pouze odpadlí Jediové, kteří odmítli potlačovat své přirozené vášně a city a našlo se pár takových, které jejich schopnosti ovládly a oni propadli touze po osobní moci. Řád Jedi udělal historickou chybu tím, že se zbavil Sithů, své přirozené opozice, dá-li se to tak nazvat, a zároveň s nimi se zbavil instinktivního, vášnivého pohledu na Sílu. Sithy odsoudili jako absolutní sobce, city prohlásili za nebezpečné a začali ctít absolutní altruismus a absenci citů při výchově nových rytířů Jedi. Proto brali nadané adepty matkám ještě malinké, aby na ně snáz ztratili vytvořenou citovou vazbu a stali se z nich praví mniši, vyzařující bezbřehou lásku k lidstvu bez osobního vztahu k jedincům. Jediové jako Qui-Gon nebo Obi-Wan, kteří i přes mdlou tvrdou výchovu jakési vnitřní hnutí cítili a částečně i byli schopni milovat jednoho člověka, byli v pozici skorokacířů a rebelů a pohlíželo se na ně s obavami. A pak objevili legendárního Vyvoleného, malého chlapce, který si již však vytvořil nezrušitelnou citovou vazbu na matku a tito dva „rebelové citu“ se za něj postavili a přes námitky Rady z něj vycvičili Jediho s obrovským potenciálem a zranitelnou duší. Anakin už nemohl zůstat blízko milované matky a tak si vybral první sympatické ženské stvoření, které potkal, Padmé Amidalu, a rozhodl se tuto dětskou lásku už nikdy neztratit, jako se mu to stalo s matkou. Tady Jediové udělali největší chybu, když nechali Shmi Skywalkerovou v otroctví a na nebezpečném místě, které ji nakonec zabilo. Místo toho ji měli co nejdříve vykoupit a nechat ji dál v synově blízkosti, čímž by jeho impulzivní chování dokázali zvládnout. Tato chyba ve svých důsledcích přivedla Anakina k tomu, kdo mu jako jediný nabídl naději, že o svou další lásku Padmé nikdy nepřijde. Komplexní člověk by ďábelskou nástrahu prohlédl, ale narušený Jedi toho nemohl být schopen. Proto musel být špatný model výchovy Jediů opuštěn a nahrazen lepším, kdy je nejprve potenciální Jedi s láskou vychován a dospěje a až potom začne jeho výcvik. Sílu citů pak takový Jedi již zná a umí ji ovládat a může ji použít i jako nástroj svého vítězství. Toto se stalo Lukovi Skywalkerovi a on jako první Jedi, vychovaný novým způsobem, použil city na svého otce Darth Vadera a nakonec v něm probudil lásku, která jediná mohla přemoci jinak neporazitelného císaře Palpatina. V novém stylu výchovy a výcviku se tak Jedi-rozum spojuje se Sithem-vášní a konečně může nastolit stabilitu a vrátit Síle rovnováhu. /----------------/ politická situace /--------------------/ Je zřejmé, že George Lucas si pro přerod Republiky v Impérium vzal za vzor stejný přerod římské republiky v centrálně řízené císařství s provinciemi s místodržícími. Postupné přebírání pravomocí pro kancléře Palpatina napodobuje kumulaci veřejných volených funkcí ve starořímské republice do rukou dočasných diktátorů v dobách ohrožení. Stejně jako Julius Caesar dokázal Palpatine budovat a udržovat permanentní konflikt s barbary - separatisty a pocitem ohrožení zaslepený Senát mu odhlasoval cokoliv. Ve vrcholné politické scéně v Pomstě Sithů slavnostně Palpatine vyhlásil transformaci Republiky v První galaktické Impérium za stálého potlesku senátorů, ovšem právě tak, jak scéna proběhla, by se nikdy nemohla odehrát. Po vyhlášení Impéria by nejprve následovalo rozpačité ticho a až by senátorům došlo, že armádu klonů řídí jen Palpatine a oni nemají skutečnou moc rozhodnutí zvrátit, začali by bouřlivě aplaudovat, aby si zachránili kůži. Vývoj takového obrovského kolosu, jakým Galaktická Republika musela nutně být, se však neřídí rozhodnutím a skrytým plánem jediného sithského Lorda. I kdyby Sithové neexistovali, bující byrokracie, slábnutí výkonné moci a nespravedlnosti by neomylně vynesla do čela Senátu jiného diktátora. Rytíři Jedi, kteří se v Pomstě Sithů a vůbec celé „předtrilogii“ chovali jako banda nedochůdčat, co si nevidí na špičku nosu, by v tomto případě jako ochránci demokracie diktátora snadno svrhli, ale znamenalo by to, že by se „po přechodnou dobu“ museli chopit řízení Republiky a nakonec by se buď stali vládnoucí kastou a nebo by moc zviklala jednoho z jejich středu, stal by se Temným lordem a měli bychom tu nový sithský pořádek a možná dokonce Řád. () (méně) (více)

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (více)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (více)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (více)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (více)