Reklama

Reklama

Vražda v Orient expresu

  • Velká Británie Murder on the Orient Express (více)
Trailer

Albert Finney jako Hercule Poirot v nejslavnějším detektivním případu Agathy Christie. Britský film, oceněný Oscarem.  Orient expres, luxusní vlak, projíždějící celou Evropou - od Istanbulu až po Calais - se jedné prosincové noci roku 1930 stává dějištěm případu, k jehož vyřešení musí Hercule Poirot, který se čirou náhodou ocitl mezi jeho cestujícími, zapojit veškerý svůj důvtip a genialitu. Má k tomu dostatek času, protože vlaku, uvězněnému sněhovou kalamitou kdesi v jugoslávském vnitrozemí, nezbývá než trpělivě čekat na vysvobození ze závějí. A zatím se tedy slavný belgický detektiv pokouší vypátrat, kdo je pachatelem neobvyklé vraždy amerického milionáře - a jaký byl její motiv...
Námět tohoto románu poskytl A. Christie skutečný případ - únos v rodině světoznámého letce a amerického národního hrdiny Charlese Lindbergha. Oscara získala Ingrid Bergmanová jako nejlepší herečka ve vedlejší roli, snímek byl nominován v dalších pěti kategoriích (A. Finney jako nejlepší herec, scénář, kamera, kostýmy, hudba). Získal také řadu cen Britské filmové akademie. Za zmínku stojí jeho hvězdné obsazení - kromě jmen, uvedených v noticce, např. ještě: Jean-Pierre Cassel, Wendy Hillerová, Sean Connery, Martin Balsam, Vanessa Redgraveová nebo Anthony Perkins. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (353)

sud 

všechny recenze uživatele

Ač na mne budou mnozí koukat jako na vyvrhela, nejsem velkým příznivcem Agathy Christie. Nic proti její osobě, ani jejím románům nemám, ale neoblíbil jsem si je, jako třeba Holmesovky, nebo hard school. Zfilmování jejích detektivek mě také povětšinou nechalo chladným, až na čestné výjimky - a jednou z nich je Vražda v Orient expresu. Po celou dobu jsem nenašel jediné hluché místo a jedinou nudnou chvilku. Režie se zhostil Sidney Lumet, člověk, který prostě nedokáže natočit film podle zajetých linií a postupů. Pokaždé musí alespoň v něčem malém jít vlastní cestou. V tomto případě obsadil do role Hercula Poirota Alberta Finneyho. Oproti Davidu Suchetovi, který je literárnímu Poirotovi asi nejvíce podobný a Peteru Ustinovovi, coby usedlému korpulentnímu pánovi je Albert Finney absolutně jiný. Jeho Poirot je esencí přívětivosti, záludnosti a buldočí tvrdošíjnosti (připoměl mi dost radu Vacátka), skrývající pod usedlou slupkou temperament. Jeho závěrečné výstupy jsou neuvěřitelně strhující a na flashback rekonstrukce vraždy nikdy nezapomenu. Herecké obsazení je do poslední roličky hvězdné a skvostné (za zmínku nejvíce stojí Ingrid Bergman, Jean - Pierre Cassel a Sean Connery). Zkrátka netradiční a velmi příjemné překvapení. 100%. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Jak plynul čas, moje chutě v oblasti zábavy a umění se měnily. Pár věcí ale zůstávalo konstantních. Patří mezi ně i nechuť ke klasickým detektivkám, kde po rafinovaném zločinci pátrá geniální soukromý detektiv a čtenář/divák je svědkem souboje dvou brilantních intelektů, který je obvykle zakončen scénou, v níž trpívám nejvíc. Ano, mám na mysli to nesčíselněkrát profláknuté klišé, kdy se v jedné místnosti shromáždí všichni podezřelí, velký detektiv rozebere jejich výpovědi, odhalí drobné rozpory, alibi rozmetá na kousíčky a neomylně prstem ukáže na pachatele, který svěsí hlavu, pod tíhou argumentů se přizná a poslušně se nechá odvést na policii. Ne, Agatho, takhle to v životě nechodí a před tvými pohádkami dávám přednost jiným. Na snímku mě lákalo herecké obsazení, jméno režiséra i slušné ohlasy včetně oscarového ocenění. Jenže ouha, přišla studená sprcha. Poirot je nevhodně obsazený, herci ve vedlejších úlohách se dělí na ty, co hrají matně, a na zbytek, který je vyloženě špatný. Kdybych neviděl Vraždu v Orient expresu, nikdy bych nevěřil, že Ingrid Bergman může být tak prkenná. Přijatelný je snad jedině Anthony Perkins. Rozuzlení případu představuje i v rámci umělého světa klasických detektivek nestravitelný bizár, který sklouzává k hranicím nechtěné parodie. Lumetova režie mohla zaujmout americké akademiky snad jedině díky geniální reklamní strategii producenta. Orient expres kdysi představoval symbol éry belle époque a opulentního luxusu, kdyby dokázal Lumet prodat, když nic jiného, aspoň krásnou přírodu Balkánu a vytvořil atmosféru, jejíž středobodem bude vlak coby symbol romantických výprav za hranice všedních dní a cest zámožných dobrodruhů za exotikou, byl bych štědřejší. Hvězdičku bych také přidal, kdybych byl fanouškem žánru. Takhle je mi líto, zůstanu velmi skoupý. Celkový dojem: 25 %. ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Škoda, že som si niekedy z mladosti pamätal šokujúcu pointu známeho kriminálneho príbehu. Tým pádom som bol ochudobnený o solídne záverečné prekvapenie. Na druhej strane sa tak divák môže sústrediť na iné aspekty filmu, napríklad hviezdnych hercov a porovnávať film s inými adaptáciami, prevažne televíznymi. Ja som videl iba tento film a ťažko môžem Lumetovi niečo vyčítať, natočil ho presne tak, ako si to príbeh vyžadoval. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Moja prvá výčitka je, že film je pre mňa nudný, no zároveň si vyžaduje pre pochopenie neustálu trpezlivosť a bystrosť, lebo je veľmi zložitý a mal som problémy stíhať dej, strácal som sa, no našťastie človek z tohto filmu má zážitok aj napriek tomu, lebo podstata je pochopiteľná. Moja druhá, možno ešte väčšia výčitka je, že záver hrá na nôtu akejsi spravodlivej pomsty smrťou kolektívom voči jednotlivcovi. Možno by tu hral veľkú úlohu pre mnohých aj sociálny aspekt, keby podaktorí vrahovia neboli ozaj bohatí, či úspešní, ale vzhľadom na to, že obeť bola asi najbohatšia, pre niektorých to takpovediac môže hrať aj na túto nôtu. Záver s alibizmom prenechania rozhodnutia na druhého a neinformovanie miestnej polície s oboma verziami a s chýbajúcim procesom, kde by sa rozhodlo, či taký trest smrti bol oprávnený, čo si ja myslím, že nie, je pre mňa veľkým morálnym zlyhaním napriek genialite filmu v atmosfére, v časovej rozloženosti, v zvratoch, tajomne, vytáčaní sa, vtipných, či bláznivých momentoch v správaní niektorých ľudí, z ktorých mnohé sú aj dnes prekuknuteľné. Veľmi dobrá a hlavne zaujímavá a dosť originálna kriminálka napriek tým mojim výčitkám. ()

Astaroth12 

všechny recenze uživatele

H.Poirot nieje moja šálka kávy, ale tento mi veľmi sadol. Mystérium okolo vraha bolo bravúrne, tie indície, dohady, vyšetrovacie metódy Poirota, to všetko malo neskutočné spracovanie. Vlak, jedna vražda, veľa podozrivých, vystúpenie z vlaku je v nedohľadne a tak vrah je stále medzi nimi, ale vrah mal smolu, že vo vlaku sa na poslednú chvíľu zjavil Poirot, ktorý vie indície veľmi rýchlo rozlúsknuť, len tu to bude mať ťažšie, ale jasné že nesklame. Je tu odkrývanie temnej minulosti obete a tak nepriateľov mal veľa aj keď cestoval inkognito, niekto onom vedel, aj to bol silný naznak prepracovania. Sú tu aj silno nadnesené dialógy, ktoré ma viackrát pobavili. Vo vlaku sa o cestujúcich dozviete aj to čo o nich vedieť nechcete a Poirot to vedel tiež a práve tu sa budu odkrývať aj rodinné väzby cestujucich. Neskutočné famózne, hltal som každé čo i len maličké napredovanie v príbehu.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. ()

Galerie (126)

Zajímavosti (28)

  • Pro Agathu Christie to byl velký okamžik, zvláště slavnostní banket v Claridge`s. Byla to také poslední veřejná událost, které se před svou smrtí v roce 1976 zúčastnila. Diváci i kritici jásali a i samotná autorka připustila, že i ji filmová adaptace potěšila. I tak si ale dovolila "protestovat" proti kníru Hercula Poirota. (Agatha)
  • Kromě skvělých kostýmů a kamery se podařilo ještě umocnit nádech autenticity vypůjčením skutečných vagonů ze slavného Orient-expresu v mezinárodním muzeu lůžkových vozů. (Agatha)
  • Téměř celý herecký výkon, který Ingrid Bergman přinesl Oscara se odehrává v jediné pět minut dlouhé scéně. (Kulmon)

Související novinky

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Zažili jsme i lepší roky než 2016. Nejen co do počtu ztráty lidí, kteří přinesli světu něco hezké a hodnotné, či do počtu překvapivých a znejisťujících politických událostí. On ten rok s šestkou na… (více)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (více)

Reklama

Reklama