Ratchedová

• USA Ratched
Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller
USA, 2020, 7 h 15 min (Minutáž: 46–62 min)

Předloha:

Ken Kesey (kniha)

Mac Quayle

Sarah Paulson, Finn Wittrock, Jon Jon Briones, Judy Davis, Harriet Sansom Harris, Cynthia Nixon, Hunter Parrish, Amanda Plummer, Corey Stoll, Sharon Stone (více)

Je rok 1947 a Mildred Ratchedová začíná pracovat jako ošetřovatelka ve špičkovém psychiatrickém ústavu. Za jejím dokonale upraveným zevnějškem se ale skrývá čiré zlo. (Netflix)

vyfuk

1. série: Shrňme si to. Seriál, který má být na styl Přelet nad kukaččím hnízdem. Ve výsledku jde prequel o jedné z nejvíc evil postav v historii kinematografie. Kdyby tohle Forman viděl, tak by raději asi zase vrátil raději do hrobu. Jenže stále se nedá mluvit o úplném průseru. Na bázi prvotního dojmu minimálně. Seriál je totiž jasná cheap televizní zábava. Nicméně to hned není důvod k negativům. Seriál běhá z místa na místo a řeší nějaké problémy, které jsou mnohdy dost irelevantní a nanicovaté. Je to vtipné, protože po letech skončil Bates Motel a toto je skoro plnohodnotná náhrada. Smutné je, že tento seriál nemá s Ratched skoro nic společného jenom bere to jméno, aby se k seriálu dostalo, co nejvíce lidí. A vtipné je, že ti, kteří viděli původní film dříve, tak tady po první sérii jasně končí, včetně mě. A noví kamarádi se budou divit, že to je úplně jiné. A nedá se divit, protože tenhle film se snaží být vážný, ale stylem určitého "sýrového" natočení se to pěkně ztrácí. Je to dost odpočinková zábava, u které časem přátelé logiky a zaujetí ztratí zájem. Spolu s velmi trapným a retardovaným háčkem na konci. Což o to, jako hodně béčková zábava, proč ne. Ale v rámci nějakého odkazu jsme hodně mimo. ()

Sawy

Hannibal revival. Patologicky deformovaná reinterpretace legendární postavy, kterou si Ryan Murphy obalil svým bizarně úchylným hororovým hávem ála AHS. Bohužel, stylizaci jsem nepochopil ani ve vnitřní diegetické logice, ani s ohledem na vzor, ze kterého se vychází. Ze sestry Ratchedové z Přeletu zde zbyl jen účes a jméno, jinak dost dobře nechápu, proč si Murphy prostě nevymyslel jinou fikční postavu, kolem které by svou další freak show obestavěl. Ale to by mě ve výsledku nesralo, stejně jako pro mnohé jistě frustrující eklektičnost, se kterou Ratched proplouvá od detektivky k hororu, od milenecké road movie ála Bonnie a Clyde k Hitchcockovi, od naprostého bizáru sklouzávajícího ke komedii k vážným LGBT, MeToo a woman empowerment tématům. To by mě možná nakonec i bavilo, kdyby to (stejně jako ten Hannibal) nebyl od začátku do konce ten bizár konstrukt vyplněný od A do Z patologickými figurami, jejichž jediným účelem je BÝT DIVNÝ a TRAUMATIZOVANÝ. Pak mi zkrátka všechny momenty, kdy doposud apsychologizované tipy projevují nějaké emoce či ambivalenci, přišly tak akorát k smíchu. Špatně, Ryane. Ten vizuální cit a nadání pro stylizované výjevy ála minulé éry Hollywoodu by příště měly být investovány s větší rozvahou. 50 % ()

Lachtaan

Viděno už kdysi dávno v období premiéry, kdy zde vzniklo rozdělení na série, jelikož se dle sledovanosti očekávalo navázání. Až nedávno byl seroš nadobro ukončen, dělení na řady logicky zmizelo, takže musím hodnotit znovu. Na kult filmu, z něhož Ratchedová vychází, se tenhle příběh nechytá, já jsem ovšem velkým fanouškem trpkých dramat z děsivého prostředí léčeben a to mi tahle (dnes už) minisérie doručila na poli všech 8 epizod. [viděno na Netflixu] ()

dubinak

1. série: Tady se někdo snaží bejt stylovej, až to bolí. Extrémně vyfešákovaná série o ďábelské sestře jménem Ratchedová, která se se svým charakterem a ambicemi dostane daleko, ale která mi zhola nijak nepřipomíná postavu z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Ale asi prostě bylo zajímavý jí tak pojmenovat a napsat jí naprosto jinak, než jakou bysme ji jako diváci čekali. Tak je to svině, není to svině? Díly mi přišly hrozně nevyvážené, rozprsklé, divné a některé i podstatně nudné. Celkově mě ten příběh hrozně vytáčel, nedávalo mi to moc celistvost a měla jsem co dělat dokoukat poslední tři díly. Zajímavá linie byla ta se Sharon Stone a jejím synem. Ve finále jsem si ale uvědomila, že mě štvala snad každá postava a Ratchedová nejvíc. Tohle hraní Paulson mi prostě nesedlo. Hodně budu přemýšlet, jestli koukat na druhou sérii. ()

veru_needy

Murphy v tomhle seriálu dokazuje, že je kreativcem, který na velká díla rozhodně má. Zde sice trošku mírní své tradiční prvky, ale výsledkem je kvalitní show, která je správně dramatická, nenudí a občas i sem tam připomíná AHS. Nebyl by to ale Murphy, aby do seriálu nedal kousek sebe v pozitivním smyslu, třeba krásné barvy, prostředí, kostýmy, v negativním pak těžkou politiku. Celkově se mi ale trefil do vkusu i přesto, že jsem případu Ratched nikdy předtím nevěnovala moc pozornosti. Sarah Paulson je vždy skvělá volba, moc dobře se na ní v těchto záporných rolích dívá. Finn Wittrock také odvedl skvělý herecký výkon. Zbytek postav byl také příjemný a nikdo mi nevadil. Líbilo se mi propojení s psychologií a prostředí léčebny. Ačkoliv byla Mildred dost nepřekonatelná manipulantka, které se vše dařilo, nebylo to takové to klasické seriálové počínání, kdy se postavě vše daří. Naopak právě tento seriál pracoval i s motivem nečekané změny plánů a nutností improvizace, takže v tomhle byl dost neočekávaný. - "Oh look, my peach!" ()

• V záverečnej scéne Edmund (Finn Wittrock) priláka pozornosť svojej sestry Mildred (Sarah Paulson) prostredníctvom článku v novinách, ktorý sa týka vraždy niekoľkých zdravotných sestier – ide o odkaz na vraždy spáchané Richardom Speckom. (Richard Benjamin Speck bol americký masový vrah, ktorý jedného v noci systematicky znásilňoval a v noci 13. júla do skorých ranných hodín 14. júla 1966 mučil a vraždil osem študentských sestier z komunitnej nemocnice v južnom Chicagu.) (Kreminka)