Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Se zpracováním osudů vášnivého fanouška fotbalové Slávie a vlastníka obchodu s konfekcí Richarda Načeradce (H. Haas) podle předlohy Karla Poláčka se diváci mohli poprvé setkat v roce 1931 v úspěšné komedii Muži v offsidu režiséra Svatopluka Innemanna. V souvislosti s úspěchem filmu a s popularitou ústřední postavy přišlo volné pokračování Načeradec, král kibiců režiséra Gustava Machatého. Načeradec již nenavštěvuje fotbalová utkání, svůj komentátorský a buřičský elán však zcela přirozeně přenáší do svého každodenního života a ke všemu, co kdo dělá, má vždy co říct. Však také sám o sobě hrdě prohlašuje, že je „král kibiců“. Jednoho večera se kvůli banálnímu sporu při hře v šachy rozkmotří s Jaroslavem Dundrou (J. Vojta), co vlastní podobný obchod naproti tomu jeho, a jejich spor se vyhrotí natolik, že skončí až u soudu. Situaci kolem svých ješitných otců pak jen s pobavením sleduje zamilovaný pár věnující se advokátní činnosti – Načeradcova dcera (H. Vítová) a Dundrův syn (R. Roda-Růžička), kteří je u soudu mají zastupovat. (Česká televize)

(více)

Recenze (36)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Poláčkův Načeradec, věčně našňupnutý obstarožní strejc, který nadává na všechno a na všechny, slavil mimořádný úspěch už v Mužích v offsidu a pro filmové producenty se tím pádem stal vhodnou kořistí pro snadný výdělek. V tomto ohledu bezpochyby překvapí jméno režiséra Gustava Machatého, jehož předchozí tvorba si získala pozornost nejen u nás, ale také na mnoha evropských filmových přehlídkách a s Poláčkovým humorem se pochopitelně míjela. Ale jen zdánlivě, jak se zdá. Trumfem vytaženým v pravou chvíli, byl dle veškerých očekávání nenapodobitelný Hugo Haas, tehdy již respektovaný divadelní i filmový herec, který do svého Načeradce vložil všechno to, co známe a obdivujeme na židovských anekdotách. Haasův Načeradec ovšem není žádná zlovolná karikatura, ale portrét opravdového člověka, který sice všechno, i svět kolem sebe, přepočítává na peníze, vzteká se a bouří, ale umí, když na to přijde, shodit i sám sebe. Mezi plejádou dalších zúčastněných si nelze nevšimnout půvabné, sotva osmnáctileté Hany Vítové, která tehdy sbírala první herecké ostruhy u Osvobozených... Machatého neklidná povaha jen stěží odolávala ryze komerčním zájmům producentů, přesto se zdá, že čas strávený před vznikem jednoho z nejslavnějších filmů všech dob, mezinárodně proslulé Extase, nebyl tak úplně marný. Zejména díky Haasovi a jeho vynikajícím ekvilibristickým smečím se onen efektívně mrtvej muž stává postavou z nejpopulárnějších a nejmilovanějších. Člověkem minulosti i současnosti. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Kdo přišel ve třicátých letech do kina, aby se podíval na pokračování Mužů v offsidu, tak musel odcházet zklamán. Především zůstali jen staří Načeradcovi, ze švadlenky Vítové se stala doktorka práv - a jinak je to docela jiný příběh, sepsaný, zdá se, po úspěchu Mužů z offsidu dosti horkou jehlou Karlem Poláčkem, ale ani jinak tak ceněného Gustav Machatého by člověk ve scénáři a režii tohoto filmu nepoznal. Zkrátka, nebyl pro komedii stvořen. Pár vtipných hlášek tam bylo (ta husa má sádla skoro jako vy), ale to bylo všechno, jinak neskonalá nuda, při níž se občas dost dobře usínalo. A ta honička za splným přáním pana Hříbala, aby ho ta Grossová opustila... Zcela nepodařemé. ()

Reklama

Martrix 

všechny recenze uživatele

Devadesátiletá komedie, která stojí na textu K. Poláčka a H. Haasovi, který nesnesitelného Načeradce ztvárnil už podruhé. Stejně jako v prvním případě, ani teď mě to nebavilo. A díky poslední třetině filmu, mi to vlastně i lezlo na nervy. Pro mě jeden z nejhorších filmů pro pamětníky, jaký jsem viděl. Poláčkův humor mi není blízký a Machatého režie mi taky nesedla. Celé je to ukřičené... . Podruhé už ne. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Pro mě jedna z nejlepších českých komedií vůbec, neskutečné množství vynikajících hlášek "Co se chce ode mě?? Nechci Vás vidět svýma očima! "Richard, uklidni se!" "No tak prosím, umíráš Ty nebo já??". "Jestli chtěj kibicovat, tak ať se vrátěj do Palestiny!". "Víš co, přijď až po inventůře""Co to je?""To jsou židovský svátky.. Karbanická humoreska s naprosto úžasným vzteklounem, hádající se i s obrazy rodičů své manželky, prvky grotesky, vytříbenými dialogy, krásnými ženami a klasicky nadčasovou režií Gustava Machatého. To vše podpořeno i velmi povedenou snovou realitou. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Nové příběhy (pokračovaní) pana Načeradce židovského majitele obchodu s konfekcí a gumáky. Nemyslím si že by tento film byl vyloženě nudný nebo nezábavný. Ale co si budeme nalhávat proslulý autor filmů jako "EXTASE", "EROTIKON" či " ZE SOBOTY NA NEDĚLI" jako autor filmových komedií příliš neuspěl. Našli se zde ale občas vtipné pasáže, samozřejmě že nejvíce asi ty mezi panem Dundrem (J. Vojta v prvním díle hrál ženicího se pana Hátleho) také obchodníkem a blízkým přítelem pana Načeradce. Ale i ostatní byli vidět, žid Felix Kühne (první díl Ignác Kauders), Marie Grossová, Jan Sviták atd. Naopak tentokrát oproti prvnímu dílu chyběli Plachta, Fiala nebo Štěpničková.. Nejlepší scény: Načeradec jako kibic, ukazující a vysvětlující jak se má správně hrát forbes, poté předvádějící jak se má správně hrát kulečník. Šachová partie, hraní karet, posílání do Palestíny, nebo oslovování do antisemitů patří také do zlatého fondu. Ovšem, nejvíce mě asi dostala ta u pana Načeradce doma kdy ho těžce nemocného z rozsudku 24. hodin vězení vyšetřuje jeho blízký přítel dr. Bondy (T. Pištěk první díl holič Alois Šefelín) to bylo neskutečné divadlo to se musí prostě vidět. Za 4* já mám pro tyto jednoduché maloměšťácké taškařice prostě slabost. "To je samá konference, momént, a pán Načeradec, pán Načeradec:-)"! ()

Galerie (28)

Reklama

Reklama