Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Osud říše se naplní ve chvíli, kdy v ní lidé přestanou věřit. Příběh touhy po moci, která vedla k zániku mocného impéria... Jedna z nejvýznamnějších historických otázek zní, jak mohlo dojít k pádu římské říše. Nebyla to však jediná událost, která vedla k zániku mocného impéria. Byl to proces pozvolného rozpadu trvající déle než tři sta let. Téměř tříhodinový velkolepý snímek Pád říše římské zachycuje impérium na pokraji rozpadu. Scenáristé volně čerpali z klasického díla "Úpadek a pád říše římské" z pera anglického spisovatele Edwarda Gibbona. Děj začíná za vlády císaře Marca Aurelia, kdy se začínají projevovat první závažné problémy. Na hranicích říše čelí nájezdu divokých kmenů a vedle vnějších ohrožení se objevují také první známky rozkladu uvnitř státu. Diplomat Marcus Aurelius zamýšlí, že svým nástupcem učiní oddaného válečníka Livia na úkor vlastního syna Commoda. Spravedlivý Livius pro něj představuje příslib, že nad celou říší zavládne mír. Zákulisní intriky ale vyvrcholí ve velezradu a vraždu Marca Aurelia. Novým římským císařem se stává Commodus, který nastolí brutální tyranii a nejmocnější říše světa se začne hroutit. Rozpor v pojetí vlády mírotvorného otce a tyranského syna představuje hlavní dějovou linii, ve vedlejší pak můžeme sledovat milostný příběh Livia a krásné Lucilly... Pád říše římské představuje jeden z posledních epických velkofilmů, jejichž hollywoodská éra vyvrcholila na přelomu 50. a 60. let. Tehdejší konkurenční projekt představovala například Kleopatra (1963). Produkční náklady na tyto historické eposy ale byly tak vysoké, že se nemohly vrátit z distribuce v kinech a uvrhla hollywoodská studia do finanční krize. Přesto dodnes uchvátí velkolepou výpravou, kostýmy a hvězdným hereckým obsazením. V hlavních rolích zazářili Stephen Boyd jako Livius, Christopher Plummer jako Commudus, Alec Guinness jako Marcus Aurelius a Sophia Lorenová jako Lucilla. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (93)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Výpravná podívaná bez triků a kouzel a bohužel i bez historické věrohodnosti. 1)  Snímek jsem v dávných dobách viděl v pražském kinu Alfa na Václavském náměstí a dodnes si pamatuji, jak mě oslnil. Obrovské masové scény překonala v mých očích jen konkurenční Kleopatra (zvláště její příjezd do Říma). Pád však nabídl tehdy nevídaný závod dvojkolek a srdcervoucí závěrečnou dražbu funkcí. Odcházel jsem oslněn americkou kinematografií. Bylo mi 15 nebo 16 let._____ 2)  Velkorysé (a také drahé) masové scény jsou působivé i dnes. Jednoduchý a nekomplikovaný děj v interiérech je naproti tomu těžkopádně nudný - zejména v první polovině filmu._____ 3)  Dílo obsahuje množství chyb, často velmi bizarních. Věku 34letého (1963) Kanaďana Christophera Plummera se skutečný Commodus po 12 letech své vlády nedožil. Timonides nosí křesťanský kříž, což je zřejmý ahistorický nonsens. Okolnosti Aureliovy smrti jsou nejasné, ale nejspíš vůbec nebyl zavražděn. Postava Lívia je patrně zcela vymyšlená._____ 4)  To jsou ale jen detaily. Více mě irituje používaná terminologie a uvažování 20. století. Lehce archaická vázaná řeč mi ale nevadí, je rozhodně lepší, než mluva současných teenagerů._____ 5)  Filmy z antiky raději sleduji v českém dabingu než ve zcela nepatřičné angličtině. Ovšem oslovení Můj pane Césare mě bude strašit i ve spánku._____   6)  Ani ocenění hudby na festivalech nechápu. Mně přišla jako z laciného melodramatu._____ 7)  Výstižný koment: sportovec**, OwenBobby**. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Přehnaně ambiciózní, úmorně rozvleklé, historicky nesmyslné a ukázkově prodělečné je jedno z posledních epických historických dramat, příznačně pojednávající o pádu Římské říše. Stejně jako se mocné impérium zhroutilo vlastní vahou, i velkofilm Anthonyho Manna přecenil své síly a fatálně zklamal především ty, na nichž ve výsledku záleželo nejvíc. Diváci se nedali zlákat sliby jenž studio nedokázalo splnit, a svou důvěru vložili do jiných filmů. Režisér tak nechtěně dosáhl stejného efektu, jakého dosáhli neschopní císařové pozdního iméria. Tenkrát ve čtvrtém století padla antická civilizace, ve století dvacátém se zhroutila jen menší produkční společnost. ()

Reklama

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Patřičně velkolepě pojaté, nicméně ve výsledku takové nějaké upachtěné ... a tím pádem i rozvleklé. Krom toho ... při vší úctě ke všem přednostem Sophie Loren ... s trochou ženské škodolibosti musím podotknout, že bych si ji dokázala představit spíš jako manželku Marca Aurelia nežli jako jeho dceru. Co se týká poselství filmu, líbí se mi, o tom žádná, nicméně zdá se mi poněkud naivní až utopické. Nevěřím, že pokud člověk obdrží římská či jakákoli jiná lidská práva - a k tomu třeba i půdu nebo nějaké další hmotné statky, přejdou ho navždycky válečnické a dobyvačné choutky a on si bude spokojeně žít v klidu a míru a pospolitosti se všemi svými sousedy. Co světlo světa spatřila lidská rasa, klid a mír byly vždycky jenom dočasné - a nebýt jaderných zbraní, které svými účinky vcelku spolehlivě odrazují od velkého ozbrojeného konfliktu, měli jsme tu dávno třetí, a dost možná i čtvrtou světovou. Takhle si velké i menší mocnosti poměřují síly "jen" prostřednictvím regionálních zástupných konfliktů, kde se angažují na té či oné straně barikády - jak jim velí jejich vlastní strategické a finanční mocenské zájmy. Ve výsledku jejich hrátky bohužel neznamenají menší utrpení, jen se odehrávají na menších a především na CIZÍCH územích. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Některé říše netrvaly ani tolik času po jakou dobu Řím zanikal'' --- Tohle dývko v pošetce si suším už dlouho. Nebyla na to nějak chuť, protože mi nijak zrovna neuchvátil obal a pak i ty 3 hodny nejsou vždy zrovna k dispozici a když už jsou, je jistě spousta jiných a lepších filmů. Ale mám to jednou doma, dám tomu šanci řekl jsem si. A dobře jsem udělal. Jasně, je to film ze šedesátek. Divák to pozná už jen na hudbě, nebo hereckých výkonech. Hlavně ty zblízka zabírané dlouhé pohledy do kamery, mnohdy až teátrální. Ale tak se tehdá tošilo a jiné filmy na tom v té době nejsou jinak. Co se týče historické věrnosti tak to je lepší úplně opomenout a rozhodně ať si nikdo nepamazuje, že Řím se rozpadl právě kvůli této zápletce převedené na plátno. Spousta lidí si ještě stále myslí, že co je napsané, nebo nafilmové musí být pravda. Minimálně částečně. Já se hlavně bál, že film bude smrdět podfinancováním, protože zánik Říma, to je sakra hodně  velké sousto. Ale jak se ukázalo, mé obavy byly liché. Dávno před možností naklonovat si na PC tisícíhlavý dav nebo armádu do filmu, filmaři nasadili fakt neskutečný komparz. To jsou stovky možná až tisíce lidé. A všichni dobově oblečení, včetně vojáků. Fakt nechápu !!! Dalšíco bylo doslova dechberoucí byl ten závod válečných vozů. Samozřejmě hned napadne srovnání s Hestonovým Ben Hurem, tam to ale při natáčení tuším někdo při těch závodech na vozech fakt v reálu zle schytal... Výborné byly i bojové scény s barbary nebo Armény. Absolutně nechápu jak točili tu scénu, kdy legionáři zcela správně s válečnickými dobovými postupy nejprve vrhají pilum, jejichž smršť kosí útočící na legii. mimochodem už jen ten svist prý barbarům naháněl děs. Doporučuji se podívat na videjko na ytb, kde se zkouší průraznost této zbraně na barbarských štítech... Prakticky jste neměli šanci. Jakmile jste se potkali s tímto římským kopím, bylo vymalováno. I když je film dlouhý, určitě i dnes stojí za vidění. Já jsem nikdy neholdoval Sophii Loren, přeci jen jsem krapet starší generace, ale mám třeba moc rád Plummera a ten tu byl famózní.   Zvedám tedy korouhev nesoucí 4 písmena SPQR. Řím nikdy nezanikne a nezaniknul. Jeho částečný odkaz je tu dál v našich každodenních životech aniž si to leckteří z nás uvědomují! * * * * ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Milí Američané! Jste pokračovatelé říše římské, i vy máte od Boha za úkol spojit celý svět pod jednu americkou střechu přesně tak, jak to chtěl císař Marcus Aurelius. A i vy můžete podlehnout moci a místo moudré vlády nad koloniemi je budete vykořisťovat až bude bojovat bratr s bratrem a říše americká padne stejným způsobem jako říše římská. / Pád říše římské je průhlednou alegorií a proto se nedrží historických faktů. Rozpočet se vyčerpal kulisami ve Španělsku, hvězdným obsazením, a sledovat po tři hodiny, jak americký militantní křesťanský nacionalismus kape z každé věty, vyžaduje silnou náturu. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (26)

  • Anthony Mann o vývoji scenára: "Písanie scenára nám trvalo viac ako jeden rok. Keď sme písali, nemali sme na mysli umelcov, ale chceli sme vytvoriť postavy s nezabudnuteľnými scénami, ktoré mali prilákať umelcov kalibru Guinness, aby ich chceli hrať." (Arsenal83)

Reklama

Reklama