Nelítostný souboj

• USA Heat (více)

Jsou stejně schopní a stejně posedlí. A stojí proti sobě... Lupič Neil McCauley se specializuje na akce, při kterých jde o velké peníze. Ať už připravuje přepadení pancéřového vozu nebo vyloupení banky, vždy se může opřít o spolehlivé spolupracovníky. Každý jeho zločin je pečlivě naplánovaný a provedený s dokonalou profesionalitou. Když McCauley připravuje svou poslední velkou loupež, po které se chystá na odpočinek, je mu už v patách policejní detektiv Vincent Hanna. Potíž je v tom, že Hanna je stejně schopný a stejně posedlý svou prací jako McCauley. Oba muži toho mají společného víc, než se na první pohled zdá: ani jednomu z nich to například v soukromí neklape. Vincentu Hannovi se hroutí už třetí manželství, McCauley pro jistotu nikdy s nikým nenavázal trvalý vztah. Oba by si vlastně mohli skvěle rozumět. Jenže stojí na opačných stranách zákona a jejich setkání nemůže skončit nijak jinak, než soubojem na život a na smrt… Režisér Michael Mann (Miami Vice, Lovec lidí, Poslední Mohykán) natočil strhující kriminální příběh, ve kterém se vedle akčních scén soustředil na podrobný popis toho, jak jeho hrdinové žijí v soukromí a jak své činy připravují. Při uvedení do kin se reklamní slogany zmiňovaly o tom, že se zde poprvé na plátně setkali dva z největších amerických herců Al Pacino a Robert De Niro. Pravda je, že oba předtím hráli ve filmu Kmotr II (1974), kde však neměli žádnou společnou scénu. (Česká televize)

neo250

Staré ale výborné. Film má stále čo ukázať aj po toľkých rokov. Škoda, že teraz takéto Krimi / Triller netočia. ()

wege

Naprostá dokonalost od začátku do konce, ve všech aspektech. Děj, výkony, hudba, tempo (má to skoro 3 hodiny, nevnímáte to), akce (fenomenální banka, a to co je po tom), atd. Nemá to slabinu. Ten film musí být základní stavební kámen na filmových školách. Zraje to, má to nejlepší interakci mezi hlavními hrdiny, to podání ruky! Takové filmy dnes točí málokdo. ()

Ex_Machina

„Tá banka stojí za to, mali by sme do toho ísť.“ Pred tým ako do toho šli však ukázala partia okolo Roberta De Nira, že na to naozaj majú. Nekompromisní chladnokrvní profesionáli, ktorí majú vždy všetko dokonale naplánované. Ale ako to tak býva, každý plán je tak dokonalý, ako dokonalý je súper, ktorý stojí proti vám. A ak je tým súperom Al Pacino , tak máte problém. Surovosť a reálnosť tohto snímku je doplnená rozvíjajúcimi sa charaktermi hlavných postáv a nahliadnutie do ich vnútra nás až intímne ponorí do ich životných príbehov. Scéna s desaťminútovou streľbou samopalmi na ulici v centre LA medzi desiatkami ľudí za bieleho dňa je až mrazivo realistická a nezabudnuteľná. Dnes taký film už ťažko nájdeme, približuje sa mu snáď iba Aflfeckovo Mesto. ()

papadoce

Majsterštich Majkla Mužža. To je Horlivosť. Dokonalý herecký koncert Pacina a De Nira, to je Horlivosť. Legendárna prestrelka pred bankou a v uliciach Los Ancheles, aj to je Horlivosť. Toto je jeden z najlepších filmov o bankových lupičoch v histórii kinematografie. Len ťažko by sa hľadali nejaké negatíva, ani v kamere, ani v réžii, tobôž nie v scenári, proste žánrovková dokonalosť osobne. Bolo potom ešte mnoho pokusov napodobniť týchto borcov, a neboli úplne márne, ale Heat, Heat je len jeden. Žral som detektíva Vincenta Hannu lebo Pacino mu dal nenapodobiteľný charakter, no mojimi favoritmi boli De Niro s Kilmerom a zvyškom bandy. Celú zápletku som zároveň vnímal hlbšie, než len ako bájku o lupičoch. Je to o rivalite a vzájomnom rešpekte, o uznaní súperovej sily, o rodine a priateľstve. Michael Mann natočil dokonalý súboj dvoch perfekcionistou, z ktorých bohužiaľ mohol vyhrať iba jeden. Podľa mňa je Horlivosť jedným z najlepších top filmov vôbec. Potlesk v stoji. ()

J.e.r.e.c

Špičková propracovaná kriminálka, kde si autoři dali na poměry žánru neobvykle dost práce s vykreslením protagonistů na obou stranách barikády i některých vedlejších figur, a ty mamutí skoro tři hodiny tak beze zbytku využili. Je to jednoduchá a efektivní strategie – když autor investuje do postav čas na plátně a vyhraje si s osobními detaily, investuje pak divák do těch lidí svoje emoce. Díky tomu ho pak úplně stejně jako výtečná akce (přestřelka v ulicích LA je dodnes jednou z nejikoničtějších akčních scén vůbec) bude bavit i všechno ostatní, včetně zdánlivě obyčejných momentů a rozhovorů u snídaně (dialog Pacina s Nirem je náramná laskomina). Nesedlo mi jen finále; těch posledních 20 minut v hotelu a pak schovávaná na letišti. Pecka takového kalibru by si zasloužila vyvrcholení o síle Tenkrát na Západě. Ale i tak je Heat nejlepší „realistickou“ devadesátkovou kriminálkou. 80 % ()

Davidos305

Vždy jsem chtěl na filmovém plátně vidět vyvážený souboj dvoustran, tak vyvážený že si nebudu moct vybrat, které straně budu fandit a tento film mi to dopřál. Velký trent je rozdělovat strany na dobrou a zlou, světlou a temnou, ale tento film je prostě jíný případ, v tomto filmu nemáme dobrou a zlo stranu, NE. Tady se Michaelu Mannovi podařilo vytvořit skvěle vyvážené postavy. Je pravda že na prví pohled můžeme říct že Al Pacino hraje policajního detektiva, Robert De Niro hraje zloděje, Al Pacino je dobrák, ale takhle ploše a jednoduše tyto postavy Michael Mann rozhodně nenapsal. Postavy, které sledujeme mají své plusy a mínusi a díky to mu se vyvavažují. Líbí se mi že postavy jsou naprosto odlišné tím že jsou na opačně straně zákona a zárověň stejné, díky svému vztahu a oddání k řemeslu, kterým vyplňují své zničené životy. Líbí se mi že postavy jsou rivaly, ale dokážou se navzájem obdivovat a respektovat. A celé je to radost sledovat. Samozřejmě se tu bavíme o Robertu De Nirovi a Al Pacinovi v jednom snímku, takže o brilantní herecký koncert je postaráno, už jenom díky nim, ale i další herci hrají úžasně, vypíchnout musím hlavně Vala Kilmera. Film disponuje skvělími reastickými akcemi, které jsou neuvěřitelně napínavé a je radost je sledovat. Zmínit musí hlavně přestřeku ve městě, která působí velmi odlišné od jiných přestřelek z jiných filmů svou velkolepostí a svému rozsáhlému a otevřenému prostředí. Co se týče kamery je tu odvedena úžasná práce, i když mi sem tam moc nevyhovoval Mannův šedivý styl, ale postupně jsem si zvykl a nakonec mi to do snímku vlastně dost sedlo, hlavně když se šediví styl kombinoval s neony vytvořilo to velmi unikátní vizuál. Takže nemám co vytknout. ()

padrick

Prosím, dajte mi niekto facku, či sa mi nesníva! Famózne dielo! A ten záver? Jeden z najlepších, aké som kedy videl! Doteraz sa z neho spamätávam a to už prešlo takmer 24 hodín, odkedy padla posledná sekunda filmu. Áno, posledná sekunda, pretože som zhltol aj záverečné titulky počas toho, ako mi zostal kamenný výraz v tvári a sánka spadnutá takmer na koberec. K tomuto filmu odporúčam nemenej vydarený slovenský dabing. Boris Farkaš ako Al Pacino je jedno z najgeniálnejších spojení, čo je dokázané aj v tomto dabingu. Ostatné postavy taktiež obsadené na jednotku! ()

BrunoA

Od De Nira a Al Pacina bych přece jenom čekal trochu víc, ale nudit jsem se rozhodně nenudil. V přímém hereckém souboji jsem viděl jasného vítěze - Al Pacinovo herectví bylo přesvědčivější. ()

LukeSharp

Po rozpačitém dojmu,který na mě nechal Mannův Miami Vice jsem si půjčil jeden z jeho starších snímků a dobře jsem udělal.Parádní atmosféra,vynikájící herci,vynikající Mann.Navíc tady je zachycen prakticky normální život zlodějů,kteří mají své rodiny,své problémy a nejsou zobrazeni pouze jako vyšinutí zabijáci a to se mi hodně líbilo.Trošku mě ale zamrzela amatérská chyba,kterou De Niro udělal na konci,kdy se celý film choval jako profesionál a nakonec nedomyslel,že když světlo svítí tak vrhá stín(nebo v tom byl jiný účel,který jsem nepochopil).Nic výrazného se tady vytknout ale nedá. ()

JK77

absolutná špička vo svojom žánry, super kombinácia hlavných postáv. Dej strhujúci a na konci som mal pocit, že aj tých 171 minút bolo málo, že to ešte mohli natiahnúť. Perfektne som sa bavil. :-)) a moj prý koment jupí ()

FrankieCZ

"... you wanna know, what they were looking at?..... Us, the LAPD, Police department..." Krásná scéna v dokonalém kriminálním filmu. Už jenom fakt, že je nám režisér ochoten ukázat policistu, který si dokáže vážit svého protivníka, dělá z tohoto snímku mimořádnou záležitost. Nehledě na fakt, že dokázal svést dohromady do jedné scény dva z nejlepších herců své generace. A přestřelka po bankovní loupeži je prostě neskutečný zážitek. ()

Pai-Mei

Kvalitný film s množstvom výborných hercov. Al Pacino zahral skvelo, svoju postavu stvárnil vynikajúco. Nechcem ale opomenúť De Nira, ktorý zahral úlohu lupiča taktiež brilantne aj s gentlemanským gestom na konci filmu. ()

Křepi

Těžký život gangstera/policajta. Dvě zajímavé postavy, každá z opačného konce zákona, se utkávají v nelítostném souboji. Al i Robert perfektně zapadají do rolí prací posedlích lidí, kteří na všechno ostatní kašlou a nic jiného neumí. Střídají se tu skvělé akční scény s popisem jejich neklidného života. Film je delší než je většinou obvyklé, ale na druhou stranu neni moc scén, které by se jen tak daly vypustit. btw silně mi to připomíná hru Kane a Lynch ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu