Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Andy.

Hudba, ta hudba... Ze začátku jsem jim ten "vztah" úplně nevěřil, ale po TÉ jedné scéně (to byla síla) se to zlomilo. Zbytek filmu jsem snad ani nedýchal. A ta hudba, ta hudba...! ()

Mistickzz

Ani neviem prečo som sa tomuto filmu tak dlho vyhýbal, pred pozeraním som v podstate poznal len ten soundtrack, ktorí sa mi po skončení filmu ešte viac dostal pod kožu. Na film som sa síce troška dlhšie nalaďoval, no nakoniec z toho bol nesmierne silný zážitok, emocionálny a plný skvelých scén. Filmu kraľuje Daniel Day-Lewis a jeho skvelý výkon, spoločne s precíznou réžiou a už spomínaným excelentným soundtrackom. 85% ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé... poněkud zmatený rozjezd - minimálně první půlhodinu jsem vůbec netušil kdo je kdo a o co tu vlastně jde - režisér by u adaptace knižní předlohy nikdy neměl automaticky předpokládat, že všichni předlohu znají, tak aby se mohl takhle neobtěžovat jakýmkoliv úvodem a uvedením do děje s představením postav.... Nicméně pokud divák rozdejchá tenhle zmatek na začátku, dostane se mu zajímavý příběh podbarvený fenomenální muzikou, která v kombinaci s našlapaným vygradovaným finále přesvědčí, že se čekání v tomto případě víc než vyplatilo! ()

jondoe

Tento snimok ani po dvadciatich rokoch nestratil vobec nic zo svojho cara. Ani o den nezostarol. Videl som ho len dva krat. A to v v roku v ktorom bol natoce a pripomenul som si ho nedavno. A mozem povedat, ze vo mne zanechal este vacsi dojem ako predtym. Najvacsiu zasluhu na tom ma samozrejme Michael Mann. Znami pribeh z reziroval uplne z prehladom a niet v nom ziadneho hlucheho miesta. D. Day-Lewis je skutocne velmi presvedcivy a rola mu perfektne sedela, ale Wes Studi je uplne perfektny. Poslednych 15 minut tohotu filmu je lahodkou pre fajnovych divakov. A k tomu ta hudba. Nekopromisnych 5 hviezdiciek. ()

Jespe-film

Poslední Mohykán byl můj nejoblíbenější film už v raném školním věku a jedním z těch nejlepších pro mě už asi navždy zůstane. Okamžik, kdy v "huronském popravišti" táhnou obětujícího se Duncana a filmem se rozeznívají první tóny mocné skladby Promentory, která dává započít jednomu z nejlepších filmových finále, je nezapomenutelný a silně emotivní zážitek, u něhož jsem nejednou poplakal... A ten Uncasův srdcervoucí běh a Chingachgookova pomsta? No comment... Nesmím ani zapomenout na jednoho z nejlepších záporňáků novodobějších western/idiánek - Wese Studiho, jehož uvěřitelnost jsme mohli potvrdit i ve filmu Tanec s vlky... Klobou dolů také před neuvěřitelným zápalem Daniela Day-Lewise (Nataniel), který, znám svou precizností a několika měsíční přípravou, prožil půl roku naprosto sám v divočině, kde se naučil dokonale lovit a stahovat zvířata, stavět kánoe a střílet z pušky i v běhu... Vše podtrženo legendárním soundtrackem a nenápadně (ovšem dokonale) vykrystalizovanou postavou Uncase, který byl pro mne jasným favoritem... ()

nameadel

Asi jsem čekala, že to nebude tak hrozně moc velká a dlouhá nuda. Smutné je, že jediné, co se mi na tom opravdu líbilo, bylo jak dopadlo vyjednávání před koncem filmu. Jinak bohužel opravdu nic, jen se stalo to, že z krásné melodie, je teď něco, co mi neuvěřitelně leze na nervy. Film nuda a zkazil mi písničku. Chm. ()

Torimmer

Nemastné a neslané - bez větších emocí a působivějších hereckých výkonů (i Daniel Day-Lewis byl nevýrazný). Příběhově jede film monotónním stylem až do úplného konce. Samozřejmě výprava a celkový vizuál je krásný. Co ovšem snímek dělá pro mě aspoň nějak zapamatování-hodným je fantastická hudba. ()

Chmur

Neznám snad žádný lepší dobrodružný film. Nádherná příroda, silné charaktery, dobře vybraní herci, úžasná hudba, svižný děj a dech beroucí konec. Film sice s knihou moc společného nemá, ale sper to čert, protože tenhle film je jeden z mála, který svou literární předlohu doběhl a možná i předehnal. ()

jirijost

Na tenhle film jsem asi jako spoustu lidí koukal hlavně kvůli neuvěřitelné hudbě. Protože soundtrack z Mohykána je pro mě možná nejlepším soundtrackem vůbec, mohl bych ho poslouchat pořád dokola. Ale tenhle film samozřejmě neni jenom o hudbě a doplňuje ho skvělý příběh, který mohl být možná akorát rozebrán trošku víc, nevadilo by mi kdyby byl film o půl hodiny delší. Takhle mi přišlo to tempo filmu až moc velké, všechno šlo až moc rychle. Jinak ale nemám co vytknout, bojové scény byly úžasné a ten závěr přímo strhující, proto dávám pořád plný počet. ()

iXtr3m3

Mann a dobová indiánka z čias kolonistov? Ty vole, to by ma nikdy nenapadlo. Ale ono to nielenže zafungovalo, ono to urobilo historický zárez do hviezd strieborného plátna počnúc bravúrnymi hereckými výkonmi (čo iné sa však dalo čakať od Lewisa, že? :), cez nesmrteľný hudobný motív až po drsné a realistické vyobrazenie vtedajšej doby kráčajúce ruka v ruke s nesmierne autentickým a technicky dokonalým spracovaním. Čo dodať na záver? Ten záver je niečo neskutočné, niečo čo sa len tak nevidí, niečo čo stanovilo laťku tak vysoko, že ma nenapadne, či vôbec bola niečím prekonaná. Múdrosť a skúsenosť brutálne poráža v podobe "archaického" terminátora mladícku nerozvážnosť a namyslenosť. Krásne, epické, emotívne, tragické, film so srdcom aj posolstvom. Toto nikdy nezostarne, pretože tam nemá čo zostarnúť, technické spracovanie nemá naozaj chybu, tam nie je čo vylepšiť, preto to nezostarne a ostatné je myšlienka, ktorá bude nesmrteľná. P.S. Videl som film od dôb svojho vzniku, keď som bol na základnej škole už asi tisíckrát a nadšenie z neho nepomíňa, takže to je najväčšie ďakujem, aké mu viem dať. ()

Loki_Six

British Officer: You call yourself a patriot, and loyal subject to the Crown? Hawkeye: I do not call myself subject to much at all. ()

matolas

Nemôžem sa ubrániť dojmu, že inak fantastický tretí akt by emocionálne fungoval omnoho lepšie, ak by dané postavy dostali viac ako krásnu, ale kratučkú scénu v jaskyni. ()

ElChe26

Spíše výtečný čtyřhvězdičkový film, ale zdá se mi, že tímto hodnocením bych Poslednímu Mohykánovi křivdil. Závěrečná scéna ve mě dokáže i po x-tém shlédnutí vzbudit napětí a vzrušení. Navíc i soundtrack patří do výstavní skříně filmové hudby. Nemohu tedy jinak, než za 5 *. :) ()

Hanys_

Průměrná indiánka, kterou ale o ten stupeň výš posunuje vynikající ústřední motiv táhnoucí se celým filmem a také závěrečná nadupaná 20-ti minutovka, při které jsem doslova hltal každý záběr. Přiznávám, že jsem Mohykána viděl v tv s ořezaným obrazem a s dabingem, takže až budu mít možnost porovnat s originálem, tak se to hodnocení možná i změní. Zatím 7/10 ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)