Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Ilhan

Tak konečně jsem viděl Posledního Mohykána, tolik známý a opěvovaný film, který se dlouho vyhýbal mému zraku a rozhodně nemůžu být zklamán. Dostal jsem to co jsem očekával ještě obohacené o naprosto výjimečnou a nádhernou hudbu. ()

Merkin

Jediný film, u kterého mně absolutně nevadí, že knižní předloha (také dokonalá) se zcela liší. Naopak si myslím, že příběh ve filmu je aktualizován dobře a že kdyby Mann zůstal u knižní verze, neměla by takový efekt. Přestože dvojice Lewis-Stowe hraje skvěle, mně osobně se nejvíce líbily výkony představitelů vedlejších rolí. Konkrétně pak Jodhi May jako Alice, jejíž závěrečné "obměkčování" Maguova srdce považuji za jeden z nejlepších filmových kousků vůbec (a to se jedná o úlohu němou, kde velice záleží na gestech a dojmu, které herec navodí). Ještě bych vyzdvihla opravdu krásné prostředí, žádné studio (staré dobrá škola), indiánské jazyky a nádhernou hudbu, jež příběhu dodá patřičnou vážnost a důstojnost. Poslední slova Činghačhúka umím nazpaměť, navíc těch scén, při nichž se mi vždy zatají dech s časem paradoxně stále přibývá a opravdu stojí za to ("Vyměňte ji za něho"). ()

Krabak

Tento film patří do mé pomyslné 5ky nejoblíbenějších filmů. I když se na něj kouknu po 150té, tak mě furt baví a neumím si ani pomyslet, že bych ho už nikdy jindy neviděl. A ta hudba? Žádný jiný film nemá tak perfektní hudbu, jako tento. --->100% ()

Paity

Řekl bych, že více než film mnoho lidí hodnotí spíše notoricky známý název filmu, což je škoda. Přišli by totiž na to, že to není až takové terno, jak se to možá tváří, ale jen vcelku lehce nadprůměrná dobrodružná záležitost. ()

provitamin

filmová lahôdka, ktorá nenudí ani keď ju človek už pozná takmer naspamäť. soundtrack už trochu prejedený, ale stále skvelý. ()

Mathew55

Pro mě je The Last of the Mohicans jedním z nejskutečněji působících romantických filmů, a to že romantika není to hlavní, o co ve filmu jde. A výborný soundtrack tomu ještě hodně dopomáhá. ()

farfalla

Romantický pohled na dobu evropského osidlování Ameriky, kdy si domorodí obyvatelé ještě mysleli, že mají nějaké slovo při rozdělování moci nad územím. Četla jsem knihu Jamese Fenimorea Coopera a čekala jsem něco jiného. ()

ti88na

Posledného Mohykána som videla veľmi dávno a len raz a pamätala som si ho ako film s nesympatickým hlavným hrdinom, trochu nudným dejom, ale zato nádhernou hudbou, ktorú dodnes rada počúvam. Lenže akosi som práve na tento film dostala chuť a musela som si ho z nejakého dôvodu pozrieť. A hoci je mi Daniel Day-Lewis stále proti srsti, dej sa mi už ani zďaleka nezdal taký nudný. Ba práve naopak. Hudba konečne nebola tým hlavným, ale už som dokázala oceniť aj pekný scenár, realistické súboje a nádherné lokácie. Mojím obľúbeným filmom sa však Posledný Mohykán už asi nikdy nestane. ()

bloodline

Len za hudbu štyri hviezdy z voleja. Piata za výpravu, zvuk a kameru. OK, scenáristicky nepobral mohykán všetku múdrosť sveta, ale atmosférou pohltí ako americký týždeň v Lidli. Spracovaním vystavuje nekrológ prípadným snahám o remake a záverečnou polhodinkou vyráža dych aj suchému anglickému humoru. Tam, kde Mann mierne zaostal za očakávaniami, neskôr dokonale zvládol v Heat. Napriek tomu sfilmoval príbeh, ktorý žánrovo nemá konkurenciu a stal sa klasikou. ()

Cassandra

Jako romance to není špatné, ale když oni s tou knížkou tak strašně vyběhli... Z komplikovaného víceméně nemilostného příběhu tak zůstává osekané cosi - film obsahuje nějaké ty honičky, překážky postavené milencům do cesty, ke konci pár mrtvol a na úplný závěr zapadající slunce. A hudba je sice pěkná, ale ten hlavní motiv se opakuje až příliš často. ()

Ještěřák

Režisér Michael Mann je génius, a to beze srandy, avšak ještě mnohem geniálnějšího dělá LAST OF THE MOHICANS překrásná hudba. "Problém na kameni" mezi křehkou ženou a Huronem je pro mě nejvíc emotivní filmovou scénou všech dob. To samé by se dalo říct už o celé závěrečné půlhodině, kdy indiánský staršina žblebtne něco ve smyslu "ať se stane". Prostě něco, co chytne za srdce... a usadí se tam. Mann, po čertech chytrý režisér, z nemastné neslané a velice komorní a nekomplexní předlohy (na rozdíl od DANCES WITH WOLVES, např.) vymačkal naprosté maximum. Je to typický bič upletený z hovna, pseudowesternová limonáda nějakým zázrakem přetavená ve zlatej fond. Možná emočně vůbec nejsilnější biják, co jsem kdy viděl, silný jako modré Gittanesky a černý kafe dohromady. ()

jasiska

Film Posledný Mohykán ani zďaleka nie je zlý, ale nemôžem si pomôcť. Pre mňa bol len o trochu lepší než priemerný, a to len vďaka úžasnej hudbe a sympatickému Danielovi Day-Lewisovi. Nedá sa totiž povedať, že by bol nejak výnimočný ani ako love story, ani ako historický a ani ako dobrodružný film. Na love story nemal, lebo toto bolo len úbohé načrtnutie (je však možné, že v tej záplave "romantických" filmov sa zvýšili moje nároky, aj keď povedzme si na rovinu: Odviate vetrom to tiež nebolo). Na historický film tu bolo pomerne málo faktov a aj tie tam bol len akosi chaoticky. A dobrodružný film? To síce bol, ale tie dva výbuchy, čo sme videli (zvyšok obliehania sme si mali predstaviť), tá chvíľka boja s Hurónmi a podľa mňa zrýchlený záver akoby z rýchlika ma ani z tohto hľadiska nepresvedčili o tom, že by bol Posledný Mohykán na viac ako 3 hviezdičky. ()

Ondis

Ze začátku filmu jsem se úplně ztrácel:-( Ale pak jsem se do děje vžil, začal chápat kdo s kým "hraje" a o té doby mě tenhle válečný slaďák bavil. Přesto žádný zázrak, který by mi nedal spát.Vidím to tak na rozhraní 3 a 4*. ()

Ezekiel1

Z toho závěru jde vážně mráz po zádech, je zkrátka naprosto fantastický!Hudba konečnému zážitku z filmu dodává snad 50%...k tomu skvělý Lewis a Studi(Magua)jednoznačně jeden z nejlepších dobrodružných filmů všech dob! ()

Standito

Milujem jeho výpravu, heroickú hudbu, krásny príbeh, jemne budovaný vzťah medzi hlavnými hrdinami a vôbec všetko. Jeden z tej hŕstky filmov, ktoré som ochotný pozerať donekonečna. A Madeleine Stowe je pre mňa veľmi sympatická ženská. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)