Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

aDv3nTuR3

Je málo filmů, kde je v posledních deseti minutách řečena jediná věta. Brilantní filmové umění a nezapomenutelný závěr. ()

JIRKKA

Tohle je jedno z nejlepších filmových zpracování (jakékoliv) knižní předlohy. Vždycky, když jde v televizi, říkám si, že se nebudu dívat, protože hlavně závěrečná scéna mně vždycky dojme. Ale nakonec se dívám. Působivá hudba, smutné oči Alice, Unkas, Wes Studi jako Magua je ztělesněný ďábel a další výborní herci. A možná nej film v žánru, který už skoro zmizel. ()

Monfi

Skvělé ukázané přírodní krásy, nadřazenost bílé rasy a úcta indiánů k přírodě spojená s jejich pojetím k životu a svobodě. Příběh plný napětí, lásky a přátelství, ale i hořkosti, kterou v sobě člověk může nést velmi dlouho a lační po odplatě. Hudba bravurně podtrhla ráz celého filmu a herecké výkony dodaly filmu patřičnou úrověň. ()

Pierpa

Pre mňa osobne jednoznačne jeden z najlepší filmov, ktoré som videl...Mám slabosť pre indiánske filmy a v tomto filme som si našiel všetko čo som chcel, akciu, skvelý príbeh, dobrý herci, jeden z najlepších soundtrackov, proste všetko na 100%. Film ktorý je právom v mojej TOP 10 a preto nemôžem dať nič iné ako 5+. ()

JohnJa

Co na tom, že to J. F. Cooper napsal dost jinak a že některé postavy z knižní předlohy ve filmu vůbec nefigurují? Co na tom, že Sokolí oko je v podání Daniela Day-Lewise hrdinou úplně jiného kalibru, než by se nám zdálo z knížky? V režii Michaela Manna vznikl vynikající, přesvědčívý a poutavý dobrodružný snímek, ukazující častou krutost života v Americe 18. století. Skvělý výkon Wese Studiho v roli nesnesitelně záporného Maguy... Nejspíš všichni, kdo tenhle film viděli, už nikdy nezapomenou na jeho hudební doprovod, který možná přebírá v posledních scénách hlavní iniciativu a spíše obraz se stává doprovodem hudby... ()

onevoice

Scéna keď beží Unkas hore kopcom aby zachránil svoju milú ma rozplače stále. Nádherná hudba. Najlepšia indiánka všetkých čias. ()

lindouch

Poslední mohykán je můj nejoblíbenější film už od mých 8 let. Film, napsaný podle knižní předlohy, má všechno, co má mít. Skvělé herce, krásnou výpravu a příběh, který není nijak složitý, ale to je právě to, co tento film potřebuje. Ovšem co dělá tento film nejlepším? Je to film, který má snad nejkrásnější hudbu ze všech filmů. Pokaždé, když se na tento film dívám, mám z jeho hudby husí kůži. Neumím si představit jiný film, který by si zasloužil pět hvězdiček víc, než Poslední mohykán. ()

bazmo

jedna z mála indiániek čo ma fakt zobrala. a hudba sa mi tiež veľmi páči. je to urobené podľa mňa majstrovsky. ()

umbada

Pre mňa je to jeden z najsilnejších príbehov vôbec! Atmosféra, herci, príbeh, napätie, akcia, hudba...proste všetko keď sa premiešalo dokopy tak vznikol jeden z najúžasnejších filmov, aký kedy uvidel svetlo sveta! ()

ToddB

Nenávidím westerny, nenávidím indiány ...... ale poslední scéna tohoto filmu, mně přikovala do křesla ......... knížká je krásná a film nezůstal pozadu .... ()

Paladin78

Asi nemá smysl psát o hudbě, která je dokonalá. Husí kůži u filmu nemívám tak často a u tohoto kousku jsem ji měl dvakrát. Při pokusu o únik kurýrů z pevnosti a při závěrečné bojové scéně. Mimochodem ta je naprosto úchvatná, plynule natočená a s úžasnou ukázkou bojového umění. ()

Cronan

Skvělé provedení jinak hrozně nudné knihy, kterou jsem ani nedokázal dočíst... některé scény jsou naprosto úžasné, a závěr, ten bych snad popsal jako jeden z nejlepších co kdy byl natočen. A ta muzika... na tu do smrti nezapomenu. ()

Lodovico

Tanec s vlkmi to nie je..., skôr osobnejší príbeh na historickom pozadí s konfliktom indiánskych a belošských hodnôt a charakterov. Výborná adaptácia J.F.Coopera na filmové plátno. ()

ronin zabak

Njelepší je asi ten soundtrack, který se mi vryl do paměti a film zaujme velkíé měřítko diváků... bez hudby by to ovšem by pouze průměrný film podle mého.. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)