Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

nydahl

Filmova adaptace slavneho romanu me nezklamala ale ani nenadchla.Postava "dlouha karabina /Lewis" je v romanu J.F.Coopera vystavena podle skutecne osobnosti Daniela Boonea.Tento trapper byl objevitelem a pionyrem zemi Kentucky a Virginia.Byl to prave Daniel Boone , kdo fantastickou ranou na 300metru zastrelil indianskeho samana a zachranil totalne prohranou bitvu s nejvetsim indianskym povstanim vsech dob a toto povstani fakticky zastavil- je povazovan za cloveka , ktery jednou ranou vyhladil celou populaci.Uz fakt , ze ve filmu je prave tato postava situovana jako ustredni me velmi zklamal.J.F.Cooper byl jednim z prvnich kritiku vyhlazovani puvodnich obyvatel a urcite by s timto prekroucenim jeho dila nesouhlasil.Film ma spad a exteriery (zvlaste v zaverecne scene) jsou dechberouci.Oscar za zvuk je naprosto zaslouzeny - to co ze sebe vysypal Moricone uz se zoopakovat neda , ale tento motiv je sakra blizko. Naprosto me irituje predstavitelka hlavni zenske role Stowe , kterou povazuji za hereceku jednoho vyrazu - az si film priste pustite tak se na to zkuste zamerit - jeji vykony jsou pro me snad az trapne. Davam 3 hvezdy coz je v mem velmi prisnem systemu hodnoceni film , ktery je potreba videt. ()

zurivymlok

Mann má občas talent, ve kterém ho předčí už snad jen Terence Mallick, a to unudit diváka k smrti. O tomto velmi příjemném filmu to však v žádném případě neplatí. Velmi pěkně natočený film s dobrými herci a nadstandardní hudbou. Na druhou stranu, básnění o nejlepším soundtracku všech dob mi připadá velmi přehnané. Hudba je sice hodně nadstandardní, ale rozhodně nedosahuje kvalit Blade Runnera či 1492 Conquest of Paradise od Vangelise, ani Drákuly od Wojciecha Killara. Ale uričtě snese srovnání s např. Tanec s vlky. ()

Standey

Nádherný film. A poslední cca.desetiminutová scéna s bezchybným hudebním podkresem patří k filmařské světové špičce. ()

Sevprince

Jeden z nejlepších dobrodružných filmů, málokomu jsem tak fandil, jako ústřední trojici mohykánů. Jak už to tak bývá, žilo by se jim docela fajn, kdyby do toho nepřišly ženy. DDL mi do hlavní role až tak nesedí, ale třeba Magua byl zahrán fenomenálně a vygradované finále bralo dech. Dodatek: nevím jak nazvat zbraň náčelníka čingačkgúka, ale byla naprosto fantastická, nazývejme ji třeba prkýnko s hřebíky. ()

LUCIM

Velmi podařený snímek, asi ani není co dodat. Klasický a historický velkofilm, co stojí za to. A fenomenální hudba mi v hlavně zní už pár let od dob co jsem film poprvé shlédl. ()

titi74

Je to veľká pocta westernovému žánru a po tanec z vlkmi , nezmieriteľných vyvrcholenie divokého západu vo filme. Hudobné ,štylisticky z romantickou nadsázkou jednoducho odvyprávaný príbeh pre všetky vekove kategórie. ()

gezko

Úžasné, neskutočné, nádherné. Tento film je pre mňa tým top filmom všetkých čias. Otvoril mi dvere do sveta indiánov, krásnej prírody a hrdinských činov, ktoré si zaslúžia uznanie. Tento film má pre mňa všetky top, na ktoré si len spomeniem - najlepší film, najgrandióznejšia hudba, nejlepšie exteriéry, nejlepšia výprava a pod. Je pre mňa taký dokonalý, že som ho videl už v piatich jazykoch (SK, CZ, HU, DE, EN) a je súčasťou mojej filmotéky. Hoci dnes viem, že s knihou od J.F.Coopera má spoločné len postavy a niektoré dejové línie, som ochotný mu to prepáčiť. (Mann sa totiž inšpiroval filmom z roku 1936, ktorý do značnej miery prekrútil dejové línie z knihy). Paradoxne, na základe výzoru hercov z filmu som si predstavoval jednotlivé postavy z knihy, ktorú som čítal až niekoľko rokov neskôr. Moje hodnotenie je jednoznačné: 100 z 5 možných. ()

Maarty86

Jeden z nejlepších filmových soundtracků všech dob a stejně tak jeden z nej záporáků v dějinách filmu tohle dílko celkem drží, jinak se děj dost táhne a bez těchle dvou prvků by spadal spíš do průměru. Každopádně poslední čtvrthodina dost našláplá a zachraňuje jinak mdlejší dojem z filmu - 75% ()

chicotomas

Když už jsme u nejlepšího Mannova filmu, tak je to jednoznačně Nelítostný souboj. Mohykán mě moc neuchvátil. Je to tak trošku jiný western, protože je podle skutečné události (byť lehce přibarvený) o boji Angličanů s Francouzi. Romantická zápletka a ve finále i ten konec je předvídatelný. Co mě ale skutečně zklamalo, že scénář opravdu pokulhává - např. při závěrečné scéně přestože je skupinka napadena zezadu, a indián vepředu to zjistí, indián uprostřed si jde dál, nenabije ani zbraň - a co čert nechtěl, při záběru na něj už to nestihne. Stejně tak souboje indiánů a vojáků Anglie - opravdu by stříleli tak pomalu i ve skutečnosti (jde mi o první výstřel každého vojáka)? ()

Toxic

90%. Jako celek to stoprocentní určitě není, ale v části od přepadení pochodujícího vojska je snímek v jistých ohledech nepřekonaný. Zejména ona známá finální scéna (a už jen kvůli ní bych dal za 5*), přenášející motiv msty, táhnoucí se většinou snímku, mezi antagonisty. Při ní se při prvním zhlédnutí snad každému vařila krev na 100°C; díky vygradovaným emocím, vztahy mezi postavami a osudové hudbě. Studiho Magua je snad jedna z největších sviní filmu. ()

Drussus

Nááádherný film! Krásná příroda, nádherná romanticko-dobrodružno-válečná zápletka. Když na obrazovce hoří oheň máte pocit, že kouř cítíte i v obýváku. Tak mi připadalo realistické zpracování tohoto díla. Melodii z tohoto filmu si budu pamatovat už navždy, stále z ní mám husinu. Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl – vůbec nezaostává za knihou, kterou jsem v dětství četl. V závěrečném finiši mám vždy, i po pátém shlédnutí slzy na krajáčku. Za mě výborný. ()

Filatov

Atmosférická hudba a asi jedna z nejkrásnějších krajin a výprav co jsem kdy ve filmech zažil. Tyhle dvě věci dělají Mohykána tím čím je a je pravdou, že Last of the Mohicans je fenomenální dílo, ale plného hodnocení u mě nedosahuje, protože jsem se s hlavními hrdiny nesžil tolik jako v knize, takže jsem k nim tady necítil až takové osobní pouto, ale za vše ostatní klobouk dolů! Bitvy, příroda a fenomální trio hlavních hrdinů v čele s vynikajícím Day-Lewisem a dvě nádherné Munroovy dcery k tomu jako bonus takže co víc si přát. ()

Robbie

Mne by na 5* stačila už len tá dokonalá hudba, ale celý film je môjmu srdcu blízky už od útleho detstva. Krásny film. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)